Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Možný vítěz bulharských voleb: Podíl ČEZ koupit můžeme, změnit celou energetiku musíme

Možný vítěz bulharských voleb: Podíl ČEZ koupit můžeme, změnit celou energetiku musíme

25.02.2013 9:45, aktualizováno: 25.2. 10:36
Autor: Josef Němeček, Patria Finance

Aktualizováno

Faktury od ČEZu se staly pouze rozbuškou, která vyhnala lidi do bulharských ulic. Změnu a pravidla potřebuje ale celý systém bulharské energetiky a my chceme nová pravidla a bude-li to nutné, vykoupit akcie od ČEZ zpět,“ uvádí člen vedení bulharské levicové strany BSP Kristian Vigenin v rozhovoru pro MfD.

Hlavním problémem bulharské energetiky podle Vigenina není ČEZ, ale způsob privatizace. „Jeden velký státní monopol byl nahrazen několika regionálními monopoly, což nemění podstatu. Regulace nebyla dobrá, privatizační smlouvy nezahrnovaly dostatečnou ochranu zákazníků a rok od roku roste nespokojenost lidí nejen s ČEZ, ale i s dalšími firmami,“ uvedl Vigenin pro MfD. Za velmi nebezpečné označil, že vypukla nespokojenost nyní při propadu příjmů, rostoucí nezaměstnanosti a růstu životních nákladů.

Vigenin mimo jiné uvedl, že jako europoslanec v Bruselu za elektřinu tam platí podobnou částku jako v Bulharsku při zcela nesrovnatelných platech. „Lidé jsou rozzlobení, protože na ty účty prostě nemají. Když je zaplatí, z čeho budou žít? Na to nemůže nikdo najít argument,“ uvedl pro MfD. Situaci podle něj dále hrotí vyšetřování regulátora, která v ČEZ odkrývají nesrovnalosti a přilévají olej do ohně.

Vigenin uvedl, že se BSP, která je v zemi viděna jako pravděpodobný vítěz nadcházejících předčasných voleb, bude snažit prosadit pravidla a pokud to bude nutné, koupit zpět od ČEZu akcie, ale po vzájemné domluvě a nikoli cestou znárodnění. „Musíme se bavit i s českou vládou a snažit se to řešit i na této úrovni. Budeme vysvětlovat a snad i vaše vláda pomůže vyřešit problémy,“ uvedl pro MfD. Vigenin uvedl, že již když byla strana BSP v předchozí bulharské vládě, prokázala, že podporuje podnikání a nechce investory zastrašovat.

Za hlavní problém, na kterém je celá nynější situace postavena, Vigenin označil způsob privatizace distribučních společností v zemi. Připomněl, že v roce 2004 se „divil“ privatizaci, ve které česká státní společnost kupuje bulharskou státní společnost, byť byla rozvinutější a mohla investovat. Uvedl, že během celého poprivatizačního období byly problémy nejen z ČEZ. „Zprivatizovalo se 67 procent firmy a třetina zůstala státu. Nynější vláda prodala v roce 2010 zbývající podíly, aniž předtím zlepšila kontrolu. Lidi mají pocit, že stát nehájí jejich zájmy a tyto společnosti nereagují na jejich stížnosti,“ uvedl Vigenin.

Připomněl, že ČEZ má jen část v celém systému výroby a distribuce elektřiny a jako dodavatel nemá příliš možnost cenu ovlivňovat. „Ve hře je hodně firem a každá chce svůj zisk. Musí se změnit celý systém. Nejde jen o elektřinu, ta ale zastínila všechny ostatní bulharské problémy,“ uvedl Vigenin. Podle něj země musí zlepšit energetický mix, protože ten tolik neurčuje ČEZ, ale i další energetická státní firma. S ohledem na nízké příjmy v zemi je podle něj potřeba zavést srozumitelnou státní pomoc rodinám s nízkými příjmy například v podobě části energie zdarma.

Hlavní město Bulharska Sofii o víkendu zcela paralyzovaly další masové protesty, fungovalo omezeně jen metro. Podle sofijské zpravodajské agentury protesty začaly s 30 tisíci účastníků a počet průběžně rostl. Terčem se staly parlament, prezidentský palác i jednotlivá ministerstva. Protesty ještě zostřilo souběžné jmenování nového bulharského patriarchy, který je spojován s mnoha politiky, kteří nyní padli s vládou a s napojením na Rusko.

