Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
ČEZ a Czech Coal se konečně dohodly. Podepíší kontrakt na uhlí za 200 miliard

ČEZ a Czech Coal se konečně dohodly. Podepíší kontrakt na uhlí za 200 miliard

22.02.2013 8:46
Autor: IHNED.cz

Firma ČEZ (599 CZK, -1,06%) a těžařská společnost Pavla Tykače Czech Coal by měly v příštím týdnu uzavřít smlouvu o dodávkách uhlí. Hodnota kontraktu přesahuje 200 miliard korun. Firmy tak dosáhly dohody po dlouhých jednáních, kdy se nemohly shodnout na ceně uhlí.

Zatímco v Bulharsku a Albánii řeší ČEZ vážné problémy, v Česku se jeho vedení podařilo uzavřít jeden z největších obchodů v historii. Tento týden zažehnaly ČEZ a těžařská společnost Pavla Tykače Czech Coal podle několika zdrojů HN všechny vzájemné spory a v nejbližších dnech podepíší smlouvu o dodávkách uhlí na desítky let dopředu. Jejich hodnota přesahuje 200 miliard korun.

Obě firmy se dohodly na ročních dodávkách až šesti milionů tun uhlí z dolu Vršany pro elektrárnu Počerady, a to až do vytěžení všech zásob v dolu. Tedy až na 50 let.

Elektrárně Počerady, kterou chtěl ještě na podzim Czech Coal od ČEZ koupit, skončila dlouhodobá smlouva na konci roku a od počátku ledna jedou dodávky na bázi desetidenních kontraktů.  

„To, že se vyřešily všechny nejasnosti ale neznamená, že se některé body nemohou opět otevřít,“ zůstává ostražitý člen představenstva ČEZ, který nechtěl být jmenován.

A opatrnost je na místě. Jednání trvají již více než rok, dokumentace má přes 60 kilogramů a i přes zlepšení přetrvává mezi oběma stranami určitá nedůvěra. I proto se finální dohoda neustále odsouvala, ještě v prosinci pronikly ven informace o možném krachu jednání.

Pro obě společnosti je vzájemná dohoda na takovémto kontraktu do jisté míry novinkou.

„Můžu říci, že jsme se asi poprvé dostali z pozice protivníků do role partnerů,“ říká člen vedení Czech Coal seznámený s jednáním. A zároveň z obou táborů zní: kdyby takovou dohodu uzavírali dva standardní partneři, byla by již dávno hotová. Nyní se ale kvůli letům sporů u českých soudů i evropského antimonopolního úřadu firmy pojišťují kvůli každé drobnosti.

Součástí smlouvy je tak i dohoda o neútočení. Obě společnosti se více méně zřeknou jakéhokoliv pokračování současných sporů, které vedou na mnoha úrovních.  

Za kolik?

Obě firmy se dlouhou dobu nemohly dohodnout na ceně uhlí. Czech Coal Pavla Tykače požadoval ceny vázané na černé uhlí (index ARA), to ale dlouhodobě odmítal ČEZ i teplárny. Nakonec se cena zvýší ze současných 33 korun za GJ na zhruba 39 korun za GJ. Ta se bude postupně zvedat a za 10 let bude činit 80 procent ARA, tedy okolo 60 korun.

Součástí smlouvy je i opce na na prodej elektrárny Počerady právě Czech Coal. Na Počerady Tykač už na podzim podal nabídku, jejíž výše se měla pohybovat okolo 16 miliard korun. ČEZ se ale nakonec rozhodl, že si jednu ze svých nejziskovějších elektráren nechá.

Opce se může uplatnit v několika jasně definovaných krocích. Nejdříve za 2 roky, ale také kolem roku 2023. Firmy si vždy v návaznosti na nutná rozhodnutí sednou znovu ke stolu a budou jednat. Nyní čeká ČEZ investice 1-2 miliard do ekologizace Počerad, kolem roku 2023 bude elektrárna už na konci své životnosti a firma se bude muset rozhodnout, jestli investovat desítky miliard do její kompletní modernizace.

Co to znamená pro trh?

Trhem nová dohoda zřejmě nijak vážně neotřese. „Žádných dramatický dopadů bych se neobával,“ říká obchodník s uhlím a majitel společnosti Carbounion Bohemia Petr Paukner. Vršanské uhlí je totiž velmi specifické, s nízkou výhřevností a hodí se více méně hlavně pro Počerady, které byly u dolu postaveny.

„Je to dohoda z rozumu, slušná pro obě strany,“ říká Paukner. ČEZ si podle něj zajistil rozumné ceny a Czech Coal odbyt pro své uhlí. „Pokud dnes někdo nadává, že ČEZ platí příliš, nemá pravdu. Teplárny s novými smlouvami již běžně platí za gigajoul 40 korun a více,“ říká Paukner.

iHNed

Související články na IHNED.cz 

ČEZ potvrdil krátkodobou dohodu s Czech Coal o Počeradech. Jednání ale pokračují
 
ČEZ se dohodl s Czech Coal na dodávkách uhlí. Nemusí prodávat žádnou elektrárnu


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data