Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články

Co se mění na DPH u zdravotních služeb

23.11.2011 7:30
Autor: KŠB, KSB

Od příštího roku bude tuzemský zákon o DPH díky změnám v souladu s takzvanou Recast směrnicí o společném systému DPH z roku 2007. Aby mohla být zdravotní služba osvobozena od daně, budou muset být splněny všechny následující podmínky. Bude se muset jednat se o službu podle zákona o zdravotních službách, bude muset být poskytnuta poskytovatelem zdravotních služeb (fyzickou či právnickou osobou) v souladu s příslušným oprávněním a jejím cílem musí být léčba či ochrana lidského zdraví.

Z uvedeného jednoznačně plyne, že zdravotní služby ve formě například rozborů a posudků pro Policii ČR, soudy a jiné instituce a celá řada jiných služeb poskytovaných pro jiné než léčebné účely nebudou od DPH osvobozeny. Zpřesnění definice zdravotní služby, která je od DPH osvobozena bez nároku na odpočet daně, tedy může znamenat pro mnohá zdravotnická zařízení změnu v uplatňování DPH.

Pozor na povinnou registraci

Zejména tehdy, považují-li v současnosti zdravotnická zařízení veškerá svá uskutečněná plnění za osvobozená od DPH bez nároku na odpočet, měla by od nového roku pamatovat na případnou povinnost registrace k DPH a na důsledky, pokud registrační povinnost nesplní.

Pokud však zdravotnické zařízení již dnes postupuje podle eurokomformního výkladu a od DPH osvobozuje pouze ty služby, které souvisí s léčbou či s ochranou lidského zdraví, nebude pro něj novela zákona o DPH znamenat žádnou změnu.

Podmínky pro osvobození dodání zdravotního zboží od DPH se nemění. Nadále je osvobozeno dodání krve a jejích složek, lidských orgánů, tkání a mateřského mléka a dodání stomatologických výrobků stomatologickými laboratořemi včetně jejich oprav. Dodáním zdravotního zboží nicméně stále nebude výdej nebo prodej léčiv, potravin pro zvláštní výživu a zdravotnických prostředků bez lékařského předpisu ani na lékařský předpis.

KŠB

Reklama
Nově na Patria.cz - obchodní signály na forexu podle technických indikátorů ADX, Williams R% a klouzavých průměrů!
Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data