Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Ceny potravin zvýšily květnovou inflaci, ta meziročně zrychlila na 2 procenta a dosáhla cíle ČNB

Ceny potravin zvýšily květnovou inflaci, ta meziročně zrychlila na 2 procenta a dosáhla cíle ČNB

09.06.2011 9:26, aktualizováno: 9.6. 10:28
Autor: Redakce, Patria.cz

Aktualizováno

Růst spotřebitelských cen v květnu meziročně zrychlil na dvě procenta z dubnových 1,6 procenta. V porovnání s předchozím měsícem ceny vzrostly o 0,5 procenta, což ovlivnilo hlavně zdražení potravin, alkoholu a tabáku. "Příspěvky ostatních složek spotřebního koše byly minimální a vzájemně se kompenzovaly," uvedl analytik Patria Finance Tomáš Vlk.

Proti loňskému květnu zdražila řada druhů potravin, například ceny běžného pečiva zrychlily růst na 34,4 procenta a ceny chleba o 20,4 procenta. Druhý největší vliv na celkovou úroveň spotřebitelských cen mělo bydlení, kde elektřina zdražila o 4,8 procenta, zemní plyn o 5,8 procenta, vodné o 6,2 procenta, stočné o 5,8 procenta, teplo a teplá voda o 1,7 procenta. Čisté nájemné se zvýšilo o 2,6 procenta, přičemž regulované nájemné vzrostlo o 6,5 procenta a tržní o 0,9 procenta.

Naopak oproti loňskému roku klesly ceny v oddíle odívání a obuv, a to vlivem zlevnění oděvů o 3,1 procenta. Obuv byla ale dražší o 0,2 procenta. Z potravin klesly zejména ceny rýže (-5,5 %), vajec (-14,8 %), citrusů (-8,5 %), peckovin a bobulovin (+6,6 %), plodové zeleniny (14,5 %). Pokračoval meziroční pokles cen přístrojů a spotřebičů pro domácnost (o 4,2 %), zboží a služeb pro běžnou údržbu domácnosti (o 1,9 %), audiovizuálních a fotografických zařízení a zařízení pro zpracování dat (o 10,6 %) a cen mobilních telefonů (o 11,9 %).

Ceny zboží úhrnem vzrostly o 2,5 % a ceny služeb o 1,0 %. Úhrnný index spotřebitelských cen bez započtení hypotetického nájemného byl meziročně 102,2 %.

Meziměsíční růst spotřebitelských cen o 0,5 % ovlivnilo zejména zvýšení cen pekárenských výrobků a obilovin o 7,3 %, z toho chleba o 12,3 % a běžného pečiva o 16,9 %. Ceny ovoce vzrostly o 3,1 procenta vlivem zvýšení cen banánů (+12,4 %) a jablek (+8,9 %). Růst cen potravin ovlivnilo zvýšení cen mléka, sýrů, másla, jedlých olejů, rostlinných tuků, cukru a nealkoholických nápojů. V oddíle alkoholické nápoje a tabák vzrostly ceny vína o 2,4 % a piva o 2,3 %. V oddíle zdraví se zvýšily sezónní ceny lázeňských pobytů o 7 procent. Pokračovalo, i když mírnějším tempem než v předchozích dvou měsících, zvyšování cen pohonných hmot, které v květnu činilo 0,7 procenta. "Ceny ropy na světových trzích zkraje května propadly a zůstaly na nižší úrovni. To se projevilo i na cenách pohonných hmot, ale vzhledem ke zpoždění ne tak výrazně," říká Tomáš Vlk. Průměrná měsíční cena benzinu Natural 95 se v květnu zvýšila o 1,0 %, čímž došlo k dalšímu zvýšení jejího historického maxima na 35,21 Kč/l.

Ceny zboží úhrnem vzrostly o 0,8 % a ceny služeb o 0,1 %.

Míra inflace vyjádřená přírůstkem průměrného indexu spotřebitelských cen za posledních 12 měsíců proti průměru předchozích 12 měsíců byla v květnu 1,8 %.

Spotřebitelská inflace doposud setrvávala pod cílem centrální banky, v květnu tohoto cíle dosáhla, upozorňuje Tomáš Vlk s tím, že měnověpolitická inflace se od té běžné téměř neliší. "Přes toto zvýšení ale nevzniká tlak na ČNB, aby na inflaci okamžitě reagovala. Data ukazují, že za růstem cen stojí volatilní složky - zmíněné potraviny a pohonné hmoty. Po očištění o tyto položky zůstává inflace mírně v záporu, inflační tlaky z domácí ekonomiky jsou tedy nadále velmi nízké. Navíc růst hlavního indexu o dvě procenta není tak velké číslo, které by posouvalo inflační očekávání nebezpečně vysoko. Ani obava z druhotných efektů by tedy neměla být nijak silná. Zůstáváme u očekávání, že začátek zvyšování sazeb ČNB přijde ve třetím čtvrtletí," dodává analytik Patria Finance.

Meziroční přírůstek průměrného harmonizovaného indexu spotřebitelských cen (HICP) 27 členských zemí EU byl podle předběžných údajů Eurostatu v dubnu 3,2 %, což je o 0,1 procentního bodu více než v březnu. Nejvíce vzrostly ceny v Rumunsku (o 8,4 %) a Estonsku (o 5,4 %). V Německu zrychlil cenový růst na 2,7 % (z 2,3 % v březnu). Na Slovensku růst HICP mírně zrychlil na 3,9 % (z 3,8 % v březnu). Podle předběžných výpočtů vzrostl v květnu 2011 HICP v ČR meziměsíčně o 0,6 %, meziročně zrychlil na 2,0 % (z 1,6 % v dubnu). Bleskový odhad meziroční změny HICP pro eurozónu za květen 2011 je 2,7 %, jak uvedl Eurostat.

(Zdroj: ČSÚ, čtk)

Analytický komentář Patrie bude doplněn


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
0:50JP - HDP, q/q