Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
     

    Detail - články
    OPEC letos díky cenám ropy z jejího prodeje poprvé utrží přes bilion dolarů

    OPEC letos díky cenám ropy z jejího prodeje poprvé utrží přes bilion dolarů

    30.03.2011 11:03
    Autor: ČTK

    Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) by letos vůbec poprvé v historii mohla za prodej suroviny získat více než bilion dolarů (zhruba 17,5 bilionu Kč). Předpovídá to Mezinárodní agentura pro energii (IEA). Záležet bude především na tom, jak se budou v průběhu roku vyvíjet ceny ropy. Ty se v případě ropy Brent nyní pohybují kolem 115 dolarů za barel a jsou nejvýše od léta 2008.


    Vývoj cen ropy Brent od počátku roku 2008 (USD/barel):
    Ropa Brent 08

    Kartel OPEC má z růstu cen ropy značný prospěch. Ropa začala citelně zdražovat v únoru, kdy začaly eskalovat nepokoje v zemích Blízkého východu a severní Afriky. Právě v této oblasti totiž leží řada zemí, které patří k hlavním producentům a vývozcům ropy.

    Hlavní ekonom IEA Fatih Birol podle listu Financial Times (FT) řekl, že podle nejnovějšího odhadu agentury by mohl OPEC letos vyvézt o trochu méně barelů než v roce 2008, kdy kartel z vývozu ropy získal 990 miliard dolarů (více než 17 bilionů Kč). Pokud se ale cena udrží nad 100 dolary za barel, tržby z vývozu ropy by měly překročit zmíněný bilion dolarů.

    "V historii organizace OPEC to bude poprvé, co tržby z prodeje ropy dosáhnout jednoho bilionu dolarů. Je to především v důsledku vyšších cen a vyšší produkce," řekl Birol FT. "Saúdská Arábie nicméně vynaložila značné úsilí, aby trh s ropou zklidnila. Zvýšila produkci, takže růst cen se zastavil," dodal.

    OPEC se opírá především o cenu ropy Brent, která se nyní pohybuje kolem 115 dolarů za barel. Trh ale pozorně sleduje také cenu americké lehké ropy West Texas Intermediate (WTI), která je v současné době nad 105 dolary. WTI bývala většinou dražší než Brent, neboť je o trochu kvalitnější, vysoké zásoby v USA ale cenu WTI už delší dobu stlačují.


    Váš názor
    Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
    Aktuální komentáře
    28.07.2026
    22:00AI akcie zažily další výplach, ale zbytek Wall Street mírně rostl  
    17:08V Číně už roky probíhá to, čeho se trhy obávají v USA
    15:28Citadel jde proti trhu. Zvýšení sazeb očekává už tuto středu
    14:29Coca-Cola překonala očekávání a zlepšila výhled. Tahounem jsou nápoje bez cukru i fotbalový šampionát
    14:26Boeing sice dál zůstává ve ztrátě, ale návrat k pozitivnímu cash flow potěšil investory
    14:01Čínský průlom vyděsil investory. Akcie ASML se propadly, její konkurenční postavení zůstává
    12:40Goldman Sachs: Hedge fondy stále věří umělé inteligenci
    12:13Výrobci pamětí propadají a tíží celý sektor, zatímco levnější ropa svědčí Evropě  
    11:40Dvacítka ekonomů varovala před rozvolňováním rozpočtových pravidel
    11:13Johnson & Johnson zaplatí miliardy za urovnání sporů o mastek. Končí tak jedna z největších právních bitev v historii firmy
    11:02FX Strategie: Eurodolar čeká rušné léto. Koruna zůstává v dovolenkovém režimu  
    9:53Čtvrtletní zisk Mercedesu po třech letech vzrostl, divizi aut dál brzdí Čína
    9:25Rozbřesk: Evropa nestíhá plnit zásobníky. Dražší plyn příští rok zvedne inflaci
    8:55Trhy uklidňuje možná dohoda s Íránem, ale AI sektor dál čelí silnému výprodeji  
    6:07Začíná nejdůležitější týden výsledkové sezóny. V centru pozornosti bude AI a CAPEX
    27.07.2026
    22:02Americké trhy táhne dolů drahý polovodičový sektor  
    16:36Prodej aut vyrobených v Číně v pololetí v ČR vzrostl o 88 procent na 7500 vozů
    16:35PODCAST Týdenní výhled: USA a Írán přerušily boje, Fed nechá sazby beze změny a big tech hlásí výsledky  
    16:10Předhánění Spojených států, japonská minulost a čínská budoucnost
    14:44Morgan Stanley vidí další fázi AI boomu. Tentokrát na ní mohou vydělat firmy, které ji zavádí  

    Související komentáře
    Nejčtenější zprávy dne
    Nejčtenější zprávy týdne
    Nejdiskutovanější zprávy týdne
    Kalendář událostí
    ČasUdálost
    16:00USA - Index spotř. důvěry Conference Board