Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
ČEZ zdraží v příštím roce elektřinu o 4,9 %, na

ČEZ zdraží v příštím roce elektřinu o 4,9 %, na "solární boom" budeme doplácet 20 let

25.11.2011 16:21
Autor: Redakce, Patria Online

ČEZ zvýší v příštím roce cenu elektřiny pro domácnosti v průměru o 4,9 procenta. Vyplývá to z nových ceníků firmy. Za růstem stojí především vysoký příspěvek na obnovitelné zdroje a růst ceny elektřiny na burze po rozhodnutí Německa odstoupit od jádra, vyplývá z vyjádření společnosti. V nejběžnějším tarifu a při průměrné spotřebě by elektřina od ČEZ měla od ledna zdražit o 3,8 procenta.

Cena silové elektřiny, která tvoří zhruba polovinu celkové ceny, vzroste kvůli vývoji na burze o 8,4 procenta. "Zatímco pro letošní rok jsme nakupovali megawatthodinu v průměru za 48 eur, pro rok 2012 je to už 54,33 eura," uvedla Zuzana Řezníčková, výkonná ředitelka ČEZ Prodej pro segment Retail.

Významnou položkou v cenách elektřiny podle ČEZ zůstává také příspěvek na obnovitelné zdroje. Zatímco v roce 2010 činil 166 Kč/MWh, v příštím roce bude již 419 Kč/MWh. Pro omezení vlivu obnovitelných zdrojů na ceny elektřiny vláda pro příští rok stejně jako loni vyčlenila 11,7 miliardy korun.

"I přes opatření, která zabránila výstavbě dalších solárních elektráren, stoupne příspěvek oproti letošku v důsledku dokončení několika projektů na počátku roku a kvůli započítání korekčního faktoru z předchozích let. Vysoký příspěvek zůstane po dobu životnosti zdrojů, tedy 20 let, a Češi jeho prostřednictvím odvedou více než 800 miliard korun," uvedl obchodní ředitel Alan Svoboda.

Ceny se liší podle regionu. Společnost E.ON, která působí v jižních Čechách a na jižní Moravě, zachová v příštím roce stabilní cenu elektřiny, zdraží v průměru o 0,1 procenta. Firma výhodně nakoupila energii na velkoobchodním trhu a také jí v příštím roce klesnou náklady na distribuci.

Energetický regulační úřad na začátku týdne uvedl, že elektřina v příštím roce zdraží v průměru o 3,4 procenta. Malým podnikatelům pak má elektřina zdražit o 4,3 procenta, ceny pro velkoodběratele vzrostou o 6,0 až 6,6 procenta.

Za hlavní vliv na růst ceny elektřin ERÚ stále označuje loňský prudký rozvoj fotovoltaických elektráren a také růst výroby z bioplynových stanic a zdrojů spalujících biomasu. Významný vliv na ceny pro spotřebitele má také letošní růst cen na velkoobchodním trhu. Zdražení přišlo po rozhodnutí Německa odstavit v příštích letech všechny své jaderné elektrárny. Od října 2010 do září 2011 vzrostla průměrná cena elektřiny na trhu o zhruba desetinu. "V poslední době dochází k dalšímu mírnému poklesu cen elektřiny, který se ale projeví až v cenách roku 2013," uvedl ERÚ.

(Zdroj: ČTK, ERÚ)


Váš názor
 •  
  25.11.2011 16:44

  Solární bum je zločin na národu. Může za něj poslanecká sněmovna, vláda a senát.
  Homo
  •  
   25.11.2011 17:21

   jiste ale to hovadstvo od RWE vcera bylo horsi
   OPTIMISTA
   •  
    25.11.2011 20:29

    Jen hlupák se chytá na špek. Člověk který se o problém fotovoltaiky trošku zajímá ví, že je to samozřejmě zhovadilost státu. Nikdy však není doplatek na fve v řádech jednotek procent. Řádově by zvýšení cen elektřiny z důvodu garantovaného růstu výkupních cen z FVE měly být do 0,5%. Tyto neodborné výkřiky 4,9% apod., jsou jen provokace a energetici si musí obhájit zvýšení cen elektřiny :-) tak se z toho vylžou.
    xbennyx
    • Hlupák
     25.11.2011 20:48

     Jak to tak vypadá , tak toho o volt. a návaznosti na státní garance moc nevis ty. Zelený u nás a němečtí soudruzi ze strachu před tsunami udělají s cenami el. divy. Asi budeme radi, když to bude vždy jen těch 5 procent.
     Karel
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data