Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Nejvýkonnější laser světa bude v Dolních Břežanech

Nejvýkonnější laser světa bude v Dolních Břežanech

20.04.2011 14:31
Autor: mediafax

Evropská komise dnes definitivně schválila projekt vědeckého centra Extreme Light Infrastructure – ELI, informovalo ministerstvo školství. S projektem se počítá v Dolních Břežanech a jeho součástí bude nejvýkonnější laser světa, který pomůže lékařům diagnostikovat a léčit například rakovinu.

"Jde o první z takzvaných velkých projektů, které jsou schvalovány v rámci Operačního programu Výzkum a vývoj pro inovace (OP VaVpI)," informuje ministerstvo. Součástí bude špičkový výzkumný komplex ve středočeských Dolních Břežanech za téměř sedm miliard korun. Vědecké centrum by mělo začít fungovat od začátku roku 2014. Ve vědeckém pracovišti budou podle ministerstva pracovat i přední světoví vědci.

Projekt ELI je výsledkem spolupráce 40 výzkumných institucí ze 13 zemí Evropské unie. V Břežanech bude stát jedna ze tří částí vědecko-výzkumné infrastruktury s názvem ELI Beamlines - nejvýkonnější laser světa. Další dvě vědecká centra s odlišným zaměřením postaví Evropská unie v Maďarsku a Rumunsku.

Centrum bude mít podle komise pro Českou republiku významné ekonomické výhody, a to díky projektům pro lékařské zobrazování a diagnostiku, radioterapii a léčbu rakoviny, nástroje pro vývoj a testování nových materiálů, nové techniky pro nakládání s radioaktivním odpadem. Vědci se budou v Dolních Břežanech také zabývat některými problémy termojaderné fúze.

"Velké projekty, jejichž hodnota přesahuje 50 milionů eur, jsou specifické tím, že je schvaluje nejen členský stát, ale i Evropská komise. To, že projekt ELI dostal zelenou, považujeme za velký úspěch," konstatoval ministr pro místní rozvoj Kamil Jankovský (VV).

Právě jeho rezort prostřednictvím Národního orgánu pro koordinaci zastřešuje čerpání peněz z Evropských fondů. "Schválení ELI se bezprostředně projeví například i na stavu čerpání v rámci daného operačního programu. Vždyť hodnota tohoto projektu dosahuje téměř sedmi miliard korun," myslí si ministr. V rámci Operačního programu Výzkum a vývoj pro inovace, který je v gesci ministerstva školství má Česká republika k dispozici přes 48 miliard korun.

Evropská komise má na stole další projekty. Na schválení čeká například výzkumný projekt medicínského centra ICRC za 2,5 miliardy korun či ostravské superpočítačové centrum IT4 Innovations za 1,8 miliardy korun.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
27.04.2026
13:00Banka CREDITAS a.s.: Výroční finanční zpráva za rok 2025
12:35Událostmi nabitý týden se rozjíždí pomalu, drahá ropa nevadí  
11:50BP se během války s Íránem stává nečekaným vítězem mezi ropnými giganty
11:42Peking se vložil do akvizice firmy vyvíjející agentní AI, kterou chtěla převzít Meta
11:00UniCredit Bank Czech Republic and Slovakia, a.s.: Oznámení výplaty úrokového výnosu z HZL CZ0002003114
10:34Výhled na výsledky Philip Morris: stabilní čísla, atraktivní výnos  
9:28Bezvavlasy.cz má nového šéfa, do čela nastupuje Jiří Hendrych
9:10Primoco UAV SE: Významné skutečnosti v roce 2025
9:07Rozbřesk: Umělá inteligence podle posledních průzkumů rozevírá nůžky mezi pracovníky
8:53Primocu druhým rokem klesly tržby i zisk, firma ale hlásí rekordní objednávky
8:49Tržby Primoco znovu klesají, Tabák před výsledky a Slovensko přišlo o stupeň ratingu  
8:45Footshop a.s.: Footshop potvrzuje auditované výsledky za rok 2025
6:04Poslední monetární šok z USA už neměl na rozvíjející se země takový dopad jako v minulosti. Co to ukazuje?
26.04.2026
10:10Víkendář: Forenzní ekonomie – co se děje v zemích, jako Severní Korea?
25.04.2026
10:11Víkendář: Jak na pokles cen bydlení
24.04.2026
22:06Americké akciové indexy uzavírají týden na nových maximech  
17:25Nejoptimističtější korekce v historii trhů a posun tam, kde jsme byli
16:54J&T Global Finance XV., s.r.o.: Oznámení o šesté výplatě úrokového výnosu
16:35Průlomové ETF: Pro českého investora je rozhodující zisk v korunách, říká šéf Patrie Podpiera
16:27ČEZ a Rolls-Royce SMR uzavřely dohodu na přípravu vývoje modulárních reaktorů

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data