Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
MMF odkrývá svůj díl pomoci na záchraně Kypru. Dodá desetinu celkové částky

MMF odkrývá svůj díl pomoci na záchraně Kypru. Dodá desetinu celkové částky

03.04.2013 13:59
Autor: ČTK

Mezinárodní měnový fond (MMF) půjčí Kypru miliardu eur v rámci záchranného úvěru o celkové výši deset miliard eur (asi 260 miliard Kč), který ostrovu slíbila eurozóna. Oznámila to dnes šéfka MMF Christine Lagardeová, která očekává, že výkonná rada MMF by finanční příspěvek mohla schválit na začátku května. 

Tým MMF dosáhl dohody s kyperskými úřady "o ekonomickém programu, který bude MMF podporovat společně s Evropskou unií a Evropskou centrální bankou," uvedla Lagardeová v prohlášení. MMF k pomoci eurozóny přispěje půjčkou "přibližně miliardy eur" na dobu tří let, upřesnila také. 

Kypr v úterý dokončil jednání s mezinárodními věřiteli o podmínkách záchranného úvěru, z nějž první splátku obdrží v květnu. Kvůli záchrannému programu ale musí omezit svůj bankovní sektor a sám si obstarat dalších 5,8 miliardy eur. Tyto peníze plánuje získat hlavně zabavením části bankovních vkladů nad 100.000 eur. Záchranný program z 25. března má zemi s přebujelým bankovním sektorem pomoci zachránit před státním bankrotem. 

Uzdravení finančního systému na Kypru je podle Lagardeové jedním ze dvou pilířů "ambiciózního a víceletého" programu, který v souvislosti s mezinárodní finanční pomocí zahájily tamní úřady. Druhým bodem je snížení kyperského státního dluhu na udržitelnou úroveň, uvedla také. 

Mluvčí Evropské komise Olivier Bailly dnes řekl, že program, se kterým přišla kyperská vláda, má omezit předimenzovaný bankovní sektor, dostat rozpočtový deficit na přijatelnou úroveň a strukturálními reformami obnovit udržitelný růst. 

Program dostanou příští týden ministři financí eurozóny na neformální schůzce v Dublinu a do konce dubna by jej měly schválit členské země eurozóny, aby první peníze z pomoci mohly dorazit na Kypr v květnu. Podle mluvčího komise program umožní Kypru vyhnout se nejhoršímu, tedy bankrotu země. Připustil, že bude mít sociální dopady, které se komise bude snažit svou pomocí tlumit. 

Kypr čekají velké výzvy, uvedl dnes eurokomisař Olli Rehn v dalším prohlášení, které vydal společně s Lagardeovou. Podle tohoto prohlášení budou komise i MMF průběžně sledovat sociální systém na Kypru, aby zajistili jeho "udržitelnost a sociální spravedlnost". 

V této fázi jsme nezaregistrovali větší problémy, pokud jde o každodenní fungování ekonomiky, uvedl Bailly v souvislosti s kontrolou pohybu kapitálu na Kypru. 

O možném podílu MMF na záchranném programu se hovořilo již dříve, výše příspěvku MMF ale dosud nebyla jasná. Bailly dnes připustil, že podíl fondu je podstatně nižší, než při předcházejících programech pomoci, například v případě Řecka. Podle něj to ale souvisí se specifickými podmínkami jednotlivých programů, ne se změnou postoje MMF. 

Euro po zprávě o výši podílu před polednem SELČ zastavilo dřívější dnešní pokles vůči americkému dolaru a stouplo o 0,1 procenta až na 1,2827 USD.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
20.02.2026
16:11Dlouho očekávané rozhodnutí konečně padlo. Nejvyšší soud USA zrušil Trumpova cla
15:57Pětice evropských velmocí vyvine levné protivzdušné systémy inspirované Ukrajinou
15:30Ekonomika USA koncem roku brzdila spolu s výpadkem vývozu a vládních výdajů  
15:07Lee: Inflace půjde na úrovně před rokem 2020, AI bude vytvářet vítěze a poražené
13:02Perly týdne: Rotace zpět k Mag7 a dno na kryptu a softwaru
12:00Vláda udělá kroky k plnému ovládnutí energetické skupiny ČEZ, potvrdil Havlíček
11:42Skupina CSG dodá členské zemi NATO munici za nižší stovky miliony eur
11:39Akciové trhy míří nahoru. Slušná data doplňuje optimismus o Íránu  
10:33Nvidia jedná s OpenAI o nové investici za 30 miliard dolarů
8:55Lagardeová mandát dokončí, ECB pokutuje J.P. Morgan a BofA chce posílit private credit  
8:43Rozbřesk: Růst amerického HDP: už ne šokující, ale stále solidní
6:06Poptávka po AI kabeláži zrychluje. Credo má 30% potenciál růstu, tvrdí Goldman Sachs  
19.02.2026
22:00Americké trhy zakončují v záporu  
17:38Čínská záhada se nekoná
15:43Pokrok čínských technologických společností je pozoruhodný, přiznává Altman
14:25Walmart díky online prodeji zvýšil tržby, zveřejnil ale opatrný výhled
14:01Rotace na trhu sílí. Volatilita akcií je nejvyšší za třicet let, S&P 500 přesto stagnuje
12:33Wall Street, vláda i kryptofirmy v Mar-a-Lago. Politický význam kryptoměn roste
12:14Blíží se čas, kdy kvantové počítače budou součástí datacenter. Průlom může přijít už v roce 2027
11:29ČEZ, a.s.: Volba místopředsedů dozorčí rady

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
9:30DE - PMI v průmyslu
10:00EMU - PMI v průmyslu
14:30USA - HDP, q/q a
14:30USA - Výdaje na osobní spotřebu, m/m
16:00USA - Index spotř. důvěry Mich. university
16:00USA - Prodeje nových domů