Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Cenová mapa 2011: Stavební parcely v Praze zdraží průměrně o 4 procenta

Cenová mapa 2011: Stavební parcely v Praze zdraží průměrně o 4 procenta

20.01.2011 13:27
Autor: ČTK

Pražští zastupitelé přijali aktualizovanou vyhlášku, která určuje cenu stavebních pozemků v metropoli. Na základě změn z minulého roku zvýšili hodnotu parcel v průměru o čtyři procenta. Vyplývá to z cenové mapy na rok 2011, která je součástí vyhlášky. Město mapu zohledňuje při prodeji pozemků, význam má i pro znalce, kteří pozemky oceňují.

Cenová mapa se každoročně mění na základě majetkových převodů, které byly zapsány do katastru nemovitostí. Je tak vlastně odrazem toho, co se děje na trhu s realitami. O čtyři procenta stoupla cena pražských pozemků i v loňském roce.

Pro příští rok bylo nově oceněno, respektive přeceněno 19 procent skupin pozemků. "Nárůst průměrných cen je téměř totožný pro všechny kategorie polohy," píše se ve vyhlášce. Za metr čtvereční kupci ve vnitřním městě v průměru zaplatí v tomto roce 6644 korun, v průměru celé Prahy pak 4388 .

Důvodem zdražení pozemků je podle schváleného dokumentu především nedostatek míst, která by byla využitelná pro lukrativní komerční stavby. Hodnota parcel postupně klesá směrem k okrajům města. Na jejich cenu mají vliv i další okolnosti, například napojení na metro.

Podle analýzy trhu s pozemky, kterou vyhláška obsahuje, stále rostou ceny pozemků, které jsou určeny k bydlení, a to po celém území Prahy. Největší zájem je o místa vhodná pro rodinné domy, u kterých je podle autorů vyhlášky větší poptávka než nabídka. V atraktivních lokalitách na krajích města jejich ceny začínají převyšovat "historicky tradiční cenové špičky města jako je Hanspaulka, Ořechovka či Barrandov". Parcely pro bytovou výstavbu se nejvíce prodávaly například v Hostivaři, Modřanech nebo na Hostivaři.

Naopak se podle vyhlášky významně snížilo obchodování s pozemky určenými pro kanceláře, hotely nebo obchodní centra, a to vlivem tvrdšího poskytování úvěrů bankami.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
13.12.2025
14:29Trumpova politika a její skutečné plody
9:07Víkendář: Změní stablecoiny monetární prostředí a fungování centrálních bank?
12.12.2025
22:00Wall Street se propadla nejvíce za tři týdny; stačilo pár komentářů k AI  
17:36Třetí fáze akciového trhu: těšení se na přínosy nových technologií
16:04Apple vs. AI bublina. Proč investoři hledají útočiště u výrobce iPhonu?
14:04Českou ekonomiku zatím táhne spotřeba a investice, ale zpomalení je na obzoru
12:37Euforie nevydržela. Akcie Broadcomu po konferenčním hovoru klesají kvůli obavám o ziskovost v AI  
12:20Michal Strnad plánuje expanzi. Chce z CSG udělat lídra evropského obranného průmyslu a zvažuje IPO v Amsterdamu
12:09Perly týdne: Bublina není důvod k prodeji
10:50Po euforii přichází korekce: Broadcom hlásí silné tržby a vyšší dividendu, ale AI výhled zůstává nejasný
9:55Nová cílová cena Patrie pro Komerční banku: Prostor pro růst se zmenšuje  
8:58Nová cílovka pro Komerční banku, renesance evropských dluhopisů a úspěch Eli Lilly  
8:52Rozbřesk: Odloží Evropská komise zákaz hybridních automobilů? Automobilky by tento krok uvítaly
6:10Investiční výhled 2026: Kondice ekonomik, inflace a blížící se volby  
11.12.2025
22:00Oracle po výsledcích propadá, ostatním se ale daří  
17:03Tři akciové fáze posledního čtvrt století a poučení pro dnešek
16:58EK zvažuje pětiletý odklad zákazu spalovacích motorů pro hybridní vozy
16:28WSJ:Trump po válce plánuje americké investice v Rusku včetně těžby vzácných kovů
15:41J&T ARCH INVESTMENTS - Konference pro investory
14:47Traders Talk: Fed je více holubičí, Oracle překazil rally a investoři hledají stabilitu

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data