Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Boj proti praní špinavých peněz: Od ledna počítejte s novým formulářem

Boj proti praní špinavých peněz: Od ledna počítejte s novým formulářem

05.12.2012 19:54

Zákon proti praní špinavých peněz stanoví mimo jiné pravidla pro vývoz a dovoz finanční hotovosti nebo cenných papírů z nebo na území EU. Vychází přitom hlavně z příslušného evropského nařízení, podle něhož musejí povinné osoby vývoz a dovoz hotovosti a některých „finančních nástrojů“ oznamovat celním či jiným orgánům.

Od ledna společný vzorový formulář

Novela se týká právě této oznamovací povinnosti. První změna navazuje na práci Evropské komise, která nechala vypracovat jednotný formulář pro jazyky všech členských států i některých mimoevropských. Dosud totiž nařízení o oznamovací povinnosti jednotný formulář nezakotvovalo a jednotlivé členské státy používaly různé formuláře, což vedlo k nepřehlednosti. Podle výzvy Evropské komise byla Česká republika povinna jednotný formulář zavést do svého právního řádu k 1. září 2012, nejpozději ale do 1. ledna 2013. Novela tedy s účinností od 1. ledna 2013 zavádí povinné užívání vzorového formuláře vypracovaného Evropskou komisí v českém znění, přičemž ministerstvo financí je povinno zveřejnit na internetu i ostatní jazykové verze.

Další významná změna, kterou přináší novela, souvisí s povinností oznamovat vývoz a dovoz vysoce hodnotných komodit (jedná se zejména o některé drahé kovy a drahé kameny). Jelikož evropské nařízení oznamování těchto věcí nepožaduje a navíc je jejich sledování zajištěno jinými mechanizmy (celními předpisy), rozhodl se je zákonodárce v zájmu snížení administrativní zátěže z režimu zákona proti praní špinavých peněz vyjmout.

Znění po novele

Počínaje 1. 1. 2013 tedy budou fyzické a právnické osoby povinny oznamovat na jednotném formuláři dovoz či vývoz (včetně přijetí nebo odeslání zásilky) platných platidel v české či cizí měně či některých cenných papírů a investičních nástrojů (zejména cestovních šeků, peněžních poukázek směnitelných za hotové peníze, cenných papírů na doručitele nebo na řad a investičních nástrojů, které jsou podepsané, ale neobsahují jméno příjemce), bude-li jejich hodnota dosahovat minimálně 10 tisíc eur a půjde-li o pohyb z nebo na území EU. Uvedený limit se vztahuje na období 12 po sobě jdoucích měsíců. Podoba jednotného formuláře tvoří přílohu novely.

Přestože novela patrně bude mít pozitivní dopady díky větší přehlednosti a nižší administrativní zátěži, lze jí vytknout, že její výklad může mít i nadále širší věcný dosah než nařízení. Týká se to zejména zákonné povinnosti oznamovat cenné papíry na řad, zatímco nařízení v této souvislosti hovoří pouze o cenných papírech a jiných nástrojích vesměs „anonymního“ charakteru (tj. převoditelné nástroje na doručitele – bearer-negotiable instruments, či neúplné nástroje, kde je vynecháno jméno příjemce – incomplete instruments). Při vyplňování jednotného formuláře si povinná osoba nemusí být vědoma těchto rozdílů v právní úpravě zavedené v České republice, což může vést k nesrovnalostem.

Novele lze rovněž vytknout, že z nového textu zákona nelze zcela jasně dovodit, zda je možné vyplnit formulář pouze v češtině a do českého formuláře, nebo zda je možné vyplnit česky či v jiném jazyce i cizojazyčný formulář. Při striktním jazykovém výkladu bychom totiž mohli dospět pouze k první možnosti.

KŠB

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
28.03.2020
13:11Bloomberg: Jak si koronavirový krach stojí v porovnání s velkými krizemi za poslední století
7:36Víkendář: Velká manipulace a přicházející fiskální dominance
27.03.2020
21:51Wall Street šla před víkendem do hotovosti
20:37Sněmovna reprezentantů USA schválila rekordní finanční injekci 2,2 bilionu dolarů
20:01Moneta kvůli dopadům koronaviru reviduje výhled, čeká nižší provozní výnosy
19:37Moneta Money Bank - Uveřejnění vnitřní informace dne 27. března 2020
19:31Moneta Money Bank - Pozvánka na valnou hromadu 28.4.2020
18:09Počítání příborů na Titaniku?
17:23Akcie před víkendem korigují zisky a ropa padá  
17:14Gori: Dobře využijte čas, který ještě máte
16:25Spotřebitelská důvěra v USA spadla v březnu nejníže za více než tři roky a nejvíce od krize
15:42Aassve: Španělská chřipka naznačuje, že škody budou dlouhodobé
15:24Wüstenrot hypoteční banka a.s. - Informace o výplatě výnosů HZL WHB
15:10Reuters: Křetínský by s Mediasetem mohli mít zájem o ProSieben
14:02Bloomberg: Pár týdnů s koronavirem otáčí ekonomii vzhůru nohama
14:00BAT: Uzavření hranic ovlivnilo obchod s tabákem, prodejci zavřeli
12:36Perly týdne: Nutnost nahodilého testování, pandemický korporátní socialismus v USA a u nás dostupné bydlení nebude
11:05TMR, .a.s. - Zveřejnění doplněné Roční zprávy spol. TMR, a.s.
10:56Jan Bureš: Propady hospodářství budou výrazné. Je správné, že vláda a ČNB teď používají maximální palebnou sílu
10:21Jsou trhy už připraveny na dopady koronaviru? Dnes dopoledne mají navrch dluhopisy  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data