Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Ropný obr ConocoPhillips zklamal ziskem, do konce dubna oddělí divizi rafinace

Ropný obr ConocoPhillips zklamal ziskem, do konce dubna oddělí divizi rafinace

23.04.2012 15:04
Autor: Redakce, Patria.cz

Americká ropná společnosti ConocoPhillips oznámila, že v prvním čtvrtletí roku dosáhla nižšího zisku kvůli prodeji některých aktiv, který vedl ke snížení těžby, a uzavření operací v Číně po úniku ropy. Čistý zisk meziročně klesl na 2,94 miliardy dolarů (2,27 USD/akcii) z 3,03 mld. USD (2,09 USD/akcii), výsledek očištěný od jednorázových položek pak v přepočtu na akcii činil 2,02 USD a zaostal za očekáváním (průzkum Bloomberg) o 6 centů. Akcie na výsledky reagují poklesem v premarketu o 2,3 %.

Společnost reportovaným ziskem zklamala očekávání trhu teprve podruhé v 15 po sobě jdoucích čtvrtletích. Příjmy společnosti zůstaly téměř beze změny, činily 58,4 miliardy USD. Zisk divize rafinace a prodeje se snížil o 6,2 procenta na 452 milionů USD. Zisk divize průzkumu a těžby bez mimořádných položek klesl o 3,2 procenta na 2,13 miliardy USD.

Na konci měsíce dojde k oddělení divize pod jménem Phillips 66, která se zabývá rafinací a přepravou ropy, obě společnosti se začnou odděleně obchodovat 1. května. ConocoPhillips se poté chce soustředit na průzkum a produkci ropy a zemního plynu. Společnost potvrdila původní očekávání průměrné roční produkce na 1,55 až 1,6 milionu barelů ropného ekvivalentu denně. Za první čtvrtletí vyprodukovala, v souladu s odhady, 1,62 mil. barelů denně.

Prodej aktiv a zpětný odkup akcií je součásti tříletého restrukturalizačního plánu firmy. „Jde o klasický příklad oddělení volatilního byznysu rafinace. Ten je vždy jakousi divokou kartou pro mnoho ropných gigantů,“ uvedla prezidentka Brookshire Advisory & Research Gianna Bern. Do konce druhého čtvrtletí chce společnost zpětně odkoupit své akcie v celkovém objemu 5 mld. USD.

ConocoPhillips je první velkou americkou ropnou společností, která představila své výsledky hospodaření za 1Q12. Následuje ji Exxon Mobil, tržní kapitalizací jednička na trhu, která má reportovat ve čtvrtek 26. dubna, a Chevron následně v pátek 27. dubna.

(Zdroj: Bloomberg, ČTK)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
29.05.2026
17:07Deflační poučení a smrt slepice, která snáší zlatá vejce
16:05Atraktivita stříbra je po loňské rally pryč. Vysoké ceny způsobily erozi poptávky, pokles může pokračovat
14:45SpaceX snižuje cílovou valuaci před IPO po zpětné vazbě investorů
13:19Perly týdne: Otevřené dveře pro růst zlata a elektrické Ferrari
11:44Braňo Soták k výsledkům Dellu: AI cyklus neřekl poslední slovo, poslední kvartály naznačují opětovnou akceleraci  
11:42Philip Morris ČR snížil dividendu na 1100 Kč na akcii
10:42HDP zpomalilo na začátku roku kvůli zahraničnímu obchodu, mzdy jsou překvapivě silné
10:30Dell se dál veze na vlně AI. Akcie po výsledcích vyskočily až o 40 procent
10:12Prodloužené příměří posílá ropu dolů, akcie v Evropě reagují vlažně  
9:25Umělá inteligence odhaluje tajemství stovky let starých šifrovaných textů
9:08Rozbřesk: Adopce AI zdražuje počítačovou techniku a nečekaně tlačí jádrovou inflaci vzhůru
8:54Wall Street na maximech díky naději na příměří USA–Írán, evropské futures jsou smíšené  
6:05Bernstein: Kupuj vše, co potřebuje AI. Prodávej to, co AI může dělat
28.05.2026
22:01Nasdaq překonává historické maximum  
17:10Marže mířící k dalším rekordům a znárodňování technologických firem
17:08Stát prodal dluhopisy za 20,1 mld. Kč, objem emise překročil původní plán
15:59Hodnota čipových firem letos vzrostla o 82 procent na 5,7 bilionu dolarů
15:55Ekonomika USA v prvním čtvrtletí rostla pomaleji, než se čekalo, o 1,6 procenta
15:35Akcie Nebiusu nezastavují. Jejich růst nově podpořila nemalá investice fondu zaměřeného na AI
14:09Bank of America a JPMorgan očekávají další rekordní kvartál

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
9:00CZ - HDP, q/q
14:30USA - Bilance zahr. obchodu, předb., mld. USD
15:45USA - Index aktivity ISM Chicago