Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Akcie Facebook zamíří asi na Nasdaq, firma chce nejméně pět miliard dolarů. IPO v květnu?

Akcie Facebook zamíří asi na Nasdaq, firma chce nejméně pět miliard dolarů. IPO v květnu?

06.04.2012 12:39, aktualizováno: 6.4. 13:39
Autor: Redakce, Patria.cz

Aktualizováno

Provozovatel sociální sítě Facebook umístí své akcie na trhu Nasdaq , nikoliv na burze NYSE, tvrdí zdroje Reuters. Firma hodlá v rámci primární emise akcií (IPO) získat nejméně pět miliard dolarů a její vstup na burzu bude z hlediska akciových trhů patrně nejsledovanější událostí letošního roku.

Primární emise Facebooku by měla být největší, k jaké kdy technologická firma z kalifornského Silicon Valley sáhla. Pokud si Facebook skutečně vybere ke vstupu na veřejné trhy Nasdaq , bude to pro tuto burzu především otázka prestiže, shodují se analytici. Na Nasdaqu už se obchodují akcie i dalších technologických obrů, jako jsou Apple či Google.

Facebook má v celém světě více než 800 milionů uživatelů, což z něj činí zdaleka největší sociální síť světa. Datum vstupu na burzu nebylo zatím oznámeno, předpokládá se však, že by to mohlo být už v květnu. Firma informace zdrojů nekomentovala a nevyjádřili se k nim ani zástupci Nasdaqu a NYSE.

Společnost, o které se jakožto o neobchodované obtížně získávají podrobná provozní data, v únoru oznámila, že její loňské tržby dosáhly 3,71 miliardy dolarů, což je zhruba dvojnásobek oproti roku 2010 a 24násobek za poslední čtyři roky.

Facebook jmenoval pět manažerů chystané primární nabídky svých akcií a za hlavního organizátora zvolil investiční banku Morgan Stanley, dalšími manažery emise budou Goldman Sachs, Bank of America, Barclays Capital a JP Morgan plus Allen & Co.

Akcie Facebooku začnou obchodovat pod symbolem FB na Nasdaqu nebo NYSE. Výnos chce firma využít na rozvoj a všeobecné pracovní účely.

Zakladatel Mark Zuckerberg potenciálním investorům napsal, že Facebook založil jako sociální misi, ne společnost, a tím bude veden i nadále. "Cílem pro mne je učinit sociální síť Facebook alternativním komunikačním nástrojem k tisku a televizi. Jsem přesvědčen, že mnoho lidí dneška chce užívat služby od firem, které věří také v něco dalšího, než jen maximalizaci zisku," uvedl Zuckerberg.


Chystaný vstup Facebooku na burzu vyvolal mezi investory i v některých médiích horečku, která připomíná dny před rokem 2000. Tehdy se zvyšoval zájem o akcie internetových společností a následný rychlý růst cen jejích akcií posunul index trhu Nasdaq na rekordních více než 5000 bodů. Hned na jaře roku 2000 se ale dostavil strmý pád, který hodnotu indexu do dvou let srazil na zhruba 1200 bodů.

Burza NYSE Euronext se v posledních letech snaží přilákat více firem z oblasti vyspělých technologií, realita ale za jejími plány zaostává. Loni byla NYSE relativně úspěšná a z velkých emisí získala například LinkedIn a Pandora Media.

Roční poplatek za přihlášení akcií k obchodování se v případě burzy NYSE Euronext pohybuje od 38.000 do 500.000 dolarů. Naproti tomu společnost Nasdaq OMX si za roční kotaci účtuje poplatek od 35.000 do 99.500 dolarů.

(Zdroj: Reuters, CNBC, čtk)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
15.06.2026
22:00Akciové trhy v očekávání míru na blízkém východě vystřelily vzhůru  
17:46Co je opakem bubliny a kam míří zisková polarizace?
17:00PODCAST Týdenní výhled: Hormuz se otevře. Zasedne Fed i ČNB. A SpaceX po IPO vyletěla  
16:20Dobré zprávy z Blízkého východu uklidnily trh. Výnosy před zasedáním Fedu klesají
14:07USA vnímají AI jako strategickou zbraň. K nejlepším modelům se svět nedostane
13:24EPH Financing CZ, a.s.: Oznámení o předčasném splacení dluhopisů z rozhodnutí emitenta
11:59Trhy na úvod týdne žijí dohodou s Íránem, směr určuje padající ropa  
10:44SpaceX debutovala raketově, drobní investoři nakupovali za miliardy. Co bude dál?  
8:54Rozbřesk: Írán a USA hlásí dohodu o otevření Hormuzu. Ovlivní to rozhodnutí ČNB?
8:47Hormuz se otevírá, investoři znovu riskují a futures letí nahoru  
6:05Ceny čipů rostou o stovky procent. AI začíná tlačit inflaci
14.06.2026
9:08Víkendář: Čína netouží obchodovat, chce jen prodávat. A Evropa by měla reagovat
13.06.2026
9:03Víkendář: Chce Čína dotacemi a exporty dosáhnout i „poslušnosti“ jiných?
12.06.2026
22:00Největší IPO historie SpaceX jde na burzu  
17:14Hodnota akcií SpaceX a „valuační“ informační šum
15:38Centrální banky se posouvaly k merkantilismu, zvyšovaly proto nákupy cenných papírů
15:15SpaceX: Co všechno potřebujete vědět o největším IPO v historii Wall Street  
13:58Adobe roste, ale akcie klesají. Investoři se obávají slabší monetizace
12:19Perly týdne: Erin Brockovich jde proti datovým centrům a Britové přehodnocují brexit
10:38Pád ropy poslal akcie i dluhopisy vzhůru. Čeká se na start SpaceX  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
JP - Základní O/N úroková sazba
4:00Čína - Maloobchodní tržby, y/y
4:00Čína - Průmyslová výroba, y/y
9:00CZ - PPI, y/y
11:00DE - Index očekávání ZEW
14:30USA - Počet nově zahájených staveb