Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Novým šéfem Intelu bude Brian Krzanich, dosavadní inženýr i provozní ředitel

Novým šéfem Intelu bude Brian Krzanich, dosavadní inženýr i provozní ředitel

03.05.2013 8:59
Autor: ČTK

Novým generálním ředitelem největšího světového výrobce čipů Intel bude Brian Krzanich (52), který nyní působí ve firmě ve funkci provozního ředitele. Krzanich nahradí ve funkci 16. května Paula Otelliniho (62), který loni v listopadu oznámil, že hodlá v květnu rezignovat.

Krzanich začal pracovat pro Intel v roce 1982 jako procesní inženýr. Postupně se ve firmě vypracoval a provozním ředitelem se stal v lednu 2012. Nyní se stane šestým ředitelem v 45leté historii firmy.

Změna vedení přichází v době, která je pro Intel velmi zásadní. Firma po celá desetiletí vzkvétala a držela si pozici hlavního dodavatele mikroprocesorů pro osobní počítače. Nyní se usilovně snaží dokázat, že umí vyrábět čipy i pro chytré telefony a tablety.

Zatím byly ve výrobě čipů pro mobilní přístroje úspěšnější konkurenti, což zhoršilo finanční výkon Intelu. Procesory od Intelu tvoří mozek čtyř z pěti prodaných osobních počítačů, jejich prodej však klesá na úkor chytrých telefonů a tabletů. Mobilní přístroje potřebují procesory s nižší spotřebou energie a tuto technologii zvládl Intel relativně nedávno. Loni zisk Intelu i cena akcií klesly o 15 procent.

Otellini strávil u Intelu téměř 40 let. Generálním ředitelem byl jmenován v roce 2005. Stal se tak pátým šéfem v historii tohoto podniku. Pod jeho vedením sice firma dosahovala silného růstu, nedokázala ale včas zareagovat na rychlý rozvoj v oblasti chytrých telefonů a počítačových tabletů. Také Otellini před jmenováním generálním ředitelem vykonával funkci provozního ředitele.

Roční mzda Krzanicha má činit jeden milion USD. K tomu může dostat hotovostní odměnu 2,5 milionu USD a akcie a opce v hodnotě 6,5 milionu USD. Celkem by si tak mohl v letošním roce přijít na deset milionů USD, napsala agentura AP.

 


Čtěte více:

Intel výsledky neurazil ani nenadchl, Yahoo! (-4 %) zklamal výhledem tržeb
17.04.2013 8:46
Americký výrobce počítačových čipů Intel v prvním čtvrtletí letošního ...
Intel - Komentář k výsledkům za 1Q13
17.04.2013 14:51
Americký výrobce technologií Intel v úterý po závěru obchodování na Wa...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
25.04.2025
17:59Footshop a.s.: Informace pro investory
17:55Na trhu se přetlačují dvě investiční teze. Která vyhrává?
17:15Evropa zelenou uhájila, v Praze se dařilo povýsledkové Monetě  
15:42Slabý dolar představuje vedle cel další problém pro zisky firem
14:01UNIMEX GROUP, uzavřený investiční fond, a. s.: Výroční zpráva za rok 2024
13:38UNICAPITAL Invest III a.s.: Výroční zpráva 2024
13:34UNICAPITAL Invest VI a.s.: Výroční zpráva 2024
13:11Perly týdne: Recese a dolar měnící podmínky ve světové ekonomice
12:07ČEB, a.s.: Informace o vyplácení úrokových výnosů z emisí dluhopisů
11:53Jakub Blaha: Intel díky předzásobení zákazníků poráží odhady Wall Street, výhled na druhé čtvrtletí je však mnohem pochmurnější  
11:20Pátek je na akciích zelený. Alphabet potěšil, Čína možná udělí výjimky z cel  
10:55Komentář analytika: Alphabet překonává očekávání díky rekordním ziskům z reklamy a 28% růstu cloudu  
10:51UNICAPITAL Invest III a.s.: Oznámení o jedenácté výplatě úrokového výnosu
9:56Čistý zisk Monety za 1Q mírně zaostal za naším očekáváním. Čisté úrokové výnosy lehce zklamaly  