Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Pražská burza zaostává za regionem, KB a ČEZ ji drží na středeční hodnotě

Pražská burza zaostává za regionem, KB a ČEZ ji drží na středeční hodnotě

26.05.2011 11:31

Dnešní vývoj pražského indexu PX se zatím nevyvíjí nijak pozitivně. Zatímco evropské trhy rostou pod vedením bankovního a pojišťovacího sektoru, náš index je beze změny. Zaostává tak i za regionálními indexy z Polska (WIG +0,2 %) a Maďarska (BUX +0,7 %). Česká koruna dnes zůstává beze změny vůči euru, naopak zatím posiluje 0,5 % vůči americkému dolaru.

S evropským bankovním sektorem se zatím vyvíjejí akcie Erste Bank (835,5 CZK, 1,03%). Ta dnes roste na 836 korun, což je v korunovém vyjádření nejvýše od 13. května. Banka čerpá i z pozitivní zprávy od konkurenční Raiffeisen Bank z rakouského trhu, které v prvním kvartálu poprvé klesnul poměr rizikových úvěrů od kolapsu banky Lehman Brothers. Rakouská VIG (961 CZK, 0,00%) také posiluje, aktuálně o 0,8 %. Komerční banka (4050 CZK, 0,15%) již ale zdaleka tak silná není. Její akcie rostou o 0,1 % stále pod tlakem institucionálních prodejců.

Včerejší pokles se snaží vyrovnat akcie NWR (276 CZK, 0,95%). Posilující eurodolar navnadil komodity k růstům a o 0,5 % výše se vydala i cena uhlí. NWR za podprůměrného objemu posilují o rovné procento. Hvězdou dnešního obchodování jsou zatím akcie Fortuny (124,5 CZK, 2,13%). Těm stále pomáhají problémy konkurenční sazky a odebrání její sázkové licence. Dnes se akcie Fortuny vyhouply až nad 124 korun, což pro ně znamená bezmála 2% zisk.

Při zemi se naopak drží akcie energetického ČEZu, akcie jsou pod tlakem po nedávném silném růstu a také díky možné podpoře, v podobě snížených daní, pro německé energetiky. ČEZ (929,5 CZK, 0,16%) tak dnes zůstává beze změny a to i přes to, že prohlásil, že nové zátěžové testy pro jaderné elektrárny nebudou představovat žádný problém pro Dukovany ani Temelín.

Před otevřením trhu představila své výsledky za první čtvrtletí roku společnost Pegas Nonwovens. Čistý zisk v 1Q dosáhl 6,4 milionu eur, což znamená jeho meziroční snížení o 16,5 procenta a mírné zaostání za očekáváním 6,69 milionu eur. Tržby společnosti se meziročně zvýšily o 19,2 procenta na 41 milionů eur a mírně předčily očekávání trhu na úrovni 40,60 milionu eur. Pro celý rok 2011 společnost potvrdila výhled narůst EBITDA v rozmezí 2 až 7 procent. Ředitel společnosti nicméně v následném komentáři uvedl, že očekává naplnění spíše dopní poloviny tohoto pásma. Pegas dále uvedla, že již příští měsíc by mohla oznámit zahraniční investici a to spíše cestou výstavby nové továrny, než cestou akvizice. Titul zůstává v Praze zatím bez obchodu, analytik Patria Finance Tomáš Sýkora celkové vyznění výsledků za 1Q hodnotí neutrálně.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
10.07.2026
12:22Perly týdne: Červená karta pro Američany a klesající dynamika akcií malých firem
11:02Volkswagen spouští jednu z největších proměn ve své historii. Omezí výrobu i nabídku modelů
10:51Techy korigují včerejšek, ale trhy mezitím podporuje obnovení jednání s Íránem  
10:41ExxonMobil může těžit z návratu geopolitických rizik. Má prostor pro růst akcií  
9:24O easyJet se rozhořel boj. Apollo nabídlo víc než konkurence a získalo podporu vedení
9:01Rozbřesk: Polská centrální banka drží sazby, Glapiński se nebrání podzimnímu snížení
8:54Babiš otevřel debatu o IPO Letiště Praha, ČNB varuje před návratem inflace a optimismus kolem AI se vrací  
6:04Nejvýnosnější akciový trh roku? Jižní Koreu sesadila Nigérie
09.07.2026
17:25Pracují nyní trhy pro Fed nebo proti němu? A jak dopadnou testy nových monetární myšlenek?
16:06Existují skutečně důvody pro zvedání sazeb?
14:14SK Hynix míří na Nasdaq. O jeden z největších burzovních debutů v historii je obrovský zájem  
14:01Nápojový kolos PepsiCo zvýšil čtvrtletní zisk, u růstu tržeb překonal odhady
13:58Výsledková sezóna v USA: Kalendář pro 2. čtvrtletí 2026
13:56Výsledková sezóna v Evropě: Kalendář pro 2. čtvrtletí 2026
13:56Výsledková sezóna Česko: Kalendář pro 2. čtvrtletí 2026
12:04Investiční výhled na druhé pololetí: Shrnutí  
11:02Míra nezaměstnanosti v červnu stagnovala
10:51PODCAST Analytický radar: Makrovýhled Patrie pro druhé pololetí  
10:23Akcie znovu rostou, zatímco dluhopisy tlumí optimismus  
10:19Nezaměstnanost v ČR v červnu stagnovala na 4,8 procenta, přibylo volných míst

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data