Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
BlackRock: Směr Evropa, akcie kupte a vypněte CNBC

BlackRock: Směr Evropa, akcie kupte a vypněte CNBC

14.09.2011 18:33
Autor: Redakce, Patria.cz

Akciový barometr evropských akcií společnosti BlackRock nyní ukazuje, že končí býčí trh a ziskovost firem bude čelit rostoucím překážkám. Očekávaný růst zisků se posunul z 15 % v roce 2010 na letošních 8 %, největší pozornost se pak upíná na očekávaný růst v příštím roce a „budeme šťastni, pokud tento růst bude pozitivní“. Pro Bloomberg to uvedl Nigel Bolton, který má ve společnosti BlackRock na starosti evropské akciové trhy. Negativní vývoj na finančních trzích se podle něho již začíná projevovat i v reálné ekonomice a firmách. Ty se připravují na další snižování nákladů, které bude patrné v následujících měsících.

Vysoce atraktivní ale akcie zůstávají z pohledu valuace. Pokud se investoři začnou vracet na trhy, budou hlavně zlákáni tím, že dividendový výnos akcií převyšuje výnos dluhopisů, domnívá se Bolton. Evropské akcie jsou podle něho atraktivní i proto, že jejich váha v portfoliích globálních investorů leží velmi nízko. Odliv z Evropy však již ustal; až investoři získají trochu více důvěry v makroekonomické a politické prostředí v tomto regionu, dá se čekat jejich návrat na tento v současnosti nejlevnější z rozvinutých trhů. Pozitivní by dokonce mohla být i restrukturalizace řeckého dluhu, pokud by probíhala spořádaně a umožnila by „vykrystalizování“ situace. Bolton ale uznává, že makroekonomické prostředí v Evropě se vyvíjí negativním směrem a „podobnou situaci jsme zde neviděli za posledních 60 let“.

Bob Doll, který stojí v čele akciových investic společnosti BlackRock na amerických trzích, byl v úterý zase hostem CNBC. Tam hovořil o „medvědím trhu důvěry“. S pravděpodobností 2:1 nyní vidí pohyb indexu S&P 500 směrem k 1.250 bodům; pokud se bude situace v Evropě vyvíjet špatně a poroste pravděpodobnost recese v USA, vydá se index naopak k hranici 1.100 bodů. Většina firem přitom podle něho říká, že se jim sice nevede výjimečně dobře, jsou ale v pořádku. „Kupte akcie, vypněte CNBC a za pár let si řeknete: Proč jsem jich nekoupil více.“ Tak Doll na konec rozhovoru komentoval otázku ohledně výhodnosti nákupu akcií pro dlouhodobé investory.

(Zdroj: Bloomberg, CNBC)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
26.01.2026
16:58Týdenní výhled: Spekulace o intervenci BoJ, zasedání Fedu a začíná reportovat velký tech  
16:54Vláda schválila návrh letošního rozpočtu se schodkem 310 miliard korun
15:29Nvidia navyšuje investici do CoreWeave, která do datacenter nasadí její CPU Vera
12:31Rally drahých kovů pokračuje a dolar je pod tlakem. Nervozita přichází z Japonska  
12:20Další meta pokořena. Zlato už stojí přes 5 000 dolarů  
10:54Tlak na dolar zesiluje, možnost podpory jenu vyvolává obavy z řízeného oslabení  
10:48Výsledky Ryanair: Více cestujících, dražší letenky, robustní zisk
10:42Podnikatelská nálada v Německu zůstala v lednu stejná jako v prosinci, uvedl Ifo
10:08Spotřebitelé vstoupili do nového roku v dobré náladě, průmysl stále vyčkává
9:54Cena zlata poprvé překročila hranici 5000 dolarů, na rekordu je i stříbro
9:36Akcie CSG pokračují v růstu. Ráno přidávaly osm procent
8:49Rozbřesk: Lednová inflace v Česku a levné máslo versus drahá dovolená?
8:42Česká vláda bude schvalovat rozpočet, zlato na dalším rekordu a EU blízko obchodní dohodě s Indií  
6:09Na rostoucím trhu je lehké vypadat jako génius, ale když se směr otočí…
25.01.2026
10:08Víkendář: Tesla stojí na víře ve fyzickou AI, Apple by měl zahýbat se Siri
24.01.2026
10:01Víkendář: Trh míří k bublině, zatím jsou patrné jen její omezené známky
23.01.2026
19:09Stříbro poprvé nad 100 dolary, zlato u 5000 dolarů za unci
19:02První den CSG na burze: Enormní poptávka v Praze, Strnad nejbohatším zbrojařem světa
17:09Trhy věří v jedno velké tentokrát jinak…
15:59UniCredit Bank Czech Republic and Slovakia, a.s.: Oznámení výplaty úrokového výnosu XS2764457078 a XS2585977882

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
10:00DE - Index podnikatelského klimatu Ifo
14:30USA - Objednávky zboží dlouh. spotřeby, m/m