Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Arbitráže dle UNCITRAL mají být transparentnější

Arbitráže dle UNCITRAL mají být transparentnější

27.2.2013 5:30
Autor: Alexander Mikoláš, KŠB

Vývoj v této oblasti navazuje na globální trend směřující k vyšší míře otevřenosti u těchto typů sporů, jenž se v uplynulých letech projevil například úpravou pravidel pro arbitráže mezi státy a soukromými subjekty dle severoamerické smlouvy o volném obchodu NAFTA. Navržené změny se mají týkat zveřejňování zahájení rozhodčích řízení, publikace spisových materiálů a rozhodnutí ve věci, pravidel zacházení s podáními třetích stran a konání veřejných líčení. Návrh z pochopitelných důvodů zahrnuje i výjimky k ochraně obchodního tajemství či dalších citlivých informací.

Schválené znění bude nyní postoupeno k posouzení 46. zasedání UNCITRAL, jež se bude konat v červenci tohoto roku ve Vídni. Hlavním doposud nevyjasněným bodem je otázka aplikace nových pravidel na stávající mezinárodní smlouvy o ochraně investic v případech, kdy taková smlouva odkazuje na pravidla UNCITRAL „v aktuálním znění.“ Návrh tak v tuto chvíli obsahuje tři různé verze příslušného článku, které budou předmětem dalšího vyjednávání.

Dosavadní postoje jednotlivých států nicméně ve svém souhrnu kloní spíše k postupnému zavádění pravidel transparentnosti až v rámci nových jednání o ochraně investic. I v případě konečného přijetí návrhu si tak praxe zřejmě na efekt nové úpravy nějakou dobu počká, byť deklarovaným úmyslem UNCITRAL je apelovat na mezinárodní komunitu s cílem tuto prodlevu zkrátit na minimum. 

KŠB

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
9:00CZ - PPI, y/y
11:00EMU - CPI, y/y