Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Italská Generali ovládne Českou pojišťovnu, odkoupí podíl PPF

Italská Generali ovládne Českou pojišťovnu, odkoupí podíl PPF

07.01.2013 17:53, aktualizováno: 8.1. 9:11
Autor: ČTK

Aktualizováno

Největší italská pojišťovna Generali se dohodla na převzetí 49 procent akcií společnosti Generali PPF Holding (GPH), což je společný podnik s PPF českého podnikatele Petra Kellnera. Generali tak mimo jiné ovládne Českou pojišťovnu, která je součástí GPH. Za podíl PPF Italové zaplatí 2,5 miliardy eur (zhruba 63,8 miliardy Kč). Vyplývá to z dnešního vyjádření PPF pro ČTK. 

Včetně nároku na dividendy představuje příjem pro PPF celkem 2,69 miliardy eur. Generali do konce letošního března koupí nejprve 25 procent akcií, na konci příštího roku zbytek. 

"Dnešní dohoda spolu s dividendami získanými během uplynulých pěti let představuje vynikající návratnost naší původní investice. Transakce je tak faktickým završení šestnácti let práce, která začala získáním České pojišťovny. A navíc si ponecháváme klíčové pojišťovny v zemích SNS, kde se dobře doplňují s naším rychle rostoucím podnikáním ve finančních službách," sdělil ČTK Kellner. 

Součástí dohody je výplata dividend akcionářům ve výši 352 milionů eur v letošním prvním čtvrtletí a dále výplata 66 procent ze zisků předpokládaných v letech 2013 a 2014. 

V rámci dohodnutých transakcí se PPF rovněž zbaví 38,46 procenta v ruské pojišťovně Ingosstrach. Náhradou za to od Generali převezme 27,5procentní podíl v manažerské společnosti PPF Partners, řízené skupinou PPF, a také podíl ve fondu PPF Partners 1 Fund L.P. 

GPH patří k rychle rostoucím společným podnikům ve oblasti střední a východní Evropy. Převzetí podílu PPF je prvním významným kontraktem, který se domlouval už za nového šéfa Generali Maria Greca. Ten byl zvolen loni v srpnu a dostal za úkol zvýšit ziskovost celé pojišťovny, která je třetí největší v Evropě. 

Analytici už delší dobu upozorňovali, že se Generali musí rozhodnout, jak vidí budoucnost s PPF. Češi totiž měli opci na prodej svých 49 procent GPH a pokud by Generali neměla o podíl zájem, mohla PPF podíl nabídnout někomu jinému. Generali bude mít 14. ledna prezentaci v Londýně. Na ní chce investorům předložit svůj strategický plán. 

Společný podnik GPH patří k největším pojišťovacím skupinám ve střední a východní Evropě, Rusku a zemích Společenství nezávislých států. Prostřednictvím dceřiných společností spravuje aktiva za zhruba 15 miliard eur (asi 383 miliard Kč) a poskytuje služby více než 13 milionům klientů. V České republice do něj patří například Česká pojišťovna anebo pojišťovna Generali.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
18.02.2026
17:36Kofola nedosáhla na cíl EBITDA pro rok 2025. Největšími vlivy cukrová daň na Slovensku a počasí
17:26Sny a skutečnost čínsko-amerických dluhových vztahů
16:00PODCAST Analytický radar: Tři tipy Braňa Sotáka na AI infrastrukturu
14:18Argumenty ČEZ jsou závažné, jednání Bulharska tolik ne, odmítl tribunál nároky na náhradu škod
13:32Lone Pine Capital: Na trhu vznikají bílá místa, AI je superbýčí faktor
12:55Komerční banka, a.s.: Výpis z obchodního rejstříku
11:45Bez honu za AI a bez paniky: Apple těží z odpoutání se od Nasdaqu
10:31Bayer žádá soud o schválení urovnání Roundupu, navýšil rozpočet na právní výdaje
10:30Akcie ožívají a opatrně se začínají zvedat i technologie  
10:10Guvernérka ECB si údajně zkrátí mandát, chce Macronovi umožnit ovlivnit volbu nástupce
10:08AI může nahradit více než polovinu podnikového softwaru, tvrdí šéf Mistral AI
8:49Rozbřesk: EU chystá „28. režim“: jeden evropský trh bez bariér?
8:47Anthropic uvádí nový AI model, Apple zrychluje vývoj nositelných zařízení a Lagardeová může opustit ECB předčasně  
6:06Yardeni: Boom ekonomiky a chytří kluci v technologických firmách
17.02.2026
22:00Wall Street stagnovala při absenci nových zpráv  
17:26Investované stovky miliard dolarů a pár procentních bodů požadované návratnosti
16:03Invesco: Zlato pohání investiční poptávka, fundamenty slábnou. Férová cena je na 3 500 USD
15:32Paramount má sedm dní na to, aby přesvědčil Warner Bros. Mluví se o 31 dolarech za akcii
13:31Muskovy SpaceX a xAI soutěží v tajném programu Pentagonu na autonomní rojové drony
13:02Ztrácí dolar punc bezpečného přístavu? Podle Deutsche Bank velí rizika spojená s AI

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
14:30USA - Objednávky zboží dlouh. spotřeby, m/m
14:30USA - Počet nově zahájených staveb
15:15USA - Průmyslová výroba, m/m
16:00USA - Předstihový index Conference Board, m/m
20:00USA - Zápis z jednání FOMC