Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Úleva pro podnikatele: nově nemusí schraňovat řadu firemních dokumentů

Úleva pro podnikatele: nově nemusí schraňovat řadu firemních dokumentů

09.07.2012 5:30
Autor: Advokátní kancelář Kocián Šolc Balaštík, Advokátní kancelář Kocián Šolc Balaštík

Pro podnikající osoby asi není žádnou novinkou, že ani s vlastními dokumenty nelze ve firmě libovolně nakládat, tím méně je bez rozmyslu likvidovat. Povinnost uchovávat mnohé z nich i poté, co již nejsou třeba, je stanovena velmi široce a navíc v mnoha zvláštních předpisech; například okruh účetních záznamů podléhajících úschově s minimální dobou - skartační lhůtou - je nutno hledat v zákoně o účetnictví, archivované dokumenty z oblasti personalistiky v zákoně o organizaci a provádění sociálního zabezpečení a podobně.

Samotný zákon o archivnictví vyžaduje od podnikatelů uchovávání dokumentů označovaných jako statutární či strategické, jako jsou třeba dokumenty o vzniku a následných změnách, o vrcholovém řízení včetně zápisů z jednání orgánů, materiály ke stavu majetku, podnikatelské záměry, výrobní programy, katalogy výrobků a další.

Jste soukromoprávní původce?

Zákon o archivnictví odlišuje požadavky pro nakládání s dokumenty podle tzv. původce, tedy toho, z jehož činnosti dokument vznikl; novela k tomu vyjasňuje, že povinnosti původce se vztahují i na dokumenty, které sám nevytvořil, ale v souvislosti se svou činností je obdržel (například různá povolení od státních orgánů, notářské zápisy atd.).

Podnikatelé podle zákona patří mezi tzv. soukromoprávní původce dokumentů; zatímco však dosud zákon do této kategorie zahrnoval všechny podnikatele zapsané v obchodním rejstříku, novela jejich okruh zužuje pouze na obchodní společnosti a družstva s výjimkou družstev bytových.

Úlevy mají i obchodní společnosti

Ulehčení péče o dokumenty však čeká i obchodní společnosti a družstva, která budou i nadále zákonu o archivnictví podléhat. Novela totiž zároveň zužuje okruh povinně archivovaných dokladů. Nadále mezi ně nebudou patřit třeba řídící akty vedení společnosti s výjimkou zápisů z porad vedení, zprávy o podnikatelské činnosti a stavu majetku, užitné vzory, roční statistické výkazy, plány výroby a vlastní normy. Významně se redukuje okruh dokumentů vztahujících se k propagační činnosti podniku; nebude již třeba uchovávat mimo jiné ukázky vlastních propagačních materiálů, zejména letáky, publikace či reklamy. Povinné však zůstávají i nadále prospekty, katalogy a vzorkovnice.

Povinnosti po novele v kostce

Podnikatelé, kteří již nadále nepatří mezi soukromoprávní původce dokumentů a zákonu o archivnictví tedy nepodléhají, musí i nadále respektovat povinnosti stanovené pro nakládání s dokumenty ve zvláštních předpisech. Tyto předpisy však pro příslušné doklady vesměs stanoví skartační lhůty, takže po jejich uplynutí povinnosti podnikatele končí. Výjimkou budou samozřejmě dokumenty, které je potřeba i nadále uchovávat z jiných důvodů, například pro případné soudní spory, daňové řízení, autorskoprávní ochranu a podobně.

Životní cyklus dokumentů vymezených zákonem o archivnictví, které zároveň pocházejí z činnosti obchodních společností a nebytových družstev, je ale bohatší. Jedná se totiž převážně o dokumenty typu A, tedy s trvalou hodnotou, které by měly být uchovávány po celou dobu existence původců. Zákon o archivnictví jim ukládá povinnost nejpozději před likvidací umožnit z těchto dokumentů výběr archiválií. To neznamená nic jiného, než že společnost či družstvo předloží dokumenty státnímu archivu, který z nich vybere archiválie pro trvalé uložení, tedy i po jejich zániku. Za nesplnění této povinnosti může být původci uložena pokuta až do výše 200 tisíc Kč.

KŠB

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
23.12.2025
14:12Intel má za sebou rušný rok. Akcie vzrostly o desítky procent, k oživení foundry byznysu ale stále nedošlo
12:40Bloomberg Intelligence: Zisky průmyslu v Evropě porostou příští rok dvakrát rychleji než letos  
11:54Důvěra v českou ekonomiku se v prosinci snížila mezi podnikateli i spotřebiteli
11:52Novo roste díky schválení léku, japonský jen na slovní intervenci. Evropské akcie jsou na tom smíšeně  
11:00Rozbřesk: Atakoval americký růst v uplynulém čtvrtletí čtyři procenta?
10:53MONETA Money Bank, a.s.: Oznámení o výplatě výnosu podřízených Tier 2 dluhopisů
9:46Pilulka na hubnutí od Novo Nordisku dostala v USA zelenou
8:41Google na nákupech, pilulka Wegovy na cestě na americký trh, evropské futures převážně v zeleném  
6:13Eisman: Trhy dnes neřídí Fed, klíčem je budoucnost AI
22.12.2025
22:00Akciové indexy v USA opět rostou směrem k novým maximům  
17:11Trhy se těší na zrychlení americké ekonomiky…
15:15Jan Čermák: Technologie táhnou ekonomiku USA, ale politická rizika zůstávají
13:43Přijde po Trumpově obchodní bouři klid na obzoru, nebo další otřesy?
12:52RMS Mezzanine, a.s.: Vnitřní informace
12:46RMS Mezzanine, a.s.: Vnitřní informace
12:23Americká cla poškodila ze všech německých odvětví nejvíce autoprůmysl
12:05Rally drahých kovů pokračuje: Zlato na dalším rekordu, stříbro u 70 USD a měď blízko 12 000 USD  
11:59Brusel zahájil šetření české státní podpory pro jaderné bloky v Dukovanech
11:46Investiční fórum: Kam v roce 2026 úspěšně investovat? Experti nabídnou své tipy 7. ledna
11:35Čína uvalí prozatímní clo až 42,7 procenta na některé mléčné výrobky z EU

Související komentáře
    Nejčtenější zprávy dne
    Nejčtenější zprávy týdne
    Nejdiskutovanější zprávy týdne
    Kalendář událostí
    Nebyla nalezena žádná data