Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
ČEZ prý začíná couvat z dostavby Temelína, tvrdí LN a představuje možný plán B

ČEZ prý začíná couvat z dostavby Temelína, tvrdí LN a představuje možný plán B

05.03.2012 9:36
Autor: Redakce, Patria.cz

Nižší ceny elektřiny či možné zpřísnění regulace EU jsou důvody, proč se stamiliardová dostavba jaderné elektrárny Temelín nakonec možná vůbec neuskuteční. Lidé z vedení skupiny ČEZ (803,55 CZK, -0,06%), která má plánovaný tendr na starosti, totiž vydali zatím nejsilnější signál, že z tendru nakonec sejde, napsali Lidové noviny ve svém sobotním vydání.

Pravděpodobnost, že třetí a čtvrtý blok v temelínském areálu nevyrostou, je podle nich poměrně vysoká. "Podle mého odhadu asi tak třetinová," uvedl pod podmínkou anonymity jeden z topmanažerů ČEZ. Důvodem je nízká cena elektřiny na burzách, problémy uchazečů s budováním nejmodernějších reaktorů či obavy, že Brusel zpřísní pravidla pro jaderná zařízení. Jinými slovy: vedení ČEZ se obává, že se chod obřího Temelína nevyplatí, uvádějí Lidové noviny.

Vedení ČEZ proto podle deníků chystá i "plán B". V případě, že by nedošlo k dostavbě dalších dvou reaktorů jaderné elektrárny Temelín (cena odhadována na 170 až 250 mld. Kč), musel by prý asi postavit další paroplynové elektrárny a prodloužit provoz některých uhelných elektráren. Podle Lidových novin je prakticky jisté, že pak už by Česko nebylo vývozcem, ale dovozcem elektrické energie.

Manažeři ČEZ podle LN anonymně uvádějí, že problém s nízkou cenou elektřiny může odstranit stát. Například tím, že by garantoval splacení bankovních úvěrů nebo stanovil pevnou nebo minimální výkupní cenu elektřiny z nových temelínských bloků. Zůstává však otázkou, jestli v době rozsáhlých úspor ministři na podobné plány kývnou.

Oficiálně však ČEZ žádné pochyby o dostavbě Temelína nepřipouští. „Mezi priority naší strategie patří zejména dostavba Jaderné elektrárny Temelín, v období do roku 2015 zaměřená zejména na bezchybnou a důkladnou přípravu celého projektu včetně dokončení tendru na dodavatele technologie.“ uvedl minulý týdne po výsledcích této energetické skupiny generální ředitel Daniel Beneš ke strategickému výhledu.

Výběrové řízení o dostavbu Temelína nyní směřuje do rozhodující fáze. Uchazeči získali loni od provozovatele elektrárny ČEZ zadávací dokumentaci a nyní se snaží získat vazby na české podniky. Účast českých firem na dostavbě Temelína sice není oficiální podmínkou v zadávací dokumentaci, zástupci ČEZ a státu však několikrát zdůraznili, že při výběru dodavatele budou věnovat této věci pozornost. V roce 2013 by mělo být rozhodnuto o vítězi. Stavba třetího a čtvrtého bloku Temelína má být hotova nejpozději v roce 2025.

Francouzská společnost Areva dnes podepíše smlouvy o porozumění při budoucí spolupráci s více než desítkou českých firem, které jí budou sloužit jako subdodavatelé v případě vítězství v tendru. Další společnosti ucházející se o dostavbu Temelína - Škoda JS v česko-ruském konsorciu se společnostmi Atomstrojexport a Gidropress a také americká společnost Westinghouse - podobné smlouvy podepsaly v minulých měsících.

„Říkám zcela otevřeně, že mě dosud žádný ze tří uchazečů o dostavbu jaderné elektrárny Temelín nepřesvědčil o schopnosti postavit Temelín 3+4 řádně, v termínu a za cenu, která bude ve smlouvě,“ uvedl v únorovém online rozhovoru na Patria.cz velvyslanec ČR pro energetickou bezpečnost a vládní zmocněnec pro dostavbu jaderné elektrárny Temelín Václav Bartuška. „Objel jsem všechny stavby reaktorů třetí generace všech tří uchazečů a vím o potížích tohoto odvětví docela dost,“ dodal. Zároveň doplnil, že z pohledu dnešních ekonomických podmínek vidí realisticky teprve po dokončení bloků 3 a 4 v Temelíně pátý blok v jaderné elektrárně Dukovany. K vlivu Německa na evropskou jadernou energetiku pak doplnil, že rozhodnutí o dostavbě Temelína padne v Praze, nikoli v Berlíně či Bruselu. „Nepřeceňujte německé rozhodnutí. Dnes používá jádro 14 z 27 členských zemí Evropské unie, i bez Německa jich bude 13,“ dodal.

