Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
IEA: Drahá ropa by mohla zpomalit růst světové ekonomiky

IEA: Drahá ropa by mohla zpomalit růst světové ekonomiky

12.04.2011 11:22
Autor: ČTK

Vysoké ceny ropy začínají podkopávat poptávku po této surovině a mohly by vést ke zpomalení růstu světové ekonomiky. Uvedla to dnes Mezinárodní agentura pro energii (IEA) ve své pravidelné měsíční zprávě. Odhad růstu poptávky po ropě pro letošní rok však zatím ponechala beze změny na 1,6 procenta.

"Většina analytiků považuje větší reakci (Organizace zemí vyvážejících ropu) OPEC (na vysoké ceny ropy) za nepravděpodobnou," uvedla IEA. "Zůstává tak méně příjemná cesta ke zmírnění cen, jmenovitě zpomalení ekonomiky a slabší růst poptávky," dodala.

Cena severomořské ropy Brent se minulý týden poprvé od roku 2008 vyšplhala nad 125 dolarů za barel kvůli nepokojům v severní Africe a na Blízkém východě. "Existuje skutečné riziko, že trvalá cenová úroveň nad 100 dolary za barel se ukáže jako neslučitelná s očekávaným tempem hospodářského oživení," uvedla IEA.

Agentura rovněž upozornila, že světová produkce ropy v březnu klesla o zhruba 0,7 milionu barelů denně na 88,27 milionu barelů denně kvůli občanské válce v Libyi. "Pokud by se ve zbytku letošního roku světové dodávky ropy držely kolem březnové úrovně, zásoby (členských zemí Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj) OECD by mohly do prosince klesnout do blízkosti pětiletých minim," dodala. Zdůraznila však, že OPEC má dostatečné rezervní kapacity pro těžbu ropy.

IEA byla založena v 70. letech, aby bránila západní země dovážející ropu před kartelovou silou OPEC. Agentura působí jako poradce v otázkách energetiky pro členské země OECD, včetně České republiky.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
27.01.2026
11:53Nedostatek paměťových čipů potrvá až do roku 2027, predikuje šéf Synopsys
11:17Evropa obchoduje smíšeně při přípravě na bohatý příděl výsledků  
10:00Akcie Pumy prudce vzrostly. Čínská Anta Sports kupuje ve firmě 29procentní podíl
9:51Micron investuje v Singapuru 24 miliard dolarů do nového závodu na čipy
8:58Rozbřesk: Vláda schválila rozpočet se schodkem 310 miliard. Navzdory rozpočtovým pravidlům
8:50EU uzavřela obchodní dohodu s Indií, akcie míří do zeleného  
8:30EU a Indie se dohodly na uzavření obchodní dohody
6:01Damodaran: AI bude ziskové marže navzdory obecnému přesvědčení snižovat
26.01.2026
22:02Americké akciové indexy jsou blízko historickým maximům  
18:15Jádro čínského plánu na posun k nové rovnováze
16:58Týdenní výhled: Spekulace o intervenci BoJ, zasedání Fedu a začíná reportovat velký tech  
16:54Vláda schválila návrh letošního rozpočtu se schodkem 310 miliard korun
15:29Nvidia navyšuje investici do CoreWeave, která do datacenter nasadí její CPU Vera
12:31Rally drahých kovů pokračuje a dolar je pod tlakem. Nervozita přichází z Japonska  
12:20Další meta pokořena. Zlato už stojí přes 5 000 dolarů  
10:54Tlak na dolar zesiluje, možnost podpory jenu vyvolává obavy z řízeného oslabení  
10:48Výsledky Ryanair: Více cestujících, dražší letenky, robustní zisk
10:42Podnikatelská nálada v Německu zůstala v lednu stejná jako v prosinci, uvedl Ifo
10:08Spotřebitelé vstoupili do nového roku v dobré náladě, průmysl stále vyčkává
9:54Cena zlata poprvé překročila hranici 5000 dolarů, na rekordu je i stříbro

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
14:00HU - Jednání MNB, základní sazba
16:00USA - Index spotř. důvěry Conference Board