Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Výrobce hliníku Alcoa více než zdvojnásobil čtvrtletní zisk, akcie ale zamířily níže

Výrobce hliníku Alcoa více než zdvojnásobil čtvrtletní zisk, akcie ale zamířily níže

12.07.2011 8:23
Autor: Redakce, Patria.cz

Největší americký výrobce hliníku Alcoa ve druhém čtvrtletí více než zdvojnásobil čistý zisk na 322 milionů dolarů (5,6 miliardy Kč) ze 136 milionů dolarů před rokem či v přepočtu na akcii na 28c ze 13 centů. Výsledky byly podpořeny nárůstem prodejních cen. Oznámila to v noci na dnešek firma, která tak odstartovala nové kolo zveřejňování čtvrtletních výsledků amerických firem. Očištěným ziskem na akcii 32 centů se ale Alcoe nepodařilo naplnit očekávání trhu na úrovni 0,33 USD/akcie. To vedlo nejprve k poklesu akcií v aftermarketu až o 1,7 %, následně překlopení do zisků a uzavření prodlouženého obchodování se ztrátou 0,6 % na úrovni 15,82 USD/akcie.

Tržby společnosti Alcoa stouply o 27 procent na 6,6 miliardy dolarů. Překonaly tak očekávání analytiků, kteří je odhadovali na 6,31 miliardy dolarů. Silná poptávka a vyšší prodejní ceny kompenzovaly růst nákladů na energii a suroviny.

Generální ředitel společnosti Klaus Kleinfeld upozornil, že poptávka po hliníku pokračuje v růstu, a to zejména v sektoru výroby letecké techniky. "Ačkoli je hospodářské oživení nerovnoměrné, celkový výhled pro firmu Alcoa i pro hliník zůstává příznivý," řekl. Kleinfeld potvrdil, že firma v letošním roce i nadále počítá s nárůstem celosvětové poptávky po hliníku o 12 procent. Do roku 2020 by se poptávka měla podle podnikové prognózy zdvojnásobit. Váhavou poptávku Kleinfeld potvrdil v Číně ze strany automobilového průmyslu, avšak jako následek zemětřesení v Japonsku, které narušilo plynulé obchodní vazby. Za nejpomaleji oživující trhy ale označil stavebnictví v Evropě a Severní Americe.

Výsledky společnosti Alcoa jsou často považovány za ukazatel širších ekonomických trendů. Hliník se totiž používá v mnoha odvětvích, například pro výrobu obalů, v automobilovém průmyslu či ve stavebnictví.

(Zdroj: Alcoa, Bloomberg, čtk)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
18.05.2026
14:34NextEra Energy koupí Dominion Energy za 66,8 miliardy dolarů
14:25Dluhopisy pod tlakem. Výnosy v USA i Japonsku na víceletých maximech  
12:45Týdenní výhled: Nvidia otestuje optimismus, zatímco se do hry vrací inflace  
12:03Úvod týdne trhům kazí dražší ropa a Japonsko  
11:08Varovný signál z Číny. Dubnová data zklamala napříč sektory, nerovnováha se prohlubuje  
9:12Rozbřesk: Česko vládne evropské nezaměstnanosti. Ale je to opravdu důvod k oslavě?
8:51Ropa nad 110 dolary, futures v rudém. Po summitu USA-Čína se pozornost vrací k Íránu  
5:52AI boom dělá z pamětí nedostatkové zboží. Nůžky mezi výherci a poraženými se rychle rozevírají
17.05.2026
14:56Proč v USA reagují trhy na AI jinak než v Evropě?
9:00Víkendář: Bude to s AI a trhem práce podobné, jako s předchozími technologiemi?
16.05.2026
13:56Retailoví investoři ženou trhy na rekordy. Goldman Sachs odhalila jejich největší favority
9:00Víkendář: Dojde nakonec ke znárodnění umělé inteligence?
15.05.2026
22:02Výběr zisku na Wall Street  
18:08Složitý rytmus čtvrtletních výsledkových tanců
17:13Maďarský comeback. Dluhopisy raketově rostou, CEE region cítí tlak  
15:45Akcie zbrojařů pod tlakem: Citi varuje před předčasným nákupem i přes očekávané zlepšení
15:11Footshop a.s.: Pozvánka na valnou hromadu
14:52Zisk Nubank zaostal za odhady kvůli rostoucím nákladům  
14:13Raiffeisenbank a.s.: Výplata úrokového výnosu dluhopisů XS2821764326 a XS2821774390
13:44Perly týdne: Dluhové konce velkých říší

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
4:00Čína - Maloobchodní tržby, y/y
4:00Čína - Průmyslová výroba, y/y