Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Investice Němců do akcií oživily na úrovně před krizí, dividendy v DAX letos nesou 28 miliard eur

Investice Němců do akcií oživily na úrovně před krizí, dividendy v DAX letos nesou 28 miliard eur

08.08.2012 13:08
Autor: Redakce, Patria.cz

Kvůli dluhové krizi roste v Německu znovu obliba investic do akcií. Jen za první pololetí letošního roku přibylo v zemi 1,5 milionu akcionářů a celkem nějaký druh těchto cenných papírů vlastní 10,2 milionu Němců. Statistiku zveřejnil Německý akciový institut (DAI), podle něhož se tak Německo v počtu investorů vrátilo na úroveň z období před krizí na konci minulého desetiletí. 

"Němečtí akcioví investoři, které jsme ztratili po krizi finančních trhů, jsou zpátky," tvrdí ředitel DAI Franz-Josef Leven. Jako důvod, proč Němci "znovuobjevili" akcie, vidí obavy z rostoucí inflace kvůli stále nevyřešené dluhové krizi v eurozóně. Akcie naopak prý vnímají jako vysoce bezpečný přístav pro své peníze. 

Velmi atraktivní jsou podle DAI nyní i výnosy z dividend, které v průměru dosahují přes čtyři procenta. Všech 30 koncernů německého akciového indexu DAX tak například letos podle deníku Die Welt mezi své akcionáře rozdělilo celkem 27,82 miliardy eur, v přepočtu řádově 700 miliard korun.
 
V rekordním roce 2001 investovalo do akcií a akciových fondů měsíčně v průměru 12,8 milionu Němců. Na konci roku 2010 se jejich počet propadl až ke dvěma milionům. V současnosti je podle DAI v Německu 2,9 milionu akcionářů, kteří uložili své finance výlučně přímo do akcií, a 5,3 milionu takzvaných nepřímých akcionářů, kteří drží podíly v akciových fondech. Dva miliony pak vlastní oboje. 

"O definitivní stabilizaci počtu akcionářů bychom ale ještě neměli mluvit," varoval Leven. Ta podle něj nastane, až se jejich množství ustálí i v období, kdy vyhlídky na výnosy nebudou tak příznivé jako nyní. Německo podle něj navíc s téměř 16procentním podílem akcionářů ve společnosti stále zaostává nejen za anglosaskými státy, ale i za mnohem menšími sousedy, jako jsou Nizozemsko nebo Dánsko.

(Zdroj: čtk, Die Welt, DAI, Bloomberg)


Váš názor
  • Němečtí akcioví investoři.. herrlich
    08.08.2012 13:20

    http://www.youtube.com/watch?v=3Ww9kzhHWIk&feature=g-like
    bob
Aktuální komentáře
27.02.2026
22:00Americké akciové indexy uzavírají týden mírným poklesem  
17:30Cena za dluhy a budoucí akciová přívětivost ekonomického prostředí
17:08Státní dluh ČR loni vzrostl o 312,3 mld. Kč na 3,678 bilionu Kč, uvedlo MF
16:17Další "šváb"? Kolaps Market Financial Solutions odhaluje podezření z podvodu i díry v kolaterálu
14:47Perly týdne: Zlato roste bez fundamentu a americké akcie stále mají potenciál. Které nejvíc?
14:08Evropské akcie na rekordu. STOXX 600 roste osmý měsíc v řadě
13:39CoreWeave zklamala provozními výsledky, přesto potvrzuje silný růstový příběh  
12:25Anthropic odmítá požadavky Pentagonu na neomezené využití své AI
12:19Rocket Lab překonává odhady. Raketa Neutron by poprvé měla odstartovat koncem 2026
12:14Block šokuje propuštěním téměř poloviny pracovní síly. Kvůli AI
10:12Duolingo hlásí silná čísla, ale slabý výhled podkopává důvěru. Cíl sto milionů denních uživatelů do 2028  
9:42Netflix sice boj o Warner Bros. prohrál, ale zvolil racionální cestu a snadno vydělal 2,8 miliardy dolarů, míní Jakub Blaha
8:59Footshop a.s.: Vnitřní informace - Footshop a.s. plánuje jmenovat Aleše Pitra do role CEO
8:47Rozbřesk: Levné čínské zboží, drahá evropská realita
8:47Paramount vítězí v boji o Warner Bros, Block místo poloviny lidí nasadí AI a ČEZ zvažuje prodej části větrných elektráren  
6:02Obavy z dopadů AI vyvolávají rozkol na evropských trzích. Analytici vidí hodnotu, investoři riziko  
26.02.2026
22:01Hlavním hybatelem v zámoří byla dnes Nvidia  
17:40Končí doba vysoké návratnosti kapitálu technologických firem?
15:59Johnsonová: Bilionové IPO SpaceX? Vysoká valuace naznačuje extrémní očekávání
14:40Trh to špatně vyhodnotil, říká Huang k výprodeji softwarových akcií

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data