Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Brusel chce zmrazit peníze z fondů zemím neplnícím podmínky

Brusel chce zmrazit peníze z fondů zemím neplnícím podmínky

6.10.2011 16:31
Autor: ČTK

Evropská komise chce mít pro příští rozpočtové období 2014 až 2020 možnost zastavit vyplácení peněz z fondů spadajících pod politiku soudržnosti zemím, které nebudou plnit makroekonomické podmínky. Vyplývá to z dnes představených návrhů komise. Jde o fondy, v nichž jsou pro země EU pro dané období v návrhu vyčleněny stovky miliard eur.

Podle navržených pravidel by země mohly získat z kohezní politiky maximálně 2,5 procenta svého hrubého domácího důchodu, zatímco v dosavadním období 2007 až 2013 to byla čtyři procenta. ČR by se to dotknout zřejmě nemělo, ovšem Maďarsko a pobaltské státy to už kritizovaly. Hrozí jim prý, že přijdou o část peněz proti současnému období.

Komise na politiku soudržnosti, která má za cíl pomoci nejméně rozvinutým regionům vyrovnat se bohatším oblastem unie, ve dříve představeném návrhu dlouhodobého rozpočtu vyčlenila 336 miliard eur. To je o víc než pět procent méně, než kolik bylo naplánováno pro období 2007 až 2013. Výrazně se ale EK rozhodla zvýšit peníze na fond infrastruktury, u něhož prostředky vzrostou z 12,9 miliardy na 40 miliard eur.

Prioritou budou podle komise i nadále nejméně rozvinuté regiony, jejichž HDP je nižší než 75 procent průměru EU. Ty by měly na projekty získat až 85 procent prostředků z unijních fondů. U takzvaných "přechodných" regionů, jejichž HDP je mezi 75 až 95 procenty průměru unie, by to mělo být maximálně 60 procent; u nejrozvinutějších regionů (nad 90 procent HDP) pak 50 procent. V ČR do "nejchudší" kategorie zatím spadají všechny regiony s výjimkou Prahy.

O návrzích dlouhodobého rozpočtu i konkrétních podmínkách pro čerpání fondů, které dnes Bruselu nastínil, budou jednat europoslanci a členské země EU.

Dá se očekávat, že například jednání o sankcích nebudou snadná. Například druhá nejsilnější frakce v Evropském parlamentu - socialisté - už tento návrh kritizovali. "Občané EU by neměli být trestáni za problém jejich vlád ve snižování rozpočtových deficitů, jak navrhla Evropská komise," uvedla dvojice socialistických europoslanců Stephen Hughes a Patrizia Toiová ve společném prohlášení.

Europoslanec ODS Oldřich Vlasák pro ČTK zase upozornil na zmiňovaný fond pro financování infrastruktury, který by financoval převážně páteřní dopravní sítě v Evropě. "To je pro Českou republiku nebezpečné," řekl. Došlo by totiž podle něj k odlivu peněz z kohezního a strukturálních fondů a pro ČR by tedy zbylo podstatně méně prostředků, drtivá většina těchto páteřních sítí se nalézá západně od našich hranic.

"Česká republika principiálně s využitím kohezních fondů v případě sankcí pro nezodpovědně hospodařící státy problém nemá, ale obáváme se, že by toto pravidlo mohlo být snadno zneužito k zasahování do oblastí, kde Brusel zasahovat nemá. Pokud by si například členský stát z nějakého důvodu zvolil rozpočtové priority, které by neodpovídaly představám úředníků komise, mohl by přijít o financování části projektů," dodal Vlasák.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data