Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Manažerské smlouvy ve státních firmách stále platí. Kolik berou jejich šéfové?

Manažerské smlouvy ve státních firmách stále platí. Kolik berou jejich šéfové?

18.11.2011 15:01
Autor: IHNED.cz

Ministr dopravy Pavel Dobeš změní systém odměňování manažerů Českých drah. Půlmilionový měsíční plat generálního ředitele Petra Žaludy je podle ministra nadsazený.

"Platy manažerů v Českých drahách považuji vzhledem k výsledkům firmy za nadstandardní, stejně jako celý motivační systém včetně vysokého odstupného,“ řekl HN Dobeš.

Podle mluvčího drah Radka Joklíka činí Žaludův základní plat půl milionu korun měsíčně. Další vrcholoví manažeři berou od 200 do 400 tisíc korun. Mají také řadu dalších benefitů. Například nárok na zlatý padák ve výši až 24 měsíčních platů či vysoké životní a penzijní pojistky. 

České dráhy jsou dlouhodobě ztrátové, dříve prodělávaly miliardy, loni ztráta činila podle mezinárodních účetních standardů „jen“ 940 milionů korun, podle českého účetnictví byly v mírném zisku.

Dobeš založil komisi, která má odměňování v ČD analyzovat a nastavit správné podmínky. Tím ale jen v potu tváře dohání úkol, který měl být dávno hotov.

Kontrola státních platů se odkládá

Prověřit a zlepšit manažerské smlouvy ve státních firmách měla ministerstva do letošího října. Ukládá jim to vládní usnesení z února loňského roku. Zavedení nových zásad pro odměňování manažerů měla zkontrolovat vláda.

Ministerstvo financí, jež má správu státních aktiv na starosti, ale požádalo o odklad termínu: „Důvodem je značná administrativní náročnost tohoto procesu,“ říká mluvčí Ondřej Jakob.

Stejně jako ministři neudělali pořádek v manažerských smlouvách, nezměnili ani systém obsazování dozorčích rad státních firem.

Stále tam vysílají neodborníky, jejichž hlavní kvalifikací jsou politické zásluhy. Klíč pro obsazování dozorčích rad experty s vyšší odpovědností měl být zpracován již letos v létě. Dodnes ale ani ten není hotov.

Podle Vratislava Kulhánka, který pro Fischerův kabinet analyzoval kvalitu řízení státních firem, jsou právě nekvalitně obsazené dozorčí rady hlavní příčinou excesů v odměňování státem najatých manažerů.

PŘEHLED - Kolik berou šéfové (polo)státních firem


- Daniel Beneš, šéf ČEZ: Generální ředitel Daniel Beneš (zároveň předseda představenstva) má základní plat: cca 500 tisíc měsíčně. K tomu bere tantiémy a bonus závislý na plnění konkrétně stanovených úkolů.

- Svatopluk Sýkora, šéf Lesů ČR: Generální ředitel Svatopluk Sýkora podle informací publikovaných v médiích bere cca 250 tisíc korun měsíčně. Lesy o odměňování šéfů nic nezveřejňují, pouze celkovou částku. Za rok 2010 činily odměny členům orgánů společnosti a družstva činí 95,13 milionu korun, vyplývá z výroční zprávy. Ale mezi kolik lidí se to dělí již zpráva neuvádí.

- Vladimír Tošovský, šéf ČEPS: Předseda představenstva společnosti ČEPS Vladimír Tošovský pobírá měsíčně 295 tisíc korun. Další prémie jsou vázané na splnění hospodářského výsledku firmy v uplynulých třech letech, splnění plánu investic a individuálních ročních cílů.

- Petr Žaluda, šéf Českých drah : Generální ředitel Českých drah Petr Žaluda (zároveň předseda představenstva) bere měsíční plat ve výši zhruba 500 tisíc korun měsíčně. U dlaších odměn pak mohou pohyblivé bonusy dosáhnout až 100 procent základní mzdy. Kromě jiných benefitů i má nárok na odstupné ve výši 24násobku průměru hrubé měsíční mzdy, ovšem jen při odvolání z funkce.

- Pavel Habarta, generální ředitel SŽDC: U generálního ředitele Správy železniční dopravní cesty (SŽDC) Pavel Habarta (pověřen řízením) výše platu není ani přiblížně známa. Podle výroční zprávy za rok 2010 vyplatila loni 52 manažerům 68 milionů korun. Loni pak byly podle mluvčího SŽD vypláceny prémie ve výši 25 procent pevné mzdy průběžně měsíčně.

- Jiří Pos, Letiště Praha: Předseda představenstva Letiště Praha Jiří Pos pobírá měsíčně až 250 tisíc . Prémie jsou závislé na splnění daných cílů – především plánovaného hospodářského výsledku.

- Jiří Borovec, šéf ČEPRA: Předseda představenstva spolenčosti ČEPRO Jiří Borovec pobírá měsíčně 300 tisíc . Prémie jsou závislé především na splnění plánovaného hospodářského výsledku.

- Jiří Boček, ředitel Budvaru: Ředitel firmy Budějovický Budvar Jiří Boček - výši jeho mzdy podnik nezveřejnil. Premie jsou tvořeny pohyblivou složkou vázánou na splnění výše hrubého zisku, u ředitele až 90 % základního platu.

- Petr Zatloukal, šéf České pošty: Generální ředitel České pošty Petr Zatloukal pobírá měsíčně 250 tisíc korun. Bonusová část mzdy je vázána na střednědobé (3 roky) a krátkodobé cíle podniku (1 rok).

- Jaroslav Pantůček, šéf společnosti MERO: Předseda představenstva MERO Jaroslav Pantůček pobírá měsíčně 200 tisíc korun. Odměny podle výroční zprávy pro 4 členy představenstva a 11 členů dozorčí rady dosáhly loni 11,8 miliónu korun.

iHNed

Související články na IHNED.cz

Potvrzeno: Úředníci dostali statisíce, pak chtěli odměny přílepkem utajit

Konečně: Vnitro odtajnilo odměny svých úředníků. Podívejte se, kdo kolik dostal

Konec tajností. Plat a odměny náměstků či starostů už úřady musí zveřejnit


Reklama
Nově na Patria.cz - obchodní signály na forexu podle technických indikátorů ADX, Williams R% a klouzavých průměrů!
Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data