Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
MF: Počet obcí s vyšší mírou rizika hospodaření vloni stoupl o více než třetinu

MF: Počet obcí s vyšší mírou rizika hospodaření vloni stoupl o více než třetinu

10.10.2012 13:53
Autor: mediafax

Vloni stoupl počet českých obcí s vyšší mírou rizika hospodaření na 84 aglomerací, což představuje meziroční nárůst o 22 obcí (+35,5 procenta). Opakovaný výskyt rizika zaznamenalo 27 obcí, nově se jich během sledovaného období do skupiny zařadilo 22, informovalo ve středu ministerstvo financí (MF).

"Výsledné hodnoty ukazatelů upozorňují na možné riziko hospodářských problémů, ale nutně neznamenají, že je obec v tíživé finanční situaci. To lze vyhodnotit až na základě důkladnější analýzy finančních a účetních výkazů a zejména dodatečných podkladů poskytnutých samotnými obcemi," upozornil tiskový mluvčí rezortu financí Ondřej Jakob a dodal: "Rovněž je třeba připomenout, že vzhledem k účetní reformě a zejména účetním odpisům dlouhodobého majetku nejsou data za rok 2011 zcela srovnatelná s roky předcházejícími."

Významná rizika pro hospodářskou situaci obcí lze podle ministerstva spatřovat v nedodržení dotačních podmínek projektů podpořených z fondů EU, ale i z národních programů. Tato rizika vyplývají jednak z pochybení v přípravné a realizační fázi, ale v případě "evropských" projektů také z udržitelnosti projektu po stanovenou dobu, což vyžaduje každoroční vynakládání nemalých provozních výdajů z vlastních prostředků obce. "Už samotné předfinancování působí obcím nemalé finanční potíže, které se mohou takto dále prohloubit," dodal mluvčí Jakob.

Vysoké riziko platební neschopnosti mají pouze obce Bublava, Prameny a Turovice. "I tyto obce se ale snaží riziko platební neschopnosti odvrátit," uvedlo ministerstvo.

Ministerstvo financí dále upozornilo, že šetření týkající se hospodaření obcí není primárně určeno pro hodnocení míry zadlužení jednotlivých aglomerací, ale pro hodnocení jejich hospodářské situace.

"Každý občan se bude moci na webových stránkách ministerstva financí seznámit s tím, jak jeho obec hospodařila a zda je hodnocena jako riziková," zakončil ministr financí Miroslav Kalousek s tím, že informovanost občanů považuje za důležitou prevenci před platební neschopností obcí.

Monitoring je podle informací ministerstva založen na sledování soustavy osmnácti ukazatelů u jednotlivých samosprávných celků a jimi zřízených příspěvkových organizací, přičemž za zásadní ukazatele jsou považovány ukazatel celkové likvidity a ukazatel podílu cizích zdrojů k celkovým aktivům. Do loňské statistiky bylo zahrnuto 6 243 samosprávných celků.


Váš názor
  • Proč by neriskovali .......
    11.10.2012 8:04

    každý kdo sleduje jen trochu děni ve vládě tak ví že tak moc zase neriskuje. Stejně jako ve vládě když se na nějaký průser přijde tak se to stejně zamete pro nedostatek důkazů - podplácení nebo strachu nešlápnout nekomu na kuří oko - viz aféru s alkoholem kde i přes zavinění smrti byli přistižení viníci shledáni nevinými. Diky páni soudci - tak se moc nedivte.
    chikita
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
8:00DE - Průmyslová výroba, y/y
9:00CZ - Maloobchodní tržby, y/y