Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
STEM: Aktuální volební preference ukazují 13% náskok ČSSD před ODS, vládní koalice by na potřebnou většinu nedosáhla

STEM: Aktuální volební preference ukazují 13% náskok ČSSD před ODS, vládní koalice by na potřebnou většinu nedosáhla

14.12.2010 15:21
Autor: Redakce, Patria.cz

Žebříček stranických preferencí v prosincovém průzkumu agentury STEM ukázal, že postavení ČSSD jako nejšíře přijatelné strany je relativně stabilní. Sociální demokraté rozšířili náskok před ODS na téměř třináct procent, když by podle dotazování STEM získali 28,5 %, zatímco ODS by aktuálně volilo 15,6 % dotázaných.

Občanští demokraté tak ztrácejí oproti listopadovému výsledku 17,9 %, ČSSD si drží více méně stabilní preference (v listopadu by je volilo 28,8 % oslovených). Do sněmovny by se dále dostaly strany TOP 09 se stabilními 14 %, KSČM, která si polepšila na 11,1 %, a Věci veřejné s 5,1 procenty, které ovšem pokračují v sestupné tendenci. Zelení ani lidovci by pětiprocentní hranici nepřekročili.

STEM: "Pokud byste (přesto) šel(šla) volit, kterou stranu byste příští týden volil(a) do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR?"
STEM pref1

Současná vládní koalice by podle prosincového průzkumu veřejného mínění obsadila pouze 92 mandátů a potřebnou většinu v parlamentu by tak nezískala. Přepočteno na mandáty, ČSSD by obsadila 81 zákonodárců, ODS by získala 47 mandátů, třetí TOP 09 37 křesel, KSČM 27 a Věci veřejné 8 mandátů.

STEM pref2

Citovaný výzkum STEM byl proveden metodou kvótního výběru ve dnech 30. 11. – 6. 12. 2010 na rozsáhlém souboru 1223 respondentů reprezentujících obyvatelstvo ČR starší 18 let. Statistická chyba u tohoto souboru se pohybuje kolem ± 1,5 procentního bodu u menších stran, u větších stran kolem ± 2,5 procentního bodu.

(Zdroj: STEM)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
13.04.2026
17:41Prémiové americké akcie a „AI“ nový normál
16:48Globální odbyt Škody Auto v prvním čtvrtletí vzrostl o 14 procent
16:31PODCAST Týdenní výhled: Válka stále nekončí a zatahuje do hry Čínu, v USA se rozjíždí výsledková sezóna  
15:04OPEC snížil kvůli válce na Blízkém východě výhled poptávky po ropě
14:00Trading akcií si zapsal druhý rekord po sobě, přesto výsledky Goldman Sachs trh nepřesvědčily. Akcie -3,7 pct v pre-marketu
12:08Hrozba eskalace posílá ropu nahoru a kazí úvod týdne akciovým investorům  
10:42Goldman Sachs hovoří o nastupujícím akciovém FOMO, EY-Parthenon o stagflačnějším prostředí
9:19Colt CZ vstupuje na Euronext Amsterdam, obchodovat se tam začne 15. dubna
9:12Rozbřesk: Vítězná strana Tisza chce do roku 2030 plnit maastrichtská kritéria
8:55ČEZ, a.s.: Vnitřní informace - Poskytnutí zajištění za závazky Rolls-Royce SMR
8:48Blokáda Hormuzského průlivu zvyšuje nervozitu investorů - ropa roste, akcie klesají  
7:49Spojené státy chtějí po nedohodě zprůchodnit Hormuz a naopak blokovat Írán. Ceny ropy rostou
7:43Maďarské volby: Tisza jasně míří k ústavní většině při nejvyšší volební účasti od pádu komunismu
5:53Hartnett: Vsaďte na komodity, v příštích letech předběhnou akcie. Dluhopisy zůstanou pozadu  
12.04.2026
9:42Víkendář: Geopolitický vývoj a ropná krize jako argument pro elektromobily
11.04.2026
9:56Víkendář: Ujíždí Spojeným státům jeden důležitý vlak?
10.04.2026
22:02Technologie drží Wall Street nad vodou: Inflace trh nerozhodila, avšak ani nesjednotila  
17:07Jak to vypadá s rotací od USA po posledních turbulentnějších týdnech?
15:30Čipový gigant TSMC měl v prvním čtvrtletí díky zájmu o AI rekordní tržby
15:18Akcie zbrojařů po rozhovoru s ukrajinským vyjednavačem oslabují. CSG se propadá o více než 6 procent

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
10:00CZ - Běžný účet, mld. Kč
16:00USA - Prodeje starších domů