Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Vyškrtnou zahraniční centrály české smluvní právo ze své černé listiny?

Vyškrtnou zahraniční centrály české smluvní právo ze své černé listiny?

19.09.2011 8:28
Autor: KŠB, KSB

Možnost smluvně omezit budoucí nároky na náhradu škody, případně se takových nároků předem zcela vzdát, je pro praxi klíčová. Má totiž rozsáhlé dopady na způsob, jakým zejména průmysloví výrobci smluvně řídí své projekty. Obchodní zákoník v současnosti výslovně zakazuje, aby se jeden z účastníků smlouvy předem zcela vzdal nároku na náhradu škody pro případ, že druhá smluvní strana poruší své závazky. České soudy přitom v rozporu s obvyklou mezinárodní smluvní praxí uvedené ustanovení vykládají velmi široce. Nepřipouštějí často ani ujednání, které by odpovědnost za škodu pouze omezovalo.

Když se právní oddělení v zahraničních centrálách některých velkých českých společností dozvěděla o tom, že české právo (jak je vykládají některé soudy) neumožňuje omezit smluvně předem odpovědnost za škodu ani v obchodních vztazích, dostalo se české právo na interní černou listinu. Existují případy, kdy někteří čeští dodavatelé v průmyslu mají od svých akcionářů zákaz sjednávat smlouvy podle českého práva.

Lze se setkat se smlouvami mezi tuzemskými účastníky ohledně plnění v tuzemsku, kde se složitě hledaly důvody pro volbu cizího práva. Není třeba zdůrazňovat, že postavení tuzemských účastníků smluv dle cizího práva s sebou nese  větší komplikace a náklady v případech, kdy je potřeba smlouvu vyložit. Nehledě k tomu, že taková situace přestavuje prohru české justice a právních služeb jako celku v mezinárodní soutěži jurisdikcí o to, kdo bude poskytovat právní služby v obchodních věcech.

Vládní návrh novely obchodního zákoníku, který v současné době projednává Poslanecká sněmovna, se svým hlavním obsahem zaměřuje na zcela jinou problematiku. Ústavně právní výbor k němu však doporučil pozměňovací návrh, který již doručil poslancům. Podstatou jednoho z bodů návrhu je výslovné zákonné povolení sjednat si v obchodní smlouvě vzdání se práva na náhradu škody nebo omezení její výše, a to ještě před jejím vznikem. Takový postup by se ale nevztahoval na úmyslně způsobené škody nebo na případy, které se neřídí obchodním zákoníkem,(například práva spotřebitelů).

Přijetí tohoto drobného pozměňovacího návrhu by mohlo mít dalekosáhlé dopady. Podnikatelé by totiž mohli bez zbytečně složitých právních formulací a s větší právní jistotou sjednávat omezení či přímo vyloučení odpovědnosti za škodu. S ohledem na formu zapracování tohoto návrhu do obchodního zákoníku zatím ale není jisté, zda bude přijat nebo nedozná dalších změn. Nová úprava této problematiky je přitom tvořena novým zněním jednoho odstavce obchodního zákoníku. Až praxe ukáže, jak se tato textově malá, avšak obsahově zásadní změna, pokud bude schválena, projeví ve smluvní praxi a navazujících soudních rozhodnutích.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Bed Bath & Beyond Inc (08/20 Q2, Bef-mkt)
Constellation Brands Inc (08/20 Q2, Bef-mkt)
PepsiCo Inc (09/20 Q3, Bef-mkt)
1:50JP - Index podnikatelské aktivity Tankan
8:00Hennes & Mauritz AB (08/20 Q3)
9:30CZ - PMI v průmyslu
9:55DE - PMI v průmyslu
10:00EMU - PMI v průmyslu
10:30UK - PMI v průmyslu
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
16:00USA - Index ISM v průmyslu
16:00USA - Výdaje ve stavebnictví, m/m