(Zdroj: LN, MediaFax, ČTK)

 


Váš názor
 •  
  05.03.2012 14:58

  Roba řikala, že prý něsu vajca. Tuž jsem se rozhod na chalupě postavit kuřín a abych byl ekonomicky dokonalý budu ze trusu těch slepic vyrábět bioplyn a konkurovat Čezu
  Homo
  •  
   05.03.2012 15:14

   Prodávám - s takovou konkurencí jsem ani ve všech TA,PA a EW nepočítala...
   Kalka.
   •  
    05.03.2012 15:18

    Teď jsem si to ale zpětně uvědomila - proč najednou takový pokles. Žes ty to dal na vědomí MM dřív než nám?
    Kalka.
 • pravděpodobnost
  05.03.2012 13:01

  Pravděpodobnost, že zmíněný třetinový odhad anonymního manažera ČEZu je aspoň z třetiny směrodatný, může být tak třetinová pokud ne ještě méně. Nicméně, pravděpodobnost, že tuto "informaci" pustil do medií z čistého altruismu a touhy podělit se s širokou odbornou i neodbornou veřejností o žhavé poznání, ke kterému právě dospěl je dle mého odhadu nulová, a kdyby to šlo byla by snad i záporná. Tak a teď podle toho přepočítejte TA.. :D
  Jk
  • Re: pravděpodobnost
   05.03.2012 13:46

   máš můj souhlas ,lépe bych to nenapsal
   Dracula
  • Re: pravděpodobnost
   05.03.2012 13:33

   Nasa Mana rikala, ze je to smeroplatny :-))
   Jesse
 •  
  05.03.2012 11:37

  Ten pan Detectiv....je jaderny fyzik z Bohnic....
  Vata
 • Dostavba nebude
  05.03.2012 10:28

  Dříve než by byla dokončena hypotetická dostavba Temelína, polovina domácností bude vybavena některou z technologií pro produkci elektřiny/tepelné energie doma. Je zcela jedna zdali Defkalion Hyperion nebo HephaHeat/Orbo. před pár dny technici Siemensu přijeli do Boloně demonstrovat novou 15MW turbínu schopnou pracovat při 251°C s účinností 30%. A komu že to demonstrovali? Ano, p. Andrea Rossimu, který je potřebuje pro své 1MW bloky e-CAT. S 30% účinnou turbínou budou jeho e-CAT tzv. self-sufficient. NASA Langley Research Centre vyvíjí vlastní verzi LENR, 853 firem se přihlásilo Defkalionu se zájmem o výrobní licenci, znamená to, že o těchto věcech ví už snad každý kromě českých podnikatelů. kteří kupují aktiva od E.ON a RWE. Je to jako s 9/11. Určití lidé obdrželi pár hodin předem SMS "nejezdětě dnes do práce". Proč by měli teď být Češi těmi posledními prosťáčky, kteří se o všem dozví?
  Detective
  • Re: Dostavba nebude
   05.03.2012 14:00

   Děkujeme za info - apropos, seznam těch firem se dá najít kde? Nebo je to jen prohlášení na nějakých stránkách ?
   Duháček
  • Re: Dostavba nebude
   05.03.2012 10:38

   :-D hned po ránu v pondělí a tak mě rozesmát, hele je i jasné, že tomu asi věříš, ale to ještě neznamená, že to tak je. Komunisti taky věřili, že to bude to nejlepší na světě a jak to dopadlo co? Jo a jinak účinnost 30% je docela mizerná, když dneska celé elektrárny jsou schopny dosahovat účinnosti kolem 45%...
   Inky
Aktuální komentáře
24.09.2020
13:13JPMorgan zaplatí rekordní pokutu 1 mld. dolarů za spoofing
11:32Podnikatelská důvěra v Německu v září vzrostla pátý měsíc po sobě
11:07Část retailových vítězů při covidu neprodává online, cílí na nízké ceny
10:56Evropa navázala na americký propad, koruna celkem odolává  
10:26Růst důvěry v českou ekonomiku v září zrychlil
9:06Rozbřesk: ČNB ponechává sazby beze změny, masivní ztráty koruny může tlumit
8:49Developer CTP uvažuje o IPO, futures míří šipkou dolů  
8:30Obchod Německa s východními sousedy se v červenci začal zotavovat
8:27Německo s výjimkou dvou krajů považuje Česko za rizikovou oblast
6:01Angeloni: Jak je to s novou strategií Fedu
23.09.2020
22:01Wall Street opět pod tlakem prodejců. Tesla -10 %  
17:20Summary: Nike podává skvělý kvartální výkon, Tesla Battery day a vakcína J&J
16:56Kterým směrem vlastně působí akciová gravitace?
16:40Restaurace do 22:00, venkovní akce nejvýše do 2000 diváků. Prymula vyhlásil další opatření
16:38Wall Street evropské nadšení nesdílí, dolar drží zisky  
15:38Jan Bureš: ČNB ponechává sazby beze změny, díky koruně a inflaci není pod takovým tlakem jako ECB
15:29ILO: Pandemie vedla k poklesu globálních příjmů z práce
15:23Ján Hladký: Tesla a její Battery day  
14:52AMISTA investiční společnost, a.s.: CENTRAL GROUP uzavřený investiční fond II. a.s. zveřejňuje Informace o Pololetní zprávě k 30. 6. 2020
14:41Jan Bureš: V září se prohloubila propast mezi službami a průmyslem?

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Accenture PLC (08/20 Q4, Bef-mkt)
CarMax Inc (08/20 Q2, Bef-mkt)
Cineworld Group PLC
Manchester United Plc (06/20 Q4)
10:00DE - Index podnikatelského klimatu Ifo
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
16:00USA - Prodeje nových domů
22:15Costco Wholesale Corp (08/20 Q4)