Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Barroso: Daň z finančních transakcí vynese 55 miliard eur. Proti stále ČR a Velká Británie

Barroso: Daň z finančních transakcí vynese 55 miliard eur. Proti stále ČR a Velká Británie

29.09.2011 8:27, aktualizováno: 29.9. 8:57
Autor: ČTK

Aktualizováno

Evropská komise schválila návrh na zavedení daně z finančních transakcí. Před europoslanci to dnes řekl šéf komise José Barroso. Ročně to podle něj může přinést až 55 miliard eur. Česká vláda už dříve se zavedením daně vyjádřila nesouhlas.

"Je čas, aby finanční sektor přinesl společnosti svůj příspěvek," řekl Barroso ve Štrasburku před europoslanci při přednesu zprávy o stavu Evropské unie. Připomněl, že členské státy v posledních třech letech schválily pomoc či záruky pro finanční sektor ve výši 4600 miliard eur.

O zavedení daně z finančních transakcí se v EU i ve světě nějakou dobu hovoří. Mezinárodnímu společenství se ale zatím nepodařilo dohodnout na společném postupu.

"S tímto návrhem se Evropská unie stane předjezdcem v globálním zavádění daně z finančních transakcí," řekl k dnešnímu rozhodnutí eurokomisař pro daňové otázky Algirdas Šemeta. "Jsem přesvědčený, že naši partneři v G20 budou zájem tuto cestu následovat," dodal.

Česká vláda koncem srpna uvedla, že se zavedením daně z finančních transakcí nesouhlasí. Podle premiéra Petra Nečase má v této věci kabinet podporu České národní banky. Nečas upozornil, že by šlo o průlomový moment, protože případný souhlas s poplatky za bankovní transakci by de facto vedl k zavedení prvních evropských daní.

"Samozřejmě my nemáme sebemenší pochybnosti, že banky by za jakékoli finanční transakce přenesly náklady poplatků na koncové uživatele, čili na klienty. Koneckonců jak už to banky v České republice díky své poplatkové politice dělají," řekl Nečas.

Plán na zavedení daně z finančních transakcí podporuje Německo. Proti ostře vystoupila například Británie a řada evropských bank, podle nichž tato daň nebude mít na stabilizaci trhů žádný vliv.

Londýn kritický postoj zopakoval. "Jakákoli daň z finančních transakcí by musela být uplatňována globálně a je celá řada praktických věcí, které je třeba dopracovat," citovala agentura Reuters prohlášení britského ministerstva financí. To nicméně v případě, že by šlo o koordinované a globální opatření, by neměl být problém.

Za špatné řešení návrh označil europoslanec Jan Zahradil. "To zní velice pěkně, nějaký malý poplateček za finanční transakce, ale ve skutečnosti to povede k jedinému výsledku: finanční instituce přehodnotí své působiště a opustí území Evropy a oslabí naši ekonomiku," řekl.

Podobnou obavu vyslovil i jeho lidovecký kolega Jan Březina. "Avizované příjmy 55 miliard eur při zavedení daně z finančních transakcí jsou chimérou," řekl. Přesunutím transakcí mimo EU se totiž prý banky této daňové povinnosti "elegantně vyhnou".

Zatím není jasné, od kdy by mohla daň začít případně platit. Například podle agentury AFP by to nemělo být dříve než v roce 2014.


Váš názor
  •  
    29.09.2011 14:12

    "...ve skutečnosti to povede k jedinému výsledku: finanční instituce přehodnotí své působiště a opustí území Evropy..." Pche. Kdyby to tak opravdu bylo, půjdu jim pomoct balit.
    Berounskej
Aktuální komentáře
30.01.2026
17:33Zlevňující drahý dolar
15:48SoFi překonala očekávání trhu. Silné výsledky byly navíc posíleny výhledem na rok 2026  
15:23Výhled na výsledky Monety: Vyšší náklady stáhnou zisk, úrokové výnosy zůstávají silné  
14:19Ropní giganti Chevron a Exxon Mobil s nižším ziskem, úspory jim ale pomohly nad odhady analytiků
14:13Perly týdne: Cla platí sami Američané a na trhu se zlatem se dějí věci
14:11Evropská ekonomika zpomaluje, ale drží se. Španělsko táhne, Německo mírně ožívá, ČR zpomaluje
13:43Apple slaví rekordní Vánoce. iPhone táhne, pozornost se soustředí na marže a AI  
13:03Trump si konečně vybral. Na nového šéfa Fedu nominoval Kevina Warshe
12:42Zlato a stříbro prudce padají. Síla dolaru spustila masivní výprodej  
11:11Jméno nového šéfa Fedu možná už dnes a pozice favorita se mění. Drahé kovy prudce padají  
11:02Nezastavitelný Sandisk: po skvělých výsledcích a ještě lepším výhledu akcie rostou o dalších 20 procent
10:32Adidas překonal odhady a spouští miliardový buyback. Akcie poskočily o 5 %
9:57Jan Bureš: HDP lehce zpomaluje dynamiku, stále jsme však v „dobrých časech“
9:20Apple hlásí nejlepší čtvrtletí pro iPhone, kvůli drahým paměťovým čipům ale očekává dopad na marže
9:04Fúze Muskova impéria před IPO: SpaceX zvažuje fúzi s Teslou nebo xAI
8:58ČEZ, a.s.: Výsledek arbitráže vůči Bulharsku
8:53Rozbřesk: Dohoda EU – Mercosur jako test evropské obchodní strategie
8:53ČEZ výrazně zlevňuje, Applu vystřelily tržby a Musk zvažuje propojení SpaceX, Tesly a xAI  
6:01AI horečka pokračuje: Bich Tech navyšuje investice, čipů je ale nedostatek
29.01.2026
22:01Microsoft po výsledcích stáhnul technologický sektor níže  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
9:00CZ - HDP, q/q
11:00EMU - HDP, q/q
14:00DE - Harmonizovaný CPI, y/y
14:30USA - PPI, y/y
15:45USA - Index aktivity ISM Chicago