Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Produkční ceny v lednu: Akcelerující inflace v zemědělství

Produkční ceny v lednu: Akcelerující inflace v zemědělství

22.2.2013 9:52
Autor: David Marek

Index cen průmyslových výrobců se v lednu zvýšil o 1,1 procenta. Nejvýrazněji k tomu přispěly ceny elektřiny, plynu, tepla, vody a potravinářských výrobků. Meziroční inflace v průmyslových produkčních cenách mírně zrychlila ze 1,2 na 1,4 procenta. V zemědělství ceny meziměsíčně stouply o 2,3 procenta a meziroční inflace zde již vystoupala na 15,4 procenta, tedy nejvýše od srpna 2011.

Jako každý rok i tentokrát přišlo v lednu zvýšení cen v regulovaných síťových odvětvích. Cena elektřiny stoupla o 3,2 procenta, cena plynu o 6,8 procenta a cena páry a horké vody o 4,7 procenta. Cena vody a její úpravy byla zvýšena o 5,7 procenta.

Potravinářské výrobky také obvykle v lednu zdražují, tentokrát je navíc zdražování potravin podporováno rychle akcelerující inflací v zemědělství. Přispívá k tomu nízká sklizeň v loňském roce.

Ve stavebnictví a službách pokračuje deflace. Ceny stavebních prací meziročně klesly o 0,7 procenta, ceny služeb dokonce o 1,5 procenta, přičemž nejvýrazněji klesají ceny reklamy (minus 13,5 procenta). V obou těchto odvětvích se projevuje vliv slabé domácí poptávky.

Vývoj produkčních cen ukazuje na slabá inflační rizika, místy naopak převažuje riziko deflace. Výjimkou jsou pouze ceny potravin, jejichž vývoj je ale ovlivněn loňskými klimatickými podmínkami. Z pohledu měnové politiky a úrokových sazeb nepředstavuje vývoj cen motivaci ke změně předpokládaného vývoje.


Váš názor
  •  
    22.2.2013 9:48

    Nedávno tu Mrs Singer nařikal, jak že nám inflace klesá, jak, že je to nebezpečné.....zloděj jeden, zodpovědné, pracujicí chce ožebrovat, hlavne aby bankéři si napakovali....
    pp
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
10:00DE - Index podnikatelského klimatu Ifo
16:00USA - Prodeje nových domů