Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Možný vítěz bulharských voleb: Podíl ČEZ koupit můžeme, změnit celou energetiku musíme

Možný vítěz bulharských voleb: Podíl ČEZ koupit můžeme, změnit celou energetiku musíme

25.02.2013 9:45, aktualizováno: 25.2. 10:36
Autor: Josef Němeček, Patria Finance

Aktualizováno

Faktury od ČEZu se staly pouze rozbuškou, která vyhnala lidi do bulharských ulic. Změnu a pravidla potřebuje ale celý systém bulharské energetiky a my chceme nová pravidla a bude-li to nutné, vykoupit akcie od ČEZ zpět,“ uvádí člen vedení bulharské levicové strany BSP Kristian Vigenin v rozhovoru pro MfD.

Hlavním problémem bulharské energetiky podle Vigenina není ČEZ, ale způsob privatizace. „Jeden velký státní monopol byl nahrazen několika regionálními monopoly, což nemění podstatu. Regulace nebyla dobrá, privatizační smlouvy nezahrnovaly dostatečnou ochranu zákazníků a rok od roku roste nespokojenost lidí nejen s ČEZ, ale i s dalšími firmami,“ uvedl Vigenin pro MfD. Za velmi nebezpečné označil, že vypukla nespokojenost nyní při propadu příjmů, rostoucí nezaměstnanosti a růstu životních nákladů.

Vigenin mimo jiné uvedl, že jako europoslanec v Bruselu za elektřinu tam platí podobnou částku jako v Bulharsku při zcela nesrovnatelných platech. „Lidé jsou rozzlobení, protože na ty účty prostě nemají. Když je zaplatí, z čeho budou žít? Na to nemůže nikdo najít argument,“ uvedl pro MfD. Situaci podle něj dále hrotí vyšetřování regulátora, která v ČEZ odkrývají nesrovnalosti a přilévají olej do ohně.

Vigenin uvedl, že se BSP, která je v zemi viděna jako pravděpodobný vítěz nadcházejících předčasných voleb, bude snažit prosadit pravidla a pokud to bude nutné, koupit zpět od ČEZu akcie, ale po vzájemné domluvě a nikoli cestou znárodnění. „Musíme se bavit i s českou vládou a snažit se to řešit i na této úrovni. Budeme vysvětlovat a snad i vaše vláda pomůže vyřešit problémy,“ uvedl pro MfD. Vigenin uvedl, že již když byla strana BSP v předchozí bulharské vládě, prokázala, že podporuje podnikání a nechce investory zastrašovat.

Za hlavní problém, na kterém je celá nynější situace postavena, Vigenin označil způsob privatizace distribučních společností v zemi. Připomněl, že v roce 2004 se „divil“ privatizaci, ve které česká státní společnost kupuje bulharskou státní společnost, byť byla rozvinutější a mohla investovat. Uvedl, že během celého poprivatizačního období byly problémy nejen z ČEZ. „Zprivatizovalo se 67 procent firmy a třetina zůstala státu. Nynější vláda prodala v roce 2010 zbývající podíly, aniž předtím zlepšila kontrolu. Lidi mají pocit, že stát nehájí jejich zájmy a tyto společnosti nereagují na jejich stížnosti,“ uvedl Vigenin.

Připomněl, že ČEZ má jen část v celém systému výroby a distribuce elektřiny a jako dodavatel nemá příliš možnost cenu ovlivňovat. „Ve hře je hodně firem a každá chce svůj zisk. Musí se změnit celý systém. Nejde jen o elektřinu, ta ale zastínila všechny ostatní bulharské problémy,“ uvedl Vigenin. Podle něj země musí zlepšit energetický mix, protože ten tolik neurčuje ČEZ, ale i další energetická státní firma. S ohledem na nízké příjmy v zemi je podle něj potřeba zavést srozumitelnou státní pomoc rodinám s nízkými příjmy například v podobě části energie zdarma.

Hlavní město Bulharska Sofii o víkendu zcela paralyzovaly další masové protesty, fungovalo omezeně jen metro. Podle sofijské zpravodajské agentury protesty začaly s 30 tisíci účastníků a počet průběžně rostl. Terčem se staly parlament, prezidentský palác i jednotlivá ministerstva. Protesty ještě zostřilo souběžné jmenování nového bulharského patriarchy, který je spojován s mnoha politiky, kteří nyní padli s vládou a s napojením na Rusko.

