Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Valná hromada České rafinérské nerozhodla o prodeji 32,5% podílu Eni, Unipetrol chce podrobné informace

Valná hromada České rafinérské nerozhodla o prodeji 32,5% podílu Eni, Unipetrol chce podrobné informace

22.3.2011 15:35, aktualizováno: 22.3. 16:25
Autor: Redakce, Patria.cz

Aktualizováno

Řádná valná hromada České rafinérské v úterý skončila bez jakéhokoliv výsledku, část akcionářů nedorazila a valná hromada nebyla usnášeníschopná. Informoval o tom v oficiální rovině mluvčí firmy Aleš Soukup.

Reálná rovina je taková, že valná hromada měla projednávat prodej 32,5% podílu v České rafinérské, který drží italská ropná a plynárenská skupina Eni. Ta jej chce prodat do rukou ruskému Gazpromu. Jelikož návrh je ale zatím příliš nekonkrétní, odmítl o něm hlasovat hlavní akcionář, kterým je s 51 % skupina Unipetrol. "Představenstvo České rafinérské v souladu s předpisy řádně svolá náhradní valnou hromadu," uvedl Soukup. Program valné hromady by měl zůstat stejný, svolána by měla být do následujících 6 týdnů.

Záměr Eni je sice znám i většinovému vlastníku České rafinérské, společnosti Unipetrol, podle něj musí být tato záležitost s podrobnými podklady zodpovědně projednána právě na valné hromadě České rafinérské. Mluvčí Unipetrolu Konečný potvrdil, že relevantní informace Unipetrolu zatím chybějí. "Unipetrol využil svého zákonného práva akcionáře a nezúčastnil se valné hromady společnosti Česká rafinérská. Informace, které Unipetrol doposud obdržel, nejsou dostatečné k posouzení celé situace a k přijetí příslušných navazujících rozhodnutí," uvedl Konečný.

„Současní podílnici (Unipetrol a Shell) by měli mít předkupní právo na podíl Eni, nicméně v případě zájmu budou muset překonat nabídku Gazpromu,“ vysvětlil již dříve Tomáš Sýkora, analytik Patria Finance. Kromě potenciálního prodeje podílu Eni v České rafinérské existují podle Sýkory na trhu již delší dobu spekulace také o možné snaze společnosti Shell prodat svůj 16% podíl.

Eni a Gazprom uzavřely v roce 2006 dohodu o strategické spolupráci. V polovině letošního února podepsali šéfové Eni a Gazpromu, Paolo Scaroni a Alexej Miller, dohodu o budoucím převodu podílu Eni v libyjských ropných polích do rukou Gazpromu. Podpisu byli v Římě přítomni i ruský prezident Dmitrij Medveděv a italský premiér Silvio Berlusconi.

Rusko by skrze nákup silného podílu v České rafinérské mohlo ještě více posílit svůj vliv v české petrochemii a energetice. Zatím je významným dodavatelem ropy prostřednictvím ropovodu Družba. Ruská společnost Lukoil v Česku provozuje také přes 40 čerpacích stanic. Rusko-české konsorcium společností Atomstrojexport, Gidropress a Škoda JS se uchází o zakázku dostavby Jaderné elektrárny Temelín.

V České rafinérské má 51procentní podíl Unipetrol, Eni drží cca 32,5 procent akcií, zbývajících více než 16 procent vlastní britsko-nizozemský Royal Dutch Shell. Společnosti v rafinériích v Litvínově a v Kralupech nad Vltavou přepracovávají ropu v množství odpovídající jejich vlastnickým podílům. Pokud se společnost ENI s Gazpromem dohodne, bude mít Unipetrol či Royal Dutch Shell 30 dní na to, aby nabídku dorovnal, a koupil tak podíl sám.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data