Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Stát bude zřejmě smět čerpat peníze ze státních podniků

Stát bude zřejmě smět čerpat peníze ze státních podniků

08.02.2013 13:25
Autor: ČTK

Poslanci dnes v prvním čtení podpořili novelu, která umožní státu čerpat do státního rozpočtu peníze ze státních podniků, zejména z Lesů ČR. Rozpočet tak může získat miliardy korun ročně. Současná právní úprava použití peněz ze státního podniku ve prospěch státního rozpočtu neumožňuje. Vláda svůj návrh zdůvodňuje právě snahou získat v současné situaci víc peněz do rozpočtu. Poslanci ji dnes nabádali, aby s takto získanými penězi neplýtvala. 

Zakladatel státního podniku bude mít podle novely právo rozhodnout, že podnik bude muset vytvořit a spravovat zcela nový fond zakladatele. Zakladatel pak bude rozhodovat o tom, jakou část zisku podnik do fondu převede, a podnik to bude muset splnit. O použití těchto peněz bude smět zakladatel rozhodnout až po předchozím souhlasu vlády. 

"Určité reálné možnosti pro posílení příjmové stránky státního rozpočtu přitom představují zdroje vytvořené státními podniky," uvádí vláda v důvodové zprávě. Stát by v situaci, která ho nutí k úsporám, neměl podle argumentace vlády jen pasivně přihlížet, jak některé jeho podniky prosperují a na úsporných opatřeních se nepodílejí. Podle vlády prosperují třeba jen díky ekonomickým výhodám vyplývajícím z jejich ještě mnohdy téměř monopolního postavení na trhu. 

Ministr zemědělství Petr Bendl (ODS) dnes poslancům řekl, že Lesy ČR mají v současné době k dispozici asi 12 miliard korun. Národní podnik Budvar má podle něj na účtech asi dvě miliardy korun

V Česku funguje 25 ekonomicky aktivních státních podniků. Navrhovaná úprava se podle materiálu vedle Lesů ČR dotkne pěti dalších státních firem. Jsou jimi Státní tiskárna cenin, Česká pošta, Řízení letového provozu, Vojenské lesy a statky a národní podnik Budějovický Budvar. 

Předseda poslaneckého klubu KSČM Pavel Kováčik prohlásil, že by Sněmovna měla mít právo spolurozhodovat o tom, na co peníze půjdou, aby se jen následně nedozvídala třeba ze státního závěrečného účtu, že tyto peníze "byly vyhozeny někde oknem". Povzdechl si taky, že kdyby státních nebo národních podniků bylo víc, bylo by k dispozici také víc peněz. 

Poslanec Michal Doktor (Jihočeši 2012) řekl, že by se nerad dožil toho, aby se tyto peníze používaly v rozpočtech na krytí mandatorních výdajů. Považoval by to podle svých slov za jejich naprosto trestuhodné projídání. Jiří Paroubek (NS-LEV 21) odhadl, že stát takto může získat 12 až 15 miliard korun. Také nabádal, aby je stát použil na investice, a nikoli na "látání děr".


Váš názor
 •  
  08.02.2013 14:19

  Dokonalá zlodějna - proč investovat tam, kde se zisk vytvořil, když to mužeme prožrat a zašantročit? Znárodnit, ukrást, zpronevěřit....kurva, kde to sme??? Na co mám kupovat akcie státního podniku, když jeho zisky proserou politici svejma tlustejma prdelema??? Venezuela a Chávez, naše vzory!!!
  marrtt
 • poslanci opět mimo hrnec
  08.02.2013 13:57

  A co tak dát do toho zákona povinnost hradit těmito penězi jistinu státní dluhu místo řečiček? Ale tak daleko poslanecké závity nefungují. Poslanci a strany se těší, jak to zase rozfofrují pod líbivými řečičkami.
  jerry
 •  
  08.02.2013 13:56

  Souhlasil bych, kdyby nebylo zřejmé, že nám vládnou mafie, a ministr financí by spíš než do vlády patřil do basy.
  Homo
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
8:00DE - Průmyslová výroba, y/y
9:00CZ - Maloobchodní tržby, y/y