Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Zaorálek vyzval vládu k hledání způsobu zrušení anonymních akcií

Zaorálek vyzval vládu k hledání způsobu zrušení anonymních akcií

12.05.2011 18:16
Autor: ČTK

Místopředseda ČSSD Lubomír Zaorálek vyzval vládu, aby hledala přijatelný způsob zrušení anonymních akcií. ČSSD by to podpořila, řekl místopředseda na dnešní tiskové konferenci.

"Přáli bychom si, aby tohle byla součást společného tažení, ke kterému my se jako opozice rádi přidáme, za odstranění jednoho z největších problémů, který je základem otázek spojených s korupcí v naší zemi," uvedl. Zaorálek uvítal, že premiér Petr Nečas (ODS) je ochoten vyslyšet volání Věcí veřejných po zrušení anonymních akcií a že je ochoten o zrušení anonymních akcií jednat.

Zaorálek rovněž vyzval vládu, aby z programu své příští schůze stáhla projednávání občanského zákoníku a zákona o obchodních společnostech a družstvech. "Já bych si velice přál, aby se k přípravě občanského zákoníku a obchodního práva přistoupilo tak, že budeme anonymní vlastnictví u nás odstraňovat," uvedl.

"Není ale možné, aby premiér zároveň sliboval Věcem veřejným že se jeho přístup k anonymním akciím mění a zároveň souhlasil s tím, že se budou oba kodexy příští týden projednávat na vládní schůzi v původní podobě," řekl. Oba zákoníky totiž podle Zaorálka s anonymním vlastnictvím počítají, dokonce v rozšířené podobě.

K diskusi na expertní úrovni o návrhu nového občanského zákoníku vyzval v pondělí také stínový ministr spravedlnosti a místopředseda ČSSD Jiří Dienstbier. Jako hlavní důvod uvedl, že zavádí diskontinuitu práva, což by mohlo vést k chaosu a nejistotě.

ČSSD již návrh na zrušení anonymních akcií dříve podala, loni v prosinci ho však sněmovna zamítla. Sociální demokraté chtěli novelou dosáhnout zprůhlednění struktury akciových společností a odstranění korupce, případně zneužívání anonymních akcií. Koaliční poslanci tehdy argumentovali, že návrh je neúčinný a mohl by z České republiky odvést investory.

Listinné akcie na majitele se podle předlohy měly změnit na zaknihované akcie, takže jejich majitel by byl známý. Odborníci ale uváděli, že cíl nelze dosáhnout jen zákazem akcií na majitele, neboť způsobů, jak skrýt skutečné akcionáře společností, je mnohem více.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
22.05.2026
17:15Spotřebitelská důvěra v USA klesla kvůli obavám z inflace na rekordní minimum
16:56Češi berou státní dluhopisy útokem. Vybralo se už přes 20 miliard
16:30Traders Talk: Nvidia potvrdila AI boom, Colt překvapil a Strnad sází na dividendu
16:30Strnadova CSG a jihoafrická Reunert založí společnou firmu na výrobu zapalovačů pro velkorážovou munici na Slovensku
14:42Čínská mezera a americké překvapení
14:23NET4GAS, s.r.o.: Zveřejnění vnitřní informace
13:08Monetární i fiskální politika budou muset reagovat na důsledky umělé inteligence
12:51ČEB, a.s.: Informace o vyplácení úrokových výnosů z emise dluhopisů
11:42Philip Morris spouští výrobu nikotinových sáčků v Kutné Hoře
11:22Perly týdne: Nový komoditní cyklus a největší asymetrie v historii financí
11:15Ifo: Podnikatelská nálada v Německu se v květnu zlepšila, situace je ale křehká
10:47Závěr týdne v zeleném. Nižší výnosy vylepšují náladu  
8:52Rozbřesk: Nuda na koruně v neklidném světě. Jak si vysvětlit její extrémní stabilitu?
8:50Írán hlásí pokrok v jednáních, Trump doma čelí tlaku a Warsh se dnes ujme vedení Fedu  
6:01HIMS má novou konkurenci. Enhanced plánuje "steroidovou olympiádu" a přirovnává svůj byznys k F1
21.05.2026
22:01Pozornost trhu je na ocenění Nvidie  
17:52MONETA Money Bank, a.s.: Uveřejnění vnitřní informace dne 21. 5. 2026
17:10Zastaví dluhopisové trhy akciovou rally?
17:00Primoco UAV SE: Vnitřní informace
15:43UNICAPITAL Invest VI a.s.: Oznámení o páté výplatě úrokového výnosu

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
1:30JP - CPI, y/y
8:00DE - HDP, q/q
10:00DE - Index podnikatelského klimatu Ifo
16:00USA - Index spotř. důvěry Mich. university