Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
     

    Detail - články
    Uhlí vstoupilo do nejhoršího kvartálu v letošním roce, vyplývá z průzkumu

    Uhlí vstoupilo do nejhoršího kvartálu v letošním roce, vyplývá z průzkumu

    07.07.2011 13:51, aktualizováno: 7.7. 15:06

    Aktualizováno

    Na lednové ceny uhlí na tříletých maximech prozatím zapomeňte. Slábnoucí poptávka z Číny a Japonska s sebou totiž v nedávno zahájeném třetím čtvrtletí naopak přinese první kvartální propad v letošním roce. Tak by se dal shrnout konsensuální názor vzešlý z průzkumu mezi desítkou analytiků oslovených agenturou Bloomberg.

    Elektrárenské uhlí dodávané z přístavu v australském Newcastlu, které slouží jako referenční kontrakt pro celou Asii, se v týdnu do 14. ledna vyšplhalo nejvýše od roku 2008 a stanovilo své letošní týdenní maximum na 138,5 dolarech za tunu. V té době však vrcholily problémy země způsobené katastrofálními povodněmi. V celém prvním čtvrtletí tak byla průměrná cena za tunu této komodity nakonec jen 120 dolarů za tunu. V třech měsících do konce června pomohla mimo jiné napjatá situace na čínském energetickém trhu a související nárůst poptávky po uhlí spolu s celkovou komoditní rally australskému elektrárenskému uhlí na průměrných 128 dolarů za tunu.

    Ve třetím kvartále však sedm z deseti oslovených analytiků počítá s horším průměrným výsledkem než v jakémkoli z předchozích čtvrtletí roku 2011, když odhadují cenu v rozmezí 110 až 120 dolar za tunu výše popsaného produktu.

    A jaké je jejich převládající zdůvodnění? Čína využívá výraznějších srážek k zvýšení produkce elektřiny z vodních elektráren a Japonsko po ničivém březnovém zemětřesení stále nedokázalo postavit průmyslovou produkci, která je výrazným konzumentem světového uhlí, zpět na nohy. K tomu se navíc v tomto období přidávají období dešťů v Indii, které omezují dodávky uhlí z Indonésie a Austrálie - dvou největších světových exportérů této energetické komodity.


    Proti růstu cen uhlí navíc hovoří i pohled do historie. Ceny uhlí totiž ve třetím čtvrtletí padaly v mezikvartálním srovnání v šesti ze sedmi posledních let.“Očekáváme 15 až 20% propad, jelikož nafukující se inflace v Indii a Číně spolu s problémy Evropy negativně ovlivní poptávku po uhlí“ říká k očekávanému vývoji cen ve třech měsících do konce září Rahul Bhandare, šéf indického prodejce uhlí Knowledge Infrastructure Systems Pvt.

    (Zdroj: Bloomberg, CNBC)


    Váš názor
    Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
    Aktuální komentáře
    03.08.2026
    13:41Týdenní výhled: ČNB nechá sazby beze změny, v centru pozornosti AMD a Palantir  
    12:09Warshovo „ticho“. Je ještě brzy říkat, že se trhům stýská po Powellovi?
    11:02Český průmysl dál roste, tempo oživení však v létě zpomalilo
    10:31Rozvíjející se čelí zkoušce. AI, drahá ropa a vyšší sazby vytvářejí nebezpečnou kombinaci  
    9:29Šéf Fedu zvažuje revoluci v měnové politice. Počet zasedání by mohl klesnout
    8:50Rozbřesk: Nabitý týden v Česku. Makro data v čele s inflací a zasedání ČNB
    8:49ČEZ zahajuje výplatu dividend, trhy sázejí na uklidnění situace s Íránem a Fed zvažuje změnu fungování  
    6:09Yardeni: Obrovský majetek živící spotřebu. Jediné, na čem záleží, je akciový trh
    02.08.2026
    9:13Víkendář: Jaká je skutečná dluhová zátěž a co s ní udělalo pár posledních let?
    01.08.2026
    9:09Víkendář: Nedostatek zaměstnanců není ve skutečnosti hrozbou, ale příležitostí
    31.07.2026
    17:30Co nyní říkají o americkém trhu jeho „skutečné“ valuace?
    15:55Fidelity: Volatilita a pesimismus vytváří příležitosti. Favority jsou měď, uran, hliník i drahé kovy
    14:33Eurozóna na pozitivní vlně, podnikatelský sentiment signalizuje dobrý vstup do třetího kvartálu
    14:08Perly týdne: Vy si bojujte, my vyhrajeme
    14:00Tatry mountain resorts, a.s.: Pololetní zpráva 2025/2026
    12:28Apple hlásí rekordní červnový kvartál. Investory ale zklamal výhled
    12:09Dluhy domácností v ČR u bank v červnu stouply o 26,5 miliard na 2,72 bilionu Kč
    11:36Inflace v eurozóně v červenci vzrostla na 2,9 procenta, uvedl v odhadu Eurostat
    11:24Po depresi mánie. Polovodiče otočily a dnešní pokračování růstu podpoří Amazon  
    10:26AI investor Leopold Aschenbrenner byl po výrazných ztrátách nucen uzavřít všechny své akciové pozice

    Související komentáře
    Nejčtenější zprávy dne
    Nejčtenější zprávy týdne
    Nejdiskutovanější zprávy týdne
    Kalendář událostí
    ČasUdálost
    8:00DE - Maloobchodní tržby, m/m
    9:30CZ - PMI v průmyslu
    16:00USA - Index ISM v průmyslu