Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Philips snížil zisk o 85 procent, propustí 4,5 tisíce lidí. Překonání konsensu však drží akcie v růstu (+3 %)

Philips snížil zisk o 85 procent, propustí 4,5 tisíce lidí. Překonání konsensu však drží akcie v růstu (+3 %)

17.10.2011 9:59
Autor: Redakce, Patria.cz

Nizozemský elektrotechnický koncern Philips Electronics vytvořil ve třetím čtvrtletí čistý zisk 74 milionů eur. Jedná se o meziroční propad zhruba o 85 procent z 524 mil. EUR v 3Q10, společnost však přesto výrazně překonala konsensus trhu na úrovni 48,7 mil. EUR. Za meziročním propadem zisku na téměř dvouleté minimum stojí především náklady na restrukturalizaci a růst cen surovin, firma uvedla, že v brzké době nečeká obrat k lepšímu, hodlá propustit 4,5 tisíce zaměstnanců a chce dosáhnout úspor 800 mil. EUR.

Tržby klesly v souladu s odhady o 1,2 procenta na 5,39 miliardy eur, provozní zisk EBITDA propadl na 368 milionů eur z 647 mil. EUR za stejné období před rokem; analytici oslovení agenturou Bloomberg v průměru očekávali 341 mil. EUR).

"Rozpracovali jsme plán snižování nákladů v objemu 800 milionů eur a nyní jej zavádíme do praxe napříč celou organizací," uvedl generální ředitel Philips Frans van Houten. Rušení pracovních míst, z nichž 1400 se má týkat Nizozemska, označil za „nevyhnutelný krok“ k oživení společnosti, která musí reagovat na náročné vnější podmínky.

„Za předpokladu, že kroky vedoucí k osekání nákladů se projeví ve čtvrtém kvartálu nebo na začátku příštího roku, je možné, že Philips již v uplynulém kvartálu dosáhl svého dna,“ uvedl analytik z Theodoor Gilissen Bankiers Jos Versteeg, jehož doporučení na titul je nákupní z důvodu lepšího než očekávaného zisku.

Philips je největším světovým výrobcem osvětlení, jedním ze tří největších světových výrobců vybavení pro nemocnice a v Evropě i největším výrobcem spotřební elektroniky. Firma jedná o prodeji výroby televizorů se společností TVP z Hongkongu, jednání jsou ale prý tvrdá. "Pro případ, že nebudeme schopni dosáhnout konečné dohody, Philips zváží alternativní možnosti," řekl Houten. Dosavadní průběh jednání ale považuje za konstruktivní.

Philips zároveň s výsledky potvrdil výhled do roku 2013, kdy počítá s růstem tržeb o čtyři až šest procent a s růstem zisku EBITDA o deset až 12 procent. Akcie společnosti od začátku roku oslabily o 35 procent, dnes si po otevření trhu v Amsterdamu připisují zhruba tři procenta na 15,21 EUR.

(Zdroj: Bloomberg, čtk)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
02.02.2026
22:01Americké akciové indexy zavírají v zelených číslech  
17:09PODCAST Týdenní výhled: Výprodej kovů, Trumpův nominant do čela Fedu i výsledky big techu  
16:32Bydlení koncem roku přestalo zdražovat, mezičtvrtletně se ceny neměnily
16:30Nečekaně silný příliv objednávek pro americký průmysl vytáhl ISM do pozitivního pásma  
16:15Nedůvěra v dolar a opak u akcií?
14:58EU zvažuje v rámci nových sankcí zákaz dovozu mědi a platiny z Ruska
14:24Rozpočet byl v lednu v přebytku přes 32 miliard, výdaje omezilo provizorium
13:23SpaceX a xAI údajně jednají o fúzi. Musk chce spojit rakety a umělou inteligenci
13:19Walt Disney vykázal rekordní tržby ze zábavních parků a výletních plaveb
12:03Drahé kovy dál padají, trhy se však už snaží hledat lokální dno  
11:15Bitcoin se ráno dostal na desetiměsíční minimum
10:34Dominik Rusinko: Český průmysl i v novém roce přešlapuje na místě
10:08Nvidia zchladila megainvestici do OpenAI a opět vyvolala debatu o cirkulárních dohodách
8:48Trhy v červených číslech, komodity ve výprodeji. Investoři sledují Fed i Nvidii  
8:46Rozbřesk: Startuje klíčový týden pro české sazby, čeká nás lednová inflace a zasedání ČNB
6:08Marcus: Mění se sentiment vůči umělé inteligenci, velké technologie dělají všechny v podstatě to samé
01.02.2026
6:09Víkendář: Lidé nejsou placeni za své vzdělání, ale za odborné znalosti. Promluví do toho AI?
31.01.2026
6:02Víkendář: Jak jsou na tom nyní americké a čínské modely ve využívání umělé inteligence?
30.01.2026
22:04Výprodej bez úkrytu: ztrácejí akcie i drahé kovy  
17:33Zlevňující drahý dolar

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
9:30CZ - PMI v průmyslu
16:00USA - Index ISM v průmyslu