Bulharský prezident Rosen Plevneliev dnes učiní poslední spíše administrativní pokus, jak sestavit novou bulharskou vládu, která by dovládla do řádného termínu voleb. Podle ústavy oslovuje nejsilnější stranu v parlamentu, což je GERB odstoupivšího premiéra Borisova, s pokusem sestavit nový kabinet. GERB ale takový krok dopředu odmítla, stejně jako opoziční BSP, v jejímž vedení je Vigenin. Také ta předem odmítla sestavovat kabinet do řádných voleb. Prezident má právo dále oslovit třetí stranu dle své volby a pokud i ta odmítne, prezident následně rozhodne o rozpuštění parlamentu a jmenuje přechodnou vládu, kterou země zažila již v letech 1994 a 1997. Předčasné volby se mají konat do dvou měsíců od odevzdání moci poslední řádně zvolenou vládou.


Sledujte průběžně dění kolem licence ČEZu v Bulharsku na Patria.cz:
001
 (Zdroj: MfD, ČEZ, Novinite)


Váš názor
 • Za hubičku
  25.02.2013 10:14

  tak neznárodnit ale koupit nevím za co když celá Evropa má holou (_,_) a Bulhaři obzvlášť tak nám to budou spláce jak Rusové nebo Kubánci speciální zprostředkovatelskou firmou to už známe úředník prý nevymůže nic ale oni ano tak jim to přidělíme Proč tedy ty úředníky máme no přeci na tunelování kdo ba ty tunely dělal.Metrostav to všechno nestíhá.
  Deny:-)
  • Re: Za hubičku
   25.02.2013 13:07

   Jak může šéf levicové strany jako pravděpodobný vítěz voleb, tvrdit, že elektřina v Bulharsku je stejně drahá jako v Bruselu, když podle aktuálního průzkumu je nejlevnější v Evropě a a si tak 3x levnější než v Bruselu. Jenom to ve mně utvrzuje fakt, že kdo lže, tak i krade a ČEZ jim chtěl asi ty jejich praktiky zarazit. Holt, když chtějí být v EU a prodávají bezmyšlenkovitě majetek, tak se nemůžou divit. I když na balkáně si psa vždycky dokázali najít, hůl totiž mají pořád v ruce:)
   netvor
   •  
    25.02.2013 13:18

    Bulhaři si zjevně vzali příklad z Klausovy transformace. Jsou další země v řadě, která čeká problémy s bankrotem. Prodali sami sebe a dnes drhnou rypákem v blatě.
    Jesse
  • Re: Za hubičku
   25.02.2013 12:24

   to je přece jednoduchý...zaplatěj nám to paprikama a rajskejma. Do konce života budeme žrát lečo.
   marrtt
Aktuální komentáře
24.04.2024
11:09Jakub Blaha: Otřesné výsledky Tesly zažehnány zprávami o autonomii a cenově dostupném modelu  
10:37Komentář: Spotřebitelská nálada na vzestupu
9:18Komentář analytika: Spotify se "prošetřilo" k rekordnímu zisku  
9:11Rozbřesk: Proč Čína prudce zvyšuje zásoby kritických komodit?
9:06Evropa zahájí zeleně, akcionáři KB rozhodnou o dividendě  
8:29Tržby Tesly (+13 %) poprvé za čtyři roky klesly, zisk se snížil o 55 procent
6:15Invesco: Neobvyklé pravdy – Německá želva a americký zajíc
23.04.2024
22:02Wall Street má za sebou druhou rally v řadě; je to již definitivní návrat k růstu?  
17:56Akciová korekce, prudký obrat finančních podmínek a dopad akciového trhu na celou ekonomiku
17:36Vrací se důvěra ve výsledky? Techy vedou Wall Street vzhůru  
16:43Korekce na amerických akciích ještě neskončila, varují stratégové
14:19WEBINÁŘ za okamžik: Jak na DIP? A na čem čeští investoři letos nejvíce vydělali? 23. dubna od 16:00
14:07Moneta vyplatí z loňského zisku dividendy 4,6 miliardy, tedy devět korun na akcii
13:52Komentář analytika: Slabší prodeje Pepsico v Severní Americe byly kompenzovány silným růstem na mezinárodních trzích  
13:43Sázky na akcie staré ekonomiky pomohly fondu překonat benchmark
13:38MONETA Money Bank, a.s.: Uveřejnění informace z valné hromady 23. 4. 2024
12:36Prodej iPhonů v Číně v prvním čtvrtletí klesl nejvíce od roku 2020
11:28Česká národní banka příští týden podle Michla možná ještě sníží úrokové sazby
11:13České firmy by většinou uvítaly zavedení eura, ukázal průzkum Deloitte
10:55Světové ceny potravin by letos podle ekonomů z Oxford Economics měly klesnout

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
10:00DE - Index podnikatelského klimatu Ifo
14:30USA - Objednávky zboží dlouh. spotřeby, m/m