Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Solární investoři se chystají na vládu, vyzbrojují se právníky a PR

Solární investoři se chystají na vládu, vyzbrojují se právníky a PR

04.04.2011 12:06
Autor: Redakce, Patria.cz

Investoři do solárních elektráren, kteří se chtějí s českým státem soudit kvůli změnám pravidel pro podnikání v sektoru sluneční energie, si na svou obranu najali silná jména z oblasti PR a právních služeb. Sdružení investorů do solárních elektráren International PhotoVoltaic Investors Club (IPVIC) mediálně zastupuje tuzemská PR agentura Donath Business & Media (DBM), sdružení zároveň pověřilo advokátní firmy Freshfields Bruckhaus Deringer LLP a Glatzová & Co, které budou IPVIC v případu zastupovat. Někteří investoři do solárních elektráren už Česku pohrozili arbitráží.

Poté, co vláda v roce 2005 rozdmýchala fotovoltaický byznys v zemi garancí vysokých výkupních cen, byla nucena tento druh podnikání výrazným způsobem dotovat za okolností, kdy vysoká konkurence v Evropě tlačila cenu solární energie dolů. Na vzniklý problém reagovala vláda rázně koncem loňského roku – zrušením dotací a uvalením daně, což dostalo mnohé investory rychle do červených čísel.

"Skupina investorů do české solární energetiky vybrala agenturu DBM jako svého mediálního zástupce pro další fáze intenzivní diskuse s českým státem o nedávných dramatických retroaktivních změnách právního a regulatorního rámce pro solární sektor," uvedl Donath. Do rozvoje solární energie v České republice firmy sdružené v IPVIC podle něj investovaly značné finanční prostředky a celková kapacita jimi vybudovaných solárních elektráren činí zhruba 100 megawatt. "Rozšířit řady členů sdružení se v nejbližší době chystají i další firmy podnikající ve výrobě solární energie," podotkl Donath. Agentura DBM v minulosti zastupovala například společnost Central European Media Enterprises, která v arbitráži s Českou republikou vysoudila deset miliard korun. Důvodem byla její zmařená investice do televize Nova.

Do konce února 2011, kdy v ČR skončila finanční podpora solárních zdrojů vybudovaných na volné ploše, byly připojeny a licencovány fotovoltaické elektrárny o celkovém výkonu zhruba 1900 MW. Kvůli rychlému rozvoji slunečních zdrojů letos podle Energetického regulačního úřadu (ERÚ) hrozilo zdražení elektřiny o více než deset procent. Vláda proto přijala sérii opatření, která zdražení energie omezují v průměru na 4,6 procenta pro domácnosti a 5,2 procenta pro podniky. Zavedlo se například zdanění solárních elektráren sazbou 26 procent či zvýšení poplatků za zábor zemědělské půdy pro sluneční zdroje. Pro solární elektrárny s výkonem nad 100 kilowattů připojených od ledna 2011 se výkupní cena snížila o více než polovinu, tedy z loňských 12.150 korun za megawatthodinu na 5500 korun za MWh. Investorům, které své solární elektrárny připojili v minulých letech, vadí především 26procentní zdanění. Případem se na základě senátorského návrhu už začal zabývat Ústavní soud.

(Zdroj: čtk, DBM)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
26.05.2026
17:42PROPERITY FUND SICAV, a.s.: Informace o Výroční zprávě k 31. 12. 2025
17:21Závan roku 2021?
14:50Altman zmírňuje obavy z dopadu AI na pracovní trh. Jsem rád, že jsem se mýlil, obrací
13:43Walmart zrychluje digitální transformaci. Brzdí ho ale slabší spotřebitel
12:38Výnosy zůstávají vysoko i přes ústup inflace. Hlavní roli hrají reálné sazby  
11:57RMS Mezzanine, a.s.: Rozhodování valné hromady společnosti písemnou formou mimo zasedání
11:27Zatímco nadšení v Evropě opadlo, Amerika bude růstem dohánět sváteční pauzu  
10:11Berkshire Hathaway ztrácí náskok. Relativní výkonnost je vůči S&P 500 zpět na úrovních z roku 2007
9:03Ferrari odhalilo svůj první elektromobil: 310 kilometrů v hodině a dojezd 530 kilometrů
8:45Rozbřesk: V Hormuzu znovu nejasno, což limituje zisky eura, v Polsku se sazby asi nezmění
8:44Americké údery v Íránu tlumí naděje na mírovou dohodu a Ferrari představilo první elektromobil  
8:29Komerční banka, a.s.: Informační povinnost
6:05AI boom přináší trendovým investorům rekordní výnosy  
25.05.2026
17:16Obnovující se síla dolaru a ropný „UAE“ efekt
16:36PODCAST Týdenní výhled: Nový šéf Fedu, podstřelená nabídka Uberu a z Nvidie se stává ETF na AI  
15:55Jak vydělat na krizi v Hormuzu desítky milionů? Švýcarský trader přitáhl pozornost globálního trhu
15:36J&T ARCH CONVERTIBLE SICAV, a.s.: Pozvánka na Valnou hromadu
15:35Babiš vyzval guvernéra ČNB Michla ke snížení úrokových sazeb
13:53Změní Warsh fungování americké centrální banky?
13:07Akcie Delivery Hero vystřelily nad nabídku Uberu, ve hře je i rozprodej aktiv  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
14:00HU - Jednání MNB, základní sazba
16:00USA - Index spotř. důvěry Conference Board