Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Konečná revize růstu americké ekonomiky ve 3Q mírným zklamáním, na vině spotřeba

Konečná revize růstu americké ekonomiky ve 3Q mírným zklamáním, na vině spotřeba

22.12.2010 14:51, aktualizováno: 22.12. 15:15
Autor: Redakce, Patria.cz

Aktualizováno

Motor ekonomiky Spojených států, kterým je poptávka spotřebitelů generující více než dvě třetiny HDP největší ekonomiky světa, nepředvedl ve třetím čtvrtletí takový výkon, jaký trhu čekal. Americké ministerstvo obchodu dnes v rámci Konečných čísel revidovalo osobní spotřebu Američanů ve 3Q na 2,4 procenta z dosud předběžně odhadovaných 2,8 procenta, zatímco trh čekal vzestupnou revizi na 2,9 procenta. Konsensem trhu nastavenou laťku tak nepřekonala ani celková revize růstu ekonomiky na 2,6 procenta mezikvartálně (anualizováno) z dosud uváděných 2,5 procenta mezikvartálně, jelikož průměrný odhad 71 analytiků byl na úrovni 2,8 procenta (rozmezí 2,5 - 3,3 %). O silnější růst ekonomiky USA se podle dnešních údajů americké administrativy navíc postaral především silnější tvorba zásob, než ministerstvo původně odhadovalo.

„Dnešní čísla připravují půdu pro stabilní tempo ekonomického růstu v roce 2011,“ reagovala na dnešní konečnou revizi Guy LeBas, šéf investiční strategie Janney Montgomery Scott. Velmi nízká míra inflace ukazující na slabou poptávku spolu je však podle něho největším rizikem pro pokles výkonnosti americké ekonomiky a současné tempo navíc nestačí k „citelnému“ snížení míry nezaměstnanosti ve Spojených státech. Míra nezaměstnanosti v USA v listopadu stoupla na 9,8 procenta z říjnových 9,6 procenta. Vysoká nezaměstnanost přitom tlačí dolů spotřebitelské výdaje.

Dosavadní údaje naznačují, že hospodářský růst ve Spojených státech zrychluje rovněž ve čtvrtém čtvrtletí. Řada analytiků podle agentury AP očekává, že ekonomika vykáže v období od října do prosince nárůst o minimálně 3,5 procenta.

Futures na akciové indexy amerického trhu reagovaly na konečná data o výkonu ekonomiky USA zprvu mírným poklesem, ale 15 minut po zveřejnění již byly opět na nule. Dolar na data také příliš nezareagoval, oslabil pouze o jediný cent na 1,32 USD/EUR.

(Zdroj: Bloomberg, AP)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
15.05.2026
22:02Výběr zisku na Wall Street  
18:08Složitý rytmus čtvrtletních výsledkových tanců
17:13Maďarský comeback. Dluhopisy raketově rostou, CEE region cítí tlak  
15:45Akcie zbrojařů pod tlakem: Citi varuje před předčasným nákupem i přes očekávané zlepšení
15:11Footshop a.s.: Pozvánka na valnou hromadu
14:52Zisk Nubank zaostal za odhady kvůli rostoucím nákladům  
14:13Raiffeisenbank a.s.: Výplata úrokového výnosu dluhopisů XS2821764326 a XS2821774390
13:44Perly týdne: Dluhové konce velkých říší
13:18UNIMEX GROUP, uzavřený investiční fond, a. s.: Sdělení klíčových informací
13:10Patria Finance upozorňuje na podvodný účet na Instagramu zneužívající naši identitu
13:04KKCG Real Estate Financing a.s. : Oznámení o první výplatě úrokového výnosu, ISIN CZ0003578510
12:04Arista Networks: AI může firmě zajistit příznivý vítr do zad  
11:41Zklamání z Trumpovy cesty? Dluhopisy i akcie v pátek padají  
11:09Zbrojař Strnad diverzifikuje. Mimo zbrojní sektor plánuje nasadit až 10 miliard eur
10:18Jak (ne)potěšit akcionáře
9:39ČNB připouští možné zvýšení sazeb kvůli dopadům dražší ropy
9:27Rozbřesk: Dluhopisy Republiky jsou zpět. Stabilní investice, nebo drahý luxus pro stát?
8:55RMS Mezzanine, a.s.: Oznámení výsledků rozhodovaní Per rollam valné hromady akciové společnosti RMS Mezzanine, a.s.
8:52Direct Financing s.r.o.: Potvrzení o plnění ukazatele LTV
8:49Akcie obracejí do červeného, investoři vybírají zisky  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data