Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
     

    Detail - články
    Bělorusko devalvovalo oficiální kurz měny o 36 procent

    Bělorusko devalvovalo oficiální kurz měny o 36 procent

    24.05.2011 11:38
    Autor: ČTK

    Běloruská centrální banka s platností ode dneška přistoupilo k devalvaci oficiálního kurzu rublu o 36 procent na 4930 rublů za dolar. Rozdíl mezi oficiálním a tržním mezibankovním kurzem se výrazně zmenšil, a to i díky dalšímu zpevnění tržního kurzu. Bělorusku od počátku roku prudce klesají devizové rezervy a kurz měny pro většinu ekonomických transakcí musel Minsk v dubnu uvolnit a nechat prudce klesnout.

    Bělorusko v dubnu zavedlo vícesložkový kurz domácí měny s oficiálním kurzem 3155 rublů za americký dolar. Při něm musí vývozci odvádět 30 procent svých příjmů centrální bance a tyto peníze financují klíčové dovozy. Pro většinu ostatních ekonomických transakcí platí kurz mezibankovního trhu, který včera posílil na 6400-6800 rublů za dolar.

    Minulý čtvrtek rubl na mezibankovním trhu klesl na minimum 8000/9000 rublů za dolar. V pátek však měna poprvé od dubnového uvolnění kurzu zpevnila v reakci na to, že Rusko signalizovalo ochotu zajistit Bělorusku regionální úvěr až 3,5 miliardy dolarů (60 miliard Kč).

    Včerejším posílením reagoval trh na víkendové sdělení běloruského premiéra Michaila Mjasnikoviče. Ten řekl, že Bělorusko plánuje prodat svůj podíl v domácí síti plynovodů Rusku za 2,5 miliardy dolarů. Rusko by tak získalo plnou kontrolu nad běloruskou sítí, která přepravuje ruský plyn do Evropy.

     


    Váš názor
    Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
    Aktuální komentáře
    04.08.2026
    15:20Spotify ve duhém kvartále neoslnilo. Slabší výhled tlačí akcie o 4 % níže
    14:34McDonald's zvýšil zisk, Američané ale ztrácejí chuť utrácet
    13:52Palantir zasadil medvědům těžkou ránu. Své tržby meziročně téměř zdvojnásobil  
    12:35Lufthansa zhoršila výhled a akcie prudce padají. Náklady na palivo začínají tvrdě dopadat na aerolinky
    11:46Techy fungují, ropa moc nezlobí a výsledky trhům svědčí  
    10:50Evropské akcie těží z nečekaně silných výsledků. A je tu prostor pro ještě další růst  
    10:35CSG posiluje výrobu munice. V Německu investuje miliardy do strategických surovin pro evropskou obranu
    9:10Rozbřesk: Komunikační revoluce Fedu začíná být nebezpečnou hrou s ohněm
    8:53Palantir září díky AI, Lufthansa doplácí na drahá paliva a Evropu mezitím ochromuje historické sucho  
    6:01Zitron: Celé odvětví datových center je těžce závislé na OpenAI a ta zase na externím přísunu kapitálu
    03.08.2026
    22:00Americké trhy se vrací do optimistické nálady  
    17:13Od SSSR přes Brazílii, Japonsko po Čínu. Nebo i USA?
    15:54PODCAST Týdenní výhled: V centru pozornosti AMD a Palantir  
    15:18Korejský výprodej slábne. Investoři AI akciím věří dál, problémem byla hlavně finanční páka  
    14:28TotalEnergies kupuje od Shellu evropské portfolio a navazuje na partnerství s EPH
    12:09Warshovo „ticho“. Je ještě brzy říkat, že se trhům stýská po Powellovi?
    11:02Český průmysl dál roste, tempo oživení však v létě zpomalilo
    10:31Rozvíjející se trhy čelí zkoušce. AI, drahá ropa a vyšší sazby vytvářejí nebezpečnou kombinaci  
    9:29Šéf Fedu zvažuje revoluci v měnové politice. Počet zasedání by mohl klesnout
    8:50Rozbřesk: Nabitý týden v Česku. Makro data v čele s inflací a zasedání ČNB

    Související komentáře
    Nejčtenější zprávy dne
    Nejčtenější zprávy týdne
    Nejdiskutovanější zprávy týdne
    Kalendář událostí
    ČasUdálost
    16:00USA - Nově otevřená prac. místa