Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
     

    Detail - články
    Unipetrol čeká za 4Q provozní ztrátu 4,5 mld. Kč, důvodem odpisy v rafinaci. Má v plánu prodávat aktiva

    Unipetrol čeká za 4Q provozní ztrátu 4,5 mld. Kč, důvodem odpisy v rafinaci. Má v plánu prodávat aktiva

    18.01.2013 8:27, aktualizováno: 18.1. 11:00
    Autor: Redakce, Patria.cz

    Aktualizováno

    Představenstvo petrochemické společnosti Unipetrol odhaduje, že firma bude mít za čtvrté čtvrtletí 2012 pravděpodobně provozní ztrátu (EBIT) zhruba 4,5 miliardy korun. A to v souvislosti se zaúčtováním ztrát ze snížení hodnoty dlouhodobých aktiv rafinérského segmentu. Po očištění o jednorázový vliv zaúčtování ztrát bude provozní ztráta ve 4Q nulová. Uvedla to dnes společnost v tiskové zprávě. Oficiální výsledky Unipetrol zveřejní 23. ledna. Akcie v úvodu reagují poklesem o 1,35 procenta na 168 Kč.

    Důvodem nečkaného odpisu je podle vyjádření představenstva "pokles hodnoty těchto aktiv v důsledku zhoršení externího rafinérského prostředí a záměr prodat některé dceřiné společnosti rafinérského segmentu".

    "Impairment nebyl skupinou Unipetrol indikovaný a tedy ani očekávaný. Zveřejněné ukazatele tak považujeme za negativní pro obchodování s akciemi Unipetrolu. Celý loňský rok tak znovu skončí hlubokou provozní i čistou ztrátou, obdobně jako 4Q11, resp. rok 2011," zhodnotil výhled managementu Tomáš Sýkora, analytik Patria Direct.

    Loňské čtvrté čtvrtletí obsahuje podle zprávy Unipetrolu jednorázový negativní dopad na EBIT ve výši přibližně 130 milionů korun, a to v souvislosti s operacemi s CO2 povolenkami. Firma odhadla, že vývoj směnných kurzů ve 4. čtvrtletí 2012 ovlivnil finanční výsledek pozitivně ve výši přibližně 40 milionů korun. Tento pozitivní efekt byl přibližně vykompenzován ztrátami z jiných finančních instrumentů. 

    Unipetrol se zaměřuje na zpracování ropy, distribuci pohonných hmot a petrochemickou výrobu. V roce 2005 se společnost stala součástí skupiny PKN Orlen, která je největším zpracovatelem ropy ve střední Evropě. Skupina patří v Česku k nejvýznamnějším společnostem z hlediska obratu.

    Dopad i na mateřský PKN Orlen

    Také polská petrochemická společnosti PKN Orlen se ve čtvrtém čtvrtletí nečekaně propadla do provozní ztráty zhruba 700 milionů zlotých (4,3 miliardy Kč). Důvodem byly právě odpisy v české divizi Unipetrol. Analytici dotazovaní agenturou Reuters čekali, že PKN vykáže provozní zisk 453 milionů zlotých, o 70 procent méně než v předchozím čtvrtletí. 

    Ve čtvrtém čtvrtletí 2011 hospodařila PKN s provozní ztrátou 1,06 miliardy PLN. Důvodem však bylo množství mimořádných položek. Firma rovněž v dnešním prohlášení upozornila, že její prodej v Polsku se snížil kvůli poklesu spotřeby pohonných hmot. Tyto ztráty však vyrovnal růst objemu prodeje v Německu a České republice.

    (Zdroj: Unipetrol, ČTK)


    Váš názor
    • Nechápu
      18.01.2013 9:12

      Unipetrol již 2. rok po sobě má ztrátu 5mld, ale s cenou to prakticky ani nehne. Nechcete mi někdo vysvětlit, jak je to možné? Předem děkuji.
      oh171
      • Re: Nechápu
        18.01.2013 9:20

        zrovna jsem to psal gupíkovi na Unipetrolu.
        Jesse
    Aktuální komentáře
    21.08.2026
    6:07Meta patří mezi největší AI zákazníky Microsoftu. Za Azure utrácí stovky milionů dolarů ročně
    20.08.2026
    17:08Americká výjimečnost 8/2026 - z pohledu valuací a návratnosti trhů
    16:02Walmart překonal očekávání, akcie přesto výrazně oslabily
    14:58Největší short squeeze za roky. Bitcoin prudce otočil po nadějích na deregulaci
    14:29Ministerstvo financí zhoršilo výhled ekonomiky, letos čeká růst o 1,9 %
    13:00Investice do AI mají prioritu, a tak se zisk Alibaby propadl o více než tři čtvrtiny
    12:02Krugman: Proč není cena ropy ještě výš?
    11:07Polská společnost Arlen chce koupit 75 procent akcií obuvnické firmy Prabos
    10:31Opět „nejstarší chyba v monetární politice“?
    9:35Celkový veřejný dluh USA poprvé překonal hranici 40 bilionů dolarů
    8:54Rozbřesk: Když je všechno priorita. Státní rozpočet pro rok 2027
    8:51Fed zůstává jestřábí, Trump tlačí na Írán a trhy sledují dluh USA i návrat bitcoinu  
    6:04Morgan Stanley: Drobní investoři dokázali správně odhadovat dopady QE, neměli by ale časovat trh
    19.08.2026
    22:02Pozitivní náladu na trhu podtrhují akcie Moderny a Marvell Technology  
    18:21AI dál sama sobě dláždí kapitálovou cestu a „bezvýznamné“ 2 biliony dolarů
    16:45Traders Talk: Tento trh není pro slabé povahy. Příležitosti se ale najít dají
    16:12Home Depot trápí drahé hypotéky. Klarna po výsledcích odepsala 20 %
    15:35Tradiční král carry trade v ohrožení? Investoři čím dál častěji mění japonský jen za švýcarský frank
    13:59ČEZ, a.s.: Oznámení o výplatě úrokového výnosu
    13:49Akcie Moderny letí vzhůru o 100 % díky úspěchu u personalizované vakcíny proti rakovině

    Související komentáře
    Nejčtenější zprávy dne
    Nejčtenější zprávy týdne
    Nejdiskutovanější zprávy týdne
    Kalendář událostí
    Nebyla nalezena žádná data