Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
OKD investovala za pět let 27 mld Kč, na rozvíjejících se trzích sleduje růst poptávky po uhlí

OKD investovala za pět let 27 mld Kč, na rozvíjejících se trzích sleduje růst poptávky po uhlí

08.10.2012 13:20, aktualizováno: 8.10. 14:56
Autor: Redakce, Patria.cz

Aktualizováno

Těžební společnost OKD v uplynulých pěti letech investovala do svého rozvoje 27 miliard korun, většina směřovala do nákupu nových technologií. V nadcházejících letech firma už další podobně rozsáhlé nákupy nechystá. Na tiskové konferenci v Praze to dnes řekl ředitel firmy pro rozvoj a strategii Ján Fabián. 

"Potřeba doinvestovat to, co se nestihlo v předcházejících letech, to už bylo vykonáno," řekl Fabián na dotaz ČTK. "Každá nová technologie má nějakou dobu výměny deset až 15 let, takže my víme, že následujících pět, sedm let se nemusí dělat nic zásadního," dodal. 

Velké nákupy OKD podle Fabiána nechystá ani v případě, že by úřady firmě povolily rozšíření těžby uhlí v dole Karviná. "Tam by se přesunulo některé z existujícího vybavení. Případně by se dokoupily, kdyby byly potřeba, nějaké razicí kombajny, nějaké dobývací sety, ale to nejsou nějaké masivní investice," řekl Fabián. 

Další část investic směřovala do zlepšení bezpečnosti práce v dolech, uvedli představitelé OKD. Firma mimo jiné zavedla monitoring pohybu horníků v podzemí. Generální ředitel a předseda představenstva OKD Klaus-Dieter Beck uvedl, že od roku 2007 klesla četnost úrazů v dolech téměř o 50 procent a nyní je podle něj srovnatelná s Německem a se Spojenými státy. 

NWR podle šéfa OKD pozoruje na rozvíjejících se trzích růst poptávky po uhlí včetně Asie a Německa návazně na rozhodnutí uzavřít jaderné zdroje do roku 2022. „Poptávka po uhlí nadále roste díky zemím, jako je Čína. A poroste i v Evropě, kvůli rozhodnutí Německa ustoupit od elektřiny z jaderných zdrojů,“ řekl dnes k výhledu Klaus-Dieter Beck.

OKD je jediným producentem černého uhlí v České republice, těží ho ve čtyřech dolech na Karvinsku a Frýdecko-Místecku. Je největším zaměstnavatelem v Moravskoslezském kraji. V roce 2011 měla firma čistý zisk 6,1 miliardy korun.

(Zdroj: ČTK, Bloomberg)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
17.02.2026
11:42Nové pražské byty zdražily koncem roku 2025 meziročně o 3 procenta
11:33Kung-fu či salta. Čínští humanoidi ovládli nejsledovanější pořad v Číně k oslavám Nového roku
11:01Investoři vyhlížejí novou inspiraci. Evropské akcie i dluhopisy lehce stoupají  
10:31Těžař BHP nabírá nový směr. Měď poprvé tvoří většinu zisku, akcie na novém maximu  
8:52USA a Írán budou jednat v Ženevě, BHP těží z růstu cen kovů a SpaceX a xAI v užším výběru Pentagonu  
8:42Rozbřesk: Silný leden pro hypotéky. Nemovitostní trh zůstane napjatý i letos
6:19FX Strategie: Inflační ne-překvapení a jestřábí ČNB podpořily korunu, může americký HDP nalomit dolarové medvědy?  
16.02.2026
17:58PODCAST Týdenní výhled: Nečitelná AI nyní pohání tržní rotaci, Big Tech ji ale ustojí  
17:13Prohodí se dlouhodobě výkony amerických a neamerických trhů?
15:56Goldman Sachs: Je dobrý okamžik využít poklesu Microsoftu. Nvidia dál tahounem AI boomu  
14:05AI euforie skončila. Na trhu nyní panují dvě protichůdné obavy  
11:18Švédsko kvůli geopolitickým změnám zvažuje zavedení eura
11:11Opatrně pozitivní start týdne v Evropě  
10:36Koncern Volkswagen hodlá do konce roku 2028 snížit náklady o pětinu
10:34Bezpečné měnové přístavy v turbulencích? Frank, jen a dolar zažívají přehodnocení své role
8:52Rozbřesk: ČNB zatím nemá důvod snižovat úrokové sazby
8:49Obchodování dnes kvůli svátkům slabší, Havlíček odhalí další kroky k Dukovanům a futures jsou v zeleném  
5:58Výdaje do AI letí nahoru, ale akcie Nvidie stojí. Investoři čekají na výsledky
15.02.2026
9:11Víkendář: Změny v USA a posouvání globální finanční rovnováhy
14.02.2026
9:05Víkendář: Existuje evropská dluhopisová páka na Spojené státy?

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
11:00DE - Index očekávání ZEW
14:30USA - Empire State Manufacturing index