Bulharský prezident Rosen Plevneliev dnes učiní poslední spíše administrativní pokus, jak sestavit novou bulharskou vládu, která by dovládla do řádného termínu voleb. Podle ústavy oslovuje nejsilnější stranu v parlamentu, což je GERB odstoupivšího premiéra Borisova, s pokusem sestavit nový kabinet. GERB ale takový krok dopředu odmítla, stejně jako opoziční BSP, v jejímž vedení je Vigenin. Také ta předem odmítla sestavovat kabinet do řádných voleb. Prezident má právo dále oslovit třetí stranu dle své volby a pokud i ta odmítne, prezident následně rozhodne o rozpuštění parlamentu a jmenuje přechodnou vládu, kterou země zažila již v letech 1994 a 1997. Předčasné volby se mají konat do dvou měsíců od odevzdání moci poslední řádně zvolenou vládou.


Sledujte průběžně dění kolem licence ČEZu v Bulharsku na Patria.cz:
001
 (Zdroj: MfD, ČEZ, Novinite)


Váš názor
 • Za hubičku
  25.02.2013 10:14

  tak neznárodnit ale koupit nevím za co když celá Evropa má holou (_,_) a Bulhaři obzvlášť tak nám to budou spláce jak Rusové nebo Kubánci speciální zprostředkovatelskou firmou to už známe úředník prý nevymůže nic ale oni ano tak jim to přidělíme Proč tedy ty úředníky máme no přeci na tunelování kdo ba ty tunely dělal.Metrostav to všechno nestíhá.
  Deny:-)
  • Re: Za hubičku
   25.02.2013 13:07

   Jak může šéf levicové strany jako pravděpodobný vítěz voleb, tvrdit, že elektřina v Bulharsku je stejně drahá jako v Bruselu, když podle aktuálního průzkumu je nejlevnější v Evropě a a si tak 3x levnější než v Bruselu. Jenom to ve mně utvrzuje fakt, že kdo lže, tak i krade a ČEZ jim chtěl asi ty jejich praktiky zarazit. Holt, když chtějí být v EU a prodávají bezmyšlenkovitě majetek, tak se nemůžou divit. I když na balkáně si psa vždycky dokázali najít, hůl totiž mají pořád v ruce:)
   netvor
   •  
    25.02.2013 13:18

    Bulhaři si zjevně vzali příklad z Klausovy transformace. Jsou další země v řadě, která čeká problémy s bankrotem. Prodali sami sebe a dnes drhnou rypákem v blatě.
    Jesse
  • Re: Za hubičku
   25.02.2013 12:24

   to je přece jednoduchý...zaplatěj nám to paprikama a rajskejma. Do konce života budeme žrát lečo.
   marrtt
Aktuální komentáře
04.06.2023
10:20Víkendář: Firmy chtějí diverzifikovat, mohou jít cestou, kterou již roky sleduje Samsung a nyní se přidává Apple
03.06.2023
12:17Víkendář: Co fungovalo v Číně, nemusí fungovat v Indii
02.06.2023
22:01Býci nadále válcují WallStreet. Nasdaq Composite na ročních maximech  
17:31Nejlepší tradeři všech dob: George Soros aneb muž, který zlomil libru
16:58Akcie si nových dat moc nevšímají, dluhopisy se naopak závěrem týdne dostaly pod tlak  
16:45Kariérní příležitost: Staň se součástí týmu Patria.cz, který vytváří nejen investiční zpravodajství a inspiraci
16:40Levné japonské akcie?
15:15Zaměstnanost v zámoří výrazně překonává očekávání. Trh práce nechladne, jak by měl
13:23EUC a.s.: Informace o zahájení výplaty druhého úrokového výnosu dluhopisu EUC VAR/27
12:28Perly týdne: Akcie sedmi statečných a bublina popularity umělé inteligence
11:46Co s ČEZ? A kam bez ČEZu? Online konference Patria Finance s analytiky a experty, Michalem Šnobrem, Jaroslavem Šurou či Radimem Dohnalem 7. 6. od 15:00
10:43Česká exportní banka, a.s.: Informace o vyplácení úrokových výnosů z emisí dluhopisů
10:33ČEZ, a.s.: Oznámení o výplatě úrokového výnosu
10:27Pozitivní nálada se drží i před rizikovými daty z trhu práce  
9:42Rozbřesk: Schodek státního rozpočtu se dál výrazně zhoršil - implikace pro ČNB
8:55Americký Senát pozastavil platnost dluhového stropu a futures míří v závěru týdne vzhůru. Výsledky ukázala Kofola  
6:28Fidelity International: Znovu otevřeno, ale co teď?
01.06.2023
22:01Z USA zní samá pozitiva  
17:28Akcie i eurodolar dnes obrátily nahoru. Odpolední data toho moc nezměnila  
17:21Výsledkům Kofoly tentokrát pomohly UGO a LEROS. Zdvojnásobila EBITDA a drží jeí celoroční výhled

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
16:00USA - Index ISM ve službách
16:00USA - Průmyslové objednávky, m/m