Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
PX nenásleduje růst Evropy s výjimkou Erste (+3 %). VIG tíží doporučení po výsledcích, ČEZ povolenky

PX nenásleduje růst Evropy s výjimkou Erste (+3 %). VIG tíží doporučení po výsledcích, ČEZ povolenky

25.01.2013 10:46
Autor: Michal Zachar, Patria Finance

Index pražské burzy dopoledne stagnuje a umazal tak ranní ztráty. Nenásleduje vývoj jeho západoevropských konkurentů, který zaznamenávají zisky do +1 %. Celkový zobchodovaný objem zatím dosáhl 340 mil. korun.

ČEZ i nadále pokračuje v oslabování, aktuálně ztrácí 1 % na ceně 615 CZK. Ceny emisních povolenek CO2 včera propadly o 7 % při intradenním poklesu na nové historické dno 2,81 eura za tunu. Ten proběhl krátce poté, co průmyslový výbor Evropského parlamentu vydal nezávazné zamítavé stanovisko vůči návrhu Evropské komise snížit převis nabídky na trhu s emisemi oddálením prodejů části povolenek. Až 40% propad cen emisních povolenek, které má ČEZ od státu částečně dostávat „zdarma“, ale rychle vystřídala korekce. Návrh má před sebou ještě cestu skrze klíčový výbor pro životní prostředí až do Evropského parlamentu.

ÚOHS včera odmítl požadavek koncernu Areva na pozastavení tendru na Temelín. ÚOHS firmě, která byla ze soutěže o klíčovou zakázku pro nesplnění podmínek vyloučena, nevyhověl a její návrh zamítl.

Komerční banka oslabuje o 0,7 % a dostává se k 3850 CZK. Erste Group ale ve světle evropských bank posiluje o necelá 3 % nad 631 korun. Analytici Societe Generale zvýšili cílovou cenu na 31,00 EUR (cca 793 Kč) z 22,10 EUR (cca 565 Kč) a potvrdili doporučení "koupit". Ve Vídni je zobchodován více než dvojnásobek akcií než v Praze.

Na pojišťovacím titulu VIG po předběžných číslech Morgan Stanley snižuje doporučení na "equal weight" z "overweight". Podobně pak analytici Raymond James snižují své doporučení pro titul na „market perform“ se zdůvodněním, že vyjma Polska postrádají dostatek růstu ziskovosti na úrovni celé skupiny.

Realitní skupina Orco Property Group zahájila arbitrážní řízení proti chorvatskému státní fondu pro správu majetku, která je nástupcem chorvatského privatizačního fondu. Ten byl od roku 2005 partnerem Orka v PPP projektu rozvoje hotelů Suncani Hvar na chorvatském ostrově Hvar, ale dle Orka opakovaně neplnil své závazky. Orco vyčíslilo předběžně škody na 32 milionů eur.

Koruna posiluje jak vůči euru, tak vůči dolaru, aktuálně 25,57 CZK/EUR a 19,03 CZK/USD.


 


Čtěte více:

Cena povolenek padá až o 40 % po zamítnutí opravy trhu průmyslovým výborem EP. Blíží se konec obchodu s emisemi?
24.01.2013 14:21
Až na nové historické dno se dnes propadla cena emisních povolenek EU ...
Orco zahájilo arbitráž proti Chorvatsku, tamní privatizační fond neplnil závazky v projektu Suncani Hvar
24.01.2013 17:53
Realitní skupina Orco Property Group zahájila arbitrážní řízení proti ...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
13.04.2026
12:08Hrozba eskalace posílá ropu nahoru a kazí úvod týdne akciovým investorům  
10:42Goldman Sachs hovoří o nastupujícím akciovém FOMO, EY-Parthenon o stagflačnějším prostředí
9:19Colt CZ vstupuje na Euronext Amsterdam, obchodovat se tam začne 15. dubna
9:12Rozbřesk: Vítězná strana Tisza chce do roku 2030 plnit maastrichtská kritéria
8:55ČEZ, a.s.: Vnitřní informace - Poskytnutí zajištění za závazky Rolls-Royce SMR
8:48Blokáda Hormuzského průlivu zvyšuje nervozitu investorů - ropa roste, akcie klesají  
7:49Spojené státy chtějí po nedohodě zprůchodnit Hormuz a naopak blokovat Írán. Ceny ropy rostou
7:43Maďarské volby: Tisza jasně míří k ústavní většině při nejvyšší volební účasti od pádu komunismu
5:53Hartnett: Vsaďte na komodity, v příštích letech předběhnou akcie. Dluhopisy zůstanou pozadu  
12.04.2026
9:42Víkendář: Geopolitický vývoj a ropná krize jako argument pro elektromobily
11.04.2026
9:56Víkendář: Ujíždí Spojeným státům jeden důležitý vlak?
10.04.2026
22:02Technologie drží Wall Street nad vodou: Inflace trh nerozhodila, avšak ani nesjednotila  
17:07Jak to vypadá s rotací od USA po posledních turbulentnějších týdnech?
15:30Čipový gigant TSMC měl v prvním čtvrtletí díky zájmu o AI rekordní tržby
15:18Akcie zbrojařů po rozhovoru s ukrajinským vyjednavačem oslabují. CSG se propadá o více než 6 procent
15:00Americká inflace poskočila vzhůru, ale čekala se ještě vyšší
14:16Stefano Gabbana končí jako předseda módní firmy Dolce & Gabbana, o svém podílu ve firmě jedná
14:03Eli Lilly ztrácí v Indii podíl na trhu, Novo Nordisk ho drží. Ceny tlačí dolů příliv generik
13:48Globální odbyt Porsche v prvním čtvrtletí klesl o 15 procent
13:33MSI Finance RBBL s.r.o.: Výroční finanční zpráva, účetní závěrka a zpráva auditora za rok 2025

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
10:00CZ - Běžný účet, mld. Kč
16:00USA - Prodeje starších domů