Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Češi půjdou volit nového prezidenta příští rok 11. a 12. ledna

Češi půjdou volit nového prezidenta příští rok 11. a 12. ledna

01.10.2012 11:35
Autor: mediafax

Češi půjdou příští rok poprvé ve své historii volit nového prezidenta 11. a 12. ledna. Termín přímé volby vyhlásil v pondělí předseda Senátu Milan Štěch (ČSSD).

Milan Štěch se rozhodoval mezi dvěma termíny. Kromě 11. a 12. ledna připadal v úvahu ještě 18. a 19. leden příštího roku. Šéf Senátu se rozhodnul pro dřívější termín, aby "neměli občané žádné překážky a komplikace v přístupu k volbám".

"V termínech 11. a 12. ledna nenacházím žádné překážky. A přístup občanů byl hlavní důvod, podle kterého jsem se rozhodoval," řekl Štěch.

V úvahu totiž bral i případné druhé kolo voleb, pokud by se nevybral prezident hned v prvním. Druhé se totiž podle zákona koná čtrnáct dnů po kole prvním. Pokud by se první kolo konalo v pozdějším termínu, tedy 18. a 19. ledna, druhé kolo by připadalo na začátek února.

"Vzhledem k tomu, že 31. ledna končí první polovina školního roku a 1. února mají děti pololetní prázdniny a ještě k tomu od 4. února začínají ve dvanácti okresech jarní prázdniny, dá se očekávat, že řada rodin bude odjíždět na prodloužený víkend a dovolené," uvedl Štěch. To podle jeho slov byla komplikace a překážka v přístupu k volbám. Právě proto vybral dřívější datum voleb.

Kandidáti nyní musejí do 6. listopadu podat přihlášku.

Zájemci o jeden z nejvyšších ústavních postů musí získat buď 50 tisíc podpisů pod petici na podporu jejich kandidatury, nebo je nominuje 20 poslanců nebo deset senátorů.

Ministerstvo vnitra do 23. listopadu přezkoumá, kteří kandidáti vyhověli zákonným podmínkám a budou moci být k přímé volbě oficiálně připuštěni.

Zájem prezidentskou kandidaturu oznámilo asi 25 lidí, jen šest z nich zatím splnilo podmínky kandidatury. Parlamentní nominaci mají jistou místopředseda ČSSD Jiří Dienstbier, místopředseda Senátu Přemysl Sobotka (ODS), předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg. Expremiéři Miloš Zeman a Jan Fischer získali 50 tisíc podpisů občanů, to platí také o Janě Bobošíkové.

Z dosavadních předvolebních průzkumů vyplývá, že v prvním kole nezvítězí žádný z adeptů a do druhého kola by měli postoupit Zeman a Fischer.


Váš názor
  • volit prezidenta Češi nepujdou
    01.10.2012 20:13

    Příští prezident ČR je již dávno zvolen mediema a voliči půjdou jen odevzdávat své hlasy. Zase budou všichni spokojený v očekávání velkých změn a za několik týdnů budou zase všichni nadávat na někoho jiného, jak je v kraji zvykem. Odbory budou zase vyhrožovat stávkou, opozice se bude snažit o svržení vlády a bude se mluvit o tom jak jim to při dalších volbách spočítáme. Sliby se budou slibovat a blázni se budou radovat.
    chikita
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data