Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Kodak hlásí bankrot, žádá soud o ochranu před věřiteli včetně BNY Mellon, Sony a Alcoa

Kodak hlásí bankrot, žádá soud o ochranu před věřiteli včetně BNY Mellon, Sony a Alcoa

19.01.2012 9:58, aktualizováno: 19.1. 10:23
Autor: Redakce, Patria.cz

Aktualizováno

Jeden z průkopníků fotografické techniky Eastman Kodak po 132 letech existence požádal ve Spojených státech o ochranu před věřiteli. Firma již delší dobu bojuje s nedostatkem financí na svůj provoz. Propadá se jí totiž prodej, protože zaostala za konkurencí při přechodu na digitální technologie. Bankrot se netýká dceřiných firem Kodaku mimo Spojené státy. Na konci září celkový majetek skupiny činil 5,1 miliardy USD a její závazky 6,75 miliardy USD. Kodak měl na konci 3Q11 v hotovosti pouhých 862 milionů USD.

Společnost plánuje v rámci ochrany před věřiteli pokračovat v činnosti a dokončit dlouho plánovanou restrukturalizaci, v rámci které se chce stát prodejcem spotřebních produktů, jako fotoaparátů a tiskáren. Zajistila si na svůj provoz úvěr 950 milionů USD od Citigroup. Mezi největší nezajištěné věřitele společnosti Kodak patří The Bank of New York Mellon držící obligace za 668 mil. USD. Dále potom Sony Studios s pohledávkou ve výši 16,7 mil. USD a Alcoa, které Kodak dluží 2,8 mil. USD.

„Představenstvo a celé nejvyšší vedení jednomyslně věří, že je to nutný krok a správná věc pro budoucnost Kodaku," uvedl v prohlášení předseda představenstva a generální ředitel firmy Antonio Perez. Dodal, že ochrana před věřiteli má umožnit firmě pokračovat v práci s cílem maximalizovat hodnotu jejího technologického majetku, jako jsou patenty na digitální snímky, které se v rámci licence využívají v mobilních a dalších zařízeních, a technologie tisku.

Perez se v uplynulých letech snažil přetransformovat firmu a nasměrovat ji na spotřební elektroniku a tiskárny. Nepodařilo se mu však obnovit ziskovost a zastavit odliv peněz a firma nebyla schopná plnit závazky plynoucí z penzijního pojištění a dalších výhod pro současné i bývalé zaměstnance. Kodak byl ve ztrátách od roku 2007.

Kodak kdysi dominoval fotografickému průmyslu a jeho film byl i předmětem populární písně Paula Simona. Nedokázal však rychle přijmout modernější technologie, jako je digitální aparát. Ironií je, že tento výrobek sám vymyslel. Sám šéf společnosti v srpnu loňského roku v jednom z rozhovorů přiznal, že Kodak přišel s přechodem do „digitálního věku“ s pětiletým zpožděním.

„Tato společnost se zasekla v čase. Jejich historie jim byla tak drahá – to století, v němž vyprodukovali tolik skvělých věcí a vydělali spoustu peněz. A teď se jim historie stala přítěží a závazkem,“ okomentoval osud společnosti Robert Burley, profesor Ryerson University v Torontu.

Kodak byl v roce 1888 první firmou, která uvedla na trh fotoaparát určený pro masový trh, a od té doby se název Kodak, doplněný typickou žlutou barvou, stal jedním ze symbolů fotografického průmyslu. V dobách své největší slávy byla 131 let stará společnost ikonou amerického průmyslu, ale s příchodem digitálních přístrojů a později i kamer firma začala ztrácet náskok a nakonec se dostala do velkých potíží. Dnes požádala o ochranu před věřiteli. Již v roce 1975 se přitom zrodil v dílnách Kodaku první předchůdce dnešních digitálních fotoaparátů.

Nástup digitální fotografie otřásl pozicí i řady dalších tradičních výrobců analogových filmů a fotoaparátů. Většina z nich prošla bolestivou restrukturalizací, například Konica se sloučila s konkurenční Minoltou, nová společnost pak v roce 2006 oznámila svůj odchod z fotografické oblasti a nyní se soustřeďuje na výrobu tiskáren či zdravotnických zařízení. Známý výrobce instantních fotoaparátů Polaroid dokonce prošel v roce 2001 bankrotem. Firma Agfa, další tradiční výrobce, prodala v roce 2004 svoji divizi fotografických filmů a zaměřila se hlavně na zobrazovací technologie pro průmysl a zdravotnictví. Prodaná divize pod názvem AgfaPhoto se dostala po roce do konkurzu, nyní existuje společnost AgfaPhoto Holding, která poskytuje licenci na užívání slavného jména různým firmám pro jejich fotografické výrobky.

(Zdroj: AP, ČTK, Bloomberg)


Váš názor
  •  
    19.01.2012 13:22

    ...zrovna jsem měl chuť foťákem Kodak vyblejsknout svého nového Saaba před našima kancelářema od ECM...
    Berounskej
Aktuální komentáře
18.10.2021
5:56MakroMixér: O prudkém zdražování, razanci ČNB, nedostatku všeho i dědictví po volbách. Hostem majitel Agrostroje Lubomír Stoklásek
17.10.2021
15:49Přichází do Evropy energetická zima?
7:51Víkendář: Do daňových rájů může mířit až 40 % zisků
16.10.2021
8:11Víkendář: Kdy vládní dluhy překračují únosnou hranici? Pohled do třísetleté britské historie
15.10.2021
22:00Wall Street rostla třetím dnem v řadě; banky opět v laufu; Moderna neudržela úvodní růst  
17:47Hodnotové investování podle Benjamina Grahama. Porazili by ho investoři do růstových akcií?
17:21Buy-the-Dip žije a kope za technologický Nasdaq 100
17:10Zelený závěr týdne díky výsledkům i datům. Zinek rychle zdražuje  
16:19Vývoj inflace a její dopad na různá investiční aktiva
15:21Tomáš Vlk: Američané v září utráceli, maloobchod hlásí pokračování růstu
15:13Analytik k výsledkům Goldman Sachs: Nejlepší výsledky z velké pětky bank  
14:52Goldman Sachs rozbila analytické odhady silným tradingem a investičním bankovnictvím
14:42FIXED.zone v úterý spustí úpis akcií na trh START. Desetinu firmy nabízí za zdroje na dravý růst
14:28Komerční banka, a.s.: Hlavní akcionáři Komerční banky, a.s. k 30.9.2021
14:22Státní dluh letos ke konci září stoupl na 2,3 bilionu Kč
12:28Perly týdne: Konečně přichází doba vodíku, trhu se v příštím roce povede dobře, příležitosti v logistice
11:31Státní nástupce aerolinek Alitalia si dává rok na nalezení partnera
11:24Do udržitelných fondů BlackRocku přitekly rekordní peníze
11:01Pátek přináší zklidnění, ale pozitivní vývoj se udržel  
10:46Bitcoin je na půlročním maximu a blíží se hranici 60.000 dolarů

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
4:00Čína - HDP, q/q
4:00Čína - Maloobchodní tržby, y/y
4:00Čína - Průmyslová výroba, y/y
7:00Koninklijke Philips NV (09/21 Q3)
9:00CZ - PPI, y/y
15:15USA - Průmyslová výroba, m/m