Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
DuPont (-7 %) ve 3Q prudce zklamal a varuje před ročním výsledkem. Trápí jej autoprůmysl a fotovoltaika

DuPont (-7 %) ve 3Q prudce zklamal a varuje před ročním výsledkem. Trápí jej autoprůmysl a fotovoltaika

23.10.2012 12:53, aktualizováno: 23.10. 15:32
Autor: Josef Němeček, Patria Finance

Aktualizováno

Nejcennější americká chemická společnost DuPont ve třetím čtvrtletí výsledky prudce zaostala za očekáváním a silně negativně reviduje očekávaný výsledek celoročního hospodaření. Akcie v úvodu amerického obchodování reagují poklesem o 7,7 procenta pod 46 USD/akcie.

Celkový čistý zisk padl ve 3Q12 na 10 milionů dolarů či jeden cent na akcii z 452 milionů dolarů či 48 centů na akcii před rokem. Očištěný zisk o jednorázové vlivy dosáhl jen 32 centů při očekávání ekonomů a analytiků v konsensu Bloomberg 47 centů. Tržby klesly meziročně na 7,39 miliardy dolarů z 8,14 mld. USD při očekávání trhu 8,13 mld. USD, tedy v zásadě meziroční stagnace.

DuPont rovněž oznámil, že v rámci nového restrukturalizačního plánu hodlá ušetřit zhruba 450 milionů USD. Součástí restrukturalizace je i zrušení 1500 pracovních míst v příštích 12 až 18 měsících. DuPont má v současnosti kolem 70.000 zaměstnanců.

Firma se zbavuje divize autolaků, která nese jen nízkou marži, za 4,9 mld.  USD má putovat do rukou Carlyle Group. Transakce má být dokončena během prvního čtvrtletí roku 2013. Podobný osud stihl nasazení ve fotovoltaice. Firma mění kurs hlavního použití svých produktů směrem k potravinářství, energetice a bezpečnosti. Cílem společnosti je do roku 2015 dosahovat růstu průměrného ročního zisku na akcii 12 procent.

"Dnes oznamujeme další důležitý krok ve zvyšování konkurenceschopnosti firmy, uspíšení tržních inovací, snížení nákladů a zvýšení produktivity. Část segmentů našeho podnikání se vyvíjí nad trhem, přes turbulence na něm. Slabší než očekávaná poptávka je u TiO2 a ve fotovoltaice. To přispělo k poklesu po rekordním loňském třetím čtvrtletí," uvedla šéfka firmy Ellen Kullman.

Zisk u vysokomaržových produktů klesl meziročně o 37 procent kvůli oslabení poptávky, zejména u TiO2. Zhruba 60 % růstu tržeb za poslední tři roky přitom připadalo právě na tento segment. Nízká poptávka zde nutí producenty snižovat míru využití kapacit, to se promítá do efektivity.

DuPont snížila výhled celoročního zisku na akcii na pouze 3,25 až 3,30 USD při dosavadním odhadu spíše „dolního okraje“ pásma 4,20 až 4,40 USD. Tržní konsensu sahá na 3,91 USD, logickým výsledkem je oslabování akcií v premarketu amerického obchodování. Včera akcie firmy přitom posílily o 0,85 % na 49,76 USD, od počátku do jsou výše nez dneška o 8,7 %.

DuPont působí ve více než 90 zemích a nabízí produkty a služby pro různé obory, mimo jiné pro zemědělství a potravinářství, stavebnictví, komunikace a dopravu. V ČR působí přes 20 let.

(Zdroj: DuPont, Bloomberg, čtk)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
01.07.2025
6:10Apollo: Americká výjimečnost je zpět
30.06.2025
17:28Stáčení kilometrů u ojetin není dobré. Opak je snad ještě horší
17:00Býčí trend na amerických akciích  
16:32Slovenské ministerstvo financí výrazněji zhoršilo výhled růstu ekonomiky země
15:39TESLA KARLÍN, a.s.: Zpráva z jednání valné hromady společnosti
15:05USA by kvůli svému chování a přesvědčení měly odejít ze Světové obchodní organizace
13:43MONETA Money Bank, a.s.: Oznámení o výplatě výnosu podřízených Tier 2 dluhopisů
13:25Týdenní výhled: Obchodní jednání vrcholí a Trump ladí formu  
11:53Akcie v Evropě po pozitivním ránu vychládají. Futures drží vyhlídku růstu na Wall Street  
11:08ČNB: Dluhy domácností u bank v květnu stouply na 2,446 bilionu korun
10:31Fidelity: Evropští střadatelé zaseklí v hotovosti – příležitost uvolnit v příštím desetiletí až 4,8 bilionu eur
9:42Německé maloobchodní tržby v květnu nečekaně klesly o 1,6 procenta
9:34Trump a Carney se dohodli na obnovení obchodních jednání
9:06Rozbřesk: Česká ekonomika jede vpřed slušným tempem, kde je nový normál?
8:48Jak Trump ušetřil vůdce Íránu, skončil a zase začal jednání s Kanadou a další střípky k trhům. Ty na sklonku pololetí porostou  
6:02Bank of America varuje: Riziko bubliny na akciovém trhu roste
29.06.2025
10:09Víkendář: Centrální banka jako superhrdina, který si ale nevěří
28.06.2025
10:01Víkendář: Běžný pohled na krizi a dění kolem roku 2008 může být zavádějící
27.06.2025
22:01Akciová rally zpomalila, Trump ukončil jednání s Kanadou  
17:07Staronový technologický cyklus a jeden nový „Microsoft“ každých pár let

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
3:45Čína - PMI v průmyslu Caixin
9:30CZ - PMI v průmyslu
9:55DE - PMI v průmyslu
10:00EMU - PMI v průmyslu
11:00EMU - Inflace, předběžný odhad, y/y
16:00USA - Index ISM v průmyslu
16:00USA - Nově otevřená prac. místa