Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Caterpillar čtvrtletním ziskem nepřekvapil, tržbami ale zklamal a příští rok čeká až 5% propad

Caterpillar čtvrtletním ziskem nepřekvapil, tržbami ale zklamal a příští rok čeká až 5% propad

22.10.2012 14:45, aktualizováno: 22.10. 16:16

Aktualizováno

Americký gigant Caterpillar, který je světovou jedničkou ve výrobě stavebních a těžařských strojů, oznámil, že ve třetím čtvrtletí hospodařil se ziskem 2,54 dolaru na akcii, který je však po očištění o jednorázové položky srovnatelný s konsensem trhu na výši 2,22 USD. Úrovní tržeb zaostala společnost za konsensem 16,74 miliardy dolarů, když reportovala 16,45 mld. USD, zároveň snížila celoroční výhled. Akcie Caterpillar po otevření Wall Street navázaly na předobchodní indikace a ztrácely 1,7 procenta, ztrátu však brzy celou umazaly a rostou o více než 2 %.

V meziročním srovnání zisk za třetí kvartál vzrostl na 1,7 miliardy dolarů z 1,14 mld. USD, zatímco tržby se zvýšily na 16,4 mld. z 15,7 mld. USD. Pro letošní rok snížila společnost výhled zisku na akcii na 9,0 až 9,25 USD z dosud očekávaných 9,6 USD, tedy pod konsensus trhu 9,42 dolaru na akcii, při tržbách zhruba na úrovni 66 miliard dolarů (dříve očekáváno 68 až 70 mld. USD). Pro rok 2013 čeká firma, jejíž výsledky jsou považovány za ukazatel vývoje celé ekonomiky, vývoj tržeb v rozmezí 5procentního růstu až 5procentního poklesu. To by znamenalo nejpomalejší tempo za čtyři roky poté, co v roce 2010 činil růst tržeb 31 procent, v roce 2011 41 procent a letos je tempo odhadováno na 13 %.

„Caterpillar čelí několika různým nepříznivým faktorům, z nichž tím nejzásadnějším je makroekonomické prostředí, které vedlo k výrazně nižším komoditním cenám, což se odrazilo na investičních nákladech (capex), nižších objednávkách a výnosech,“ uvedl Joel Levington z Brookfield Investment Management. „Úroveň zásob zůstává vysoká, což může dále stlačovat objem výroby,“ dodává.

Výkonný ředitel a šéf představenstva firmy Doug Oberhelman od svého uvedení do čela v červenci 2010 šel cestou investic do továren a expanze. Jeho strategie se ale potýká s krizí v Evropě a zpomalování emerging markets od Číny k Brazílii.

Caterpillar již v průběhu září snížil svůj výhled zisků pro rok 2015 z rozmezí 15 až 20 USD na akcii na 12-18 USD na akcii. Společnost také minulý měsíc připojila předpoklad, že rok 2013 bude v ohledu světového růstu obdobný jako rok letošní. Za nižšími očekávanými zisky má být mj. snižování investičních výdajů těžebních společností. Globální recesi ale Caterpillar v příštím roce neočekává a výši růstu světové ekonomiky odhaduje zhruba na 2,7 procenta, z toho 1,5procentní tempo v průměru u vyspělých ekonomik, v případě Spojených států 2 %.

 
(Zdroj: Bloomberg, CNBC)


Čtěte více:

GE a Caterpillar osedlávají divokého koně asijského důlního sektoru
30.07.2012 11:48
Američtí giganti General Electric (GE) a Caterpillar jsou dobře připra...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
23.05.2026
10:08Víkendář: Podceňují akcie vývoj na ropě?
22.05.2026
22:00Dow Jones na nových maximech; S&P 500 rostl osmý týden v řadě  
17:15Spotřebitelská důvěra v USA klesla kvůli obavám z inflace na rekordní minimum
16:56Češi berou státní dluhopisy útokem. Vybralo se už přes 20 miliard
16:30Traders Talk: Nvidia potvrdila AI boom, Colt překvapil a Strnad sází na dividendu
16:30Strnadova CSG a jihoafrická Reunert založí společnou firmu na výrobu zapalovačů pro velkorážovou munici na Slovensku
14:42Čínská mezera a americké překvapení
14:23NET4GAS, s.r.o.: Zveřejnění vnitřní informace
13:08Monetární i fiskální politika budou muset reagovat na důsledky umělé inteligence
12:51ČEB, a.s.: Informace o vyplácení úrokových výnosů z emise dluhopisů
11:42Philip Morris spouští výrobu nikotinových sáčků v Kutné Hoře
11:22Perly týdne: Nový komoditní cyklus a největší asymetrie v historii financí
11:15Ifo: Podnikatelská nálada v Německu se v květnu zlepšila, situace je ale křehká
10:47Závěr týdne v zeleném. Nižší výnosy vylepšují náladu  
8:52Rozbřesk: Nuda na koruně v neklidném světě. Jak si vysvětlit její extrémní stabilitu?
8:50Írán hlásí pokrok v jednáních, Trump doma čelí tlaku a Warsh se dnes ujme vedení Fedu  
6:01HIMS má novou konkurenci. Enhanced plánuje "steroidovou olympiádu" a přirovnává svůj byznys k F1
21.05.2026
22:01Pozornost trhu je na ocenění Nvidie  
17:52MONETA Money Bank, a.s.: Uveřejnění vnitřní informace dne 21. 5. 2026
17:10Zastaví dluhopisové trhy akciovou rally?

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data