Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
MMF: ECB by měla opět snížit úroky. Pro Irsko uděláme maximum

MMF: ECB by měla opět snížit úroky. Pro Irsko uděláme maximum

08.03.2013 16:11
Autor: ČTK

Evropská centrální banka (ECB) by měla podpořit ekonomiku dalším snížením úrokových sazeb. Uvedla to dnes výkonná ředitelka Mezinárodního měnového fondu (MMF) Christine Lagardeová. Vyzvala rovněž silné evropské ekonomiky, například Německo, aby umožnily vyšší inflaci a rychlejší růst mezd

"Věříme, že stále existuje určitý omezený prostor k tomu, aby ECB snížila sazby," uvedla Lagardeová v poznámkách k projevu, který přednese během své oficiální návštěvy v Irsku. 

"Obnovení rovnováhy znamená nižší inflaci i růst mezd na jihu (eurozóny), mohlo by však rovněž znamenat o něco vyšší inflaci a růst mezd v zemích, jako je Německo," upozornila. 

ECB ve čtvrtek podle očekávání ponechala základní úrokovou sazbu na historickém minimu 0,75 procenta. Její ekonomové mírně zhoršili hospodářský výhled eurozóny, prezident ECB Mario Draghi ale předpověděl, že země měnové unie v letošním druhém pololetí zahájí "postupné oživování" z nynější recese. Draghi dal také najevo, že povolební situace v Itálii nepředstavuje žádnou větší hrozbu. 

ECB v nové prognóze zhoršila odhad poklesu hrubého domácího produktu v eurozóně na 0,5 procenta z dosavadní předpovědi 0,3 procenta. Reagovala tím na nečekaně výrazný propad v posledním loňském čtvrtletí. Odhad růstu pro příští rok snížila do rozpětí 0,0 až 2,0 procenta z 0,2 až 2,2 procenta. Draghi však uvedl, že i přes zhoršený odhad "předpokládaná trajektorie oživení zůstává nezměněna".

Pro irský exit maximum

Šéfka fondu Christine Lagardeová dnes také Dublin ujistila, že MMF udělá maximum pro to, aby Irsku pomohl podle plánu opustit současný záchranný režim. Řekla to . Irsko je jednou ze tří zemí eurozóny, které čerpají mezinárodní finanční pomoc. Na ní se vedle států eurozóny podílí i měnový fond a ECB. 

Lagardeová Irsko pochválila za práci, kterou v posledních dvou letech odvedlo. Úsilí, které země prokázala, je podle Lagardeové obrovské, ať už se poměřuje čímkoli. 

Ministři financí zemí Evropské unie tento týden MMF požádali, aby jim poradil, jak Irsku a Portugalsku pomoci řádně se vrátit na mezinárodní kapitálové trhy. Irsko se na čerpání zahraniční pomoci s věřiteli dohodlo v závěru roku 2010, Portugalsko následující rok na jaře. 

Irsko věří, že záchranný režim opustí ještě letos, jak si už dříve naplánovalo. Dublin už se začal vracet i na kapitálové trhy, kde ale zatím prodává jen dluhopisy s krátkou splatností. K mírnému růstu se vrací také irská ekonomika. 

"Máme v hlavě spoustu myšlenek, spoustu termínů a podmínek, jestli chcete, které se vztahují ke strategii odchodu ze záchranného režimu. Budeme posuzovat všechny možnosti, které máme," řekla Lagardeová novinářům v Dublinu. Do Irska zavítala v roli šéfky MMF poprvé. 

Všechny zvažované možnosti podle Lagardeové musejí být v mezích mandátu měnového fondu. Pravidla MMF zakazují, aby Irsku prodloužil splatnost poskytnutých úvěrů. O poskytnutí takové úlevy se v současné době jedná na evropské úrovni.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
02.02.2026
22:01Americké akciové indexy zavírají v zelených číslech  
17:09PODCAST Týdenní výhled: Výprodej kovů, Trumpův nominant do čela Fedu i výsledky big techu  
16:32Bydlení koncem roku přestalo zdražovat, mezičtvrtletně se ceny neměnily
16:30Nečekaně silný příliv objednávek pro americký průmysl vytáhl ISM do pozitivního pásma  
16:15Nedůvěra v dolar a opak u akcií?
14:58EU zvažuje v rámci nových sankcí zákaz dovozu mědi a platiny z Ruska
14:24Rozpočet byl v lednu v přebytku přes 32 miliard, výdaje omezilo provizorium
13:23SpaceX a xAI údajně jednají o fúzi. Musk chce spojit rakety a umělou inteligenci
13:19Walt Disney vykázal rekordní tržby ze zábavních parků a výletních plaveb
12:03Drahé kovy dál padají, trhy se však už snaží hledat lokální dno  
11:15Bitcoin se ráno dostal na desetiměsíční minimum
10:34Dominik Rusinko: Český průmysl i v novém roce přešlapuje na místě
10:08Nvidia zchladila megainvestici do OpenAI a opět vyvolala debatu o cirkulárních dohodách
8:48Trhy v červených číslech, komodity ve výprodeji. Investoři sledují Fed i Nvidii  
8:46Rozbřesk: Startuje klíčový týden pro české sazby, čeká nás lednová inflace a zasedání ČNB
6:08Marcus: Mění se sentiment vůči umělé inteligenci, velké technologie dělají všechny v podstatě to samé
01.02.2026
6:09Víkendář: Lidé nejsou placeni za své vzdělání, ale za odborné znalosti. Promluví do toho AI?
31.01.2026
6:02Víkendář: Jak jsou na tom nyní americké a čínské modely ve využívání umělé inteligence?
30.01.2026
22:04Výprodej bez úkrytu: ztrácejí akcie i drahé kovy  
17:33Zlevňující drahý dolar

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
9:30CZ - PMI v průmyslu
16:00USA - Index ISM v průmyslu