Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Británii podle centrální banky čeká výrazný pokles životní úrovně

Británii podle centrální banky čeká výrazný pokles životní úrovně

26.01.2011 12:59
Autor: ČTK

Britské domácnosti čelí nejvýraznějšímu poklesu životní úrovně od 20. let minulého století. Vyplývá to z úterního projevu guvernéra britské centrální banky Mervyna Kinga, podle něhož se také inflace letos může vyšplhat až na pět procent. Varoval ale před tím, aby mzdy doháněly inflaci, a zdůraznil, že pokles životní úrovně je nevyhnutelnou cenou za důsledky finanční krize.

Inflace se letos pravděpodobně zvýší na čtyři až pět procent, aby pak v roce 2012 prudce klesla, řekl King. "V důsledku toho nebudou reálné mzdy letos vyšší než v roce 2005. Naposledy klesaly reálné mzdy po šest let ve 20. letech," prohlásil.

Současně ale varoval, že na snahy o "zvyšování mezd" v souvislosti s inflací bude muset banka zareagovat. Přesto podle britských médií Kingova řeč nenaznačovala zvýšení úrokových sazeb, které jsou nyní na rekordně nízké úrovni 0,5 procenta.

Kingovo varování před problémy očekávanými v tomto roce následují poté, co Británii šokovalo oznámení, že ekonomika se v posledním loňském čtvrtletí smrštila o 0,5 procenta namísto očekávaného mírného růstu. Někteří ekonomové hodnotí čísla jako "naprostou katastrofu", opoziční labouristé z propadu viní rozsáhlé rozpočtové škrty, které vláda prosazuje.


"Koaliční vláda zašla ve škrtech příliš daleko a zavádí je příliš rychle," řekl dnes labouristický stínový ministr financí Ed Balls. "Před rokem nezaměstnanost klesala a růst se posiloval, zatímco na konci roku jdou ukazatele špatným směrem," dodal.

Ještě před oznámením o poklesu ekonomického růstu kritizoval v pondělí vládu odcházející předseda Sdružení britského průmyslu (CBI) sdružující zaměstnavatele Richard Lambert za nedostatečnou strategii na podporu růstu britské ekonomiky.

Ministr financí George Osborne přičetl pokles z velké části špatnému počasí na konci roku a zdůraznil, že vláda se neodkloní od záměrů razantně snížit rozpočtový deficit.

King, který nevystupuje na veřejnosti často, vládu ve svém proslovu v Newcastlu podpořil. Pokles v posledním čtvrtletí podle něj jen potvrzuje jeho předpovědi, že ekonomické oživení bude "proměnlivé". I když nastanou výkyvy, byl nastolen správný kurz a je důležité jej udržet, prohlásil.

"Snížení životní úrovně je nevyhnutelnou cenou za finanční krizi a následné vyrovnání světové ekonomiky a britské ekonomiky," uvedl King. "Centrální banka nemůže zabránit snižování reálných mezd, které - jak si uvědomuje stále více rodin - je dědictvím bankovní krize," řekl.

Podle listu The Daily Telegraph byl Kingův projev jedním z nejpřímočařejších varování od začátku krize. Výroky o dědictví bankovní krize přicházejí v citlivou dobu, kdy se banky připravují oznámit milionové odměny, uvedl deník.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
16.07.2025
22:00Wall Street si přes Trumpovo zastrašování Powella připsala další zisky  
18:23Jsou americké akcie drahé, nebo jen nad svým valuačním standardem? To mohou být dvě rozdílné věci
16:55Evropská komise chce výrazně zvýšit sedmiletý rozpočet: z 1,2 na dva biliony eur
16:53Wall Street balancuje kolem včerejšího závěru po slušných datech, výsledcích a varování z technologického sektoru  
16:36Komerční banka, a.s.: Změna členů dozorčí rady KB k 16.7.2025
15:13Výsledky Bank of America: Bankám se daří těžit ze zvýšené volatility na trzích  
14:56Tradeři Goldman Sachs měli žně. Očekávání Wall Street banka nechala daleko za sebou
14:53Morgan Stanley překonala odhady, dařilo se obchodování s akciemi
13:19Naznačují americké indexy korekci?  
13:15Bank of America předčila očekávání, dařilo se tradingu i divizi poskytování úvěrů
12:42Braňo Soták: Nejsou sankce jako sankce, neschopnost ASML potvrdit růst posílá akcie dolů  
12:16Správci fondů posílají hotovost do akce, podle BofA to může být varovný signál
11:38Inflace v Británii v červnu vzrostla na 3,6 procenta, je nejvyšší od února 2024
11:26Akcie automobilky Renault prudce klesají. Firma představila nové vedení a snížila výhled
10:55V příštím roce nemusíme růst, varuje ASML. Akcie padají o 7 %
10:34Bloomberg: Ellison sesadil Zuckerberga z pozice druhého nejbohatšího člověka
10:16Němečtí odborníci navrhují solidární daň pro baby boomery mířící do důchodu
9:52Ceny v průmyslu klesají, zemědělci a potravináři dále zdražují
8:57Rozbřesk: Signál a šum v americké červnové inflaci
8:46Výsledky dodala ASML, sezóna bude pokračovat v americkém finančním sektoru. Evropa zahájí ztrátově  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Alcoa Corp (06/25 Q2, Aft-mkt)
Progressive Corp/The (06/25 Q2, Bef-mkt)
Prologis Inc (06/25 Q2, Bef-mkt)
United Airlines Holdings Inc (06/25 Q2, Aft-mkt)
7:00ASML Holding NV (06/25 Q2)
9:00CZ - PPI, y/y
12:30First Horizon Corp (06/25 Q2)
12:45Bank of America Corp (06/25 Q2)
12:45Johnson & Johnson (06/25 Q2)
13:30Goldman Sachs Group Inc/The (06/25 Q2)
13:30Morgan Stanley (06/25 Q2)
14:30USA - PPI, y/y
15:15USA - Průmyslová výroba, m/m