Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
DPH vzroste od ledna na 15 a 21 procent a bohatší čeká solidární daň, rozhodla Sněmovna

DPH vzroste od ledna na 15 a 21 procent a bohatší čeká solidární daň, rozhodla Sněmovna

13.07.2012 12:25, aktualizováno: 13.7. 15:00
Autor: ČTK

Aktualizováno

Sněmovna i přes odpor opozice schválila zvýšení daně z přidané hodnoty od příštího roku o jeden procentní bod na 15 a 21 procent. Schválila také sedmiprocentní solidární daň pro lidi s vysokými příjmy a další vládní úsporné návrhy, které mají omezit schodky veřejných rozpočtů. Změny ještě musí posoudit Senát, kde má většinu ČSSD, která s nimi ale nesouhlasí. 

Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka dnes prohlásil, že jeho strana udělá vše pro to, aby Senát předlohu zamítl. Vláda pak bude potřebovat ve sněmovně nejméně 101 hlasů, aby senátory přehlasovala. Balíček ale zkritizoval i poslanec vládní ODS Petr Tluchoř. 

Asociace hotelů a restaurací České republiky další navyšování DPH odmítá s tím, že tento krok podle asociace poškodí poctivé podnikatele a bude mít další negativní dopad na spotřebu domácností a zpomalení ekonomiky. Podle asociace první polovina roku 2012 prokázala, že zvyšování DPH zatím nepřineslo požadované navýšení příjmů do státní pokladny. Navíc má za následek snížení spotřeby českých domácností, které se projevuje zvláště v gastronomii. 

Návrh obsahuje také tzv. solidární zvýšení daně. Jde o sedmiprocentní daň pro lidi s příjmem nad zhruba 100.000 korun měsíčně. Současně s tím ruší i stropy u pojistného na veřejné zdravotní pojištění pro roky 2013 až 2015. 

Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka dnes řekl, že návrh je do značné míry kapitulací české pravice. Podle něj představuje pokračování revize daňové politiky vlády Mirka Topolánka a je to podle jeho slov prohlášení směrem k voličům, že končí "daňový mejdan", který tehdejší vláda rozjela v roce 2007. 

Návrh zákona omezuje i výdajové paušály živnostníků, a to u příjmů z podnikání podle zvláštních předpisů, například u lékařů nebo advokátů a u výnosů z autorských práv na 800.000 korun. Zvyšuje se i daň z převodu nemovitostí ze současných tří procent na čtyři procenta. 

Poslanci zmírnili vládní návrh na zrušení tzv. zelené nafty pro zemědělce. Jde o vracení části spotřební daně. Její konec o rok odložili a pro příští rok vratku snížili ze 60 na 40 procent. 

Novela také sjednocuje dávky spojené s bydlením. Podle ministra práce a sociálních věcí Jaromíra Drábka je to krok, který zvýší komfort klientů sociálního systému a ulehčí jim situaci. Toto opatření ale opozice kritizuje, protože prý poškodí občany. Poslanec ČSSD Ladislav Šincl varoval, že na nově navrženou dávku dosáhne jen polovina současných příjemců. 

Příspěvek na bydlení nyní stát vyplácí rodinám či jednotlivcům, pokud 30 procent jejich příjmu nestačí na vládou stanovené náklady na bydlení a pokud mají v bytě trvalý pobyt. V Praze je to 35 procent. Nově ale mají mít nárok na příspěvek jen ti, kteří na bydlení dávají alespoň 50 procent příjmů.


Váš názor
  •  
    13.07.2012 14:18

    Píše se rok 2017.Kalousek sice v tu dobu bude již v bohnicích a kníže klátit děvěčky v starobinci,ale poslanci budou schvalovat DPH zaákladní 20% a vyšší 35%:) TOP 9 už nebude.ODS taky ne.
    ?
Aktuální komentáře
13.03.2026
17:11O býcích a medvědech v následujících letech
16:52NET4GAS, s.r.o.: Vnitřní informace - Oznámení o změně složení dozorčí rady společnosti
16:04EIB: V oblasti AI drží Evropa krok s USA, jedním z největších problémů je bydlení
15:35Růst americké ekonomiky na konci roku prudce klesl
15:06Proč se zlato od íránského konfliktu prakticky nepohnulo? Sílící dolar či hrozba inflace a vyšších sazeb
13:50Perly týdne: Vyšší ceny ropy nahrávají americkým akciím, blíží se ale medvědí trh
11:54Adobe zvýšilo tržby a zisk, ale odchod CEO po 18 letech trh velmi znejistěl  
11:16Kdy uvidíme dopady drahé ropy? Je třeba sledovat data i výnosy  
10:23Válka mění pravidla hry. Obavy ze stagflace nutí investory hledat exotičtější alternativy na trhu  
9:40ČEZ, a.s.: Vnitřní informace - Jan Kalina odstoupil z představenstva ČEZ
8:45Rozbřesk: Český průmysl na začátku roku zklamal. Jak moc bude bolet „íránský šok“?
8:40Geopolitické napětí drží ropu u 100 USD. Futures klesají a Adobe padá po výsledcích  
6:03Slok: Přichází akcelerace a možná i přehřívání s odpovídajícím dopadem na sazby
12.03.2026
16:22Beneš, Novák a Cyrani nad výsledky ČEZ, výhledem, dividendou, strategií, dopadem Íránu i obratu trendu ve spotřebě elektřiny
15:54Německé RWE klesl hrubý provozní zisk o deset procent, chystá investici v USA
15:28Německo a dalších pět zemí EU jsou pro centralizovaný dohled nad trhy
15:12O (ne)kopírování inflace sedmdesátých let
13:25Další energetický šok? Analytici Evropu uklidňují, situace je podle nich jiná než v roce 2022
11:32Ropa zpět u stovky a akcie pod tlakem. Írán se zaměřil na ropnou infrastrukturu  
11:30IEA: Válka s Íránem způsobila největší narušení dodávek ropy v historii

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
11:00EMU - Průmyslová výroba, y/y
13:30USA - Deflátor PCE, y/y
13:30USA - HDP, q/q a
13:30USA - Objednávky zboží dlouh. spotřeby, m/m
13:30USA - Výdaje na osobní spotřebu, m/m
15:00USA - Index spotř. důvěry Mich. university
15:00USA - Nově otevřená prac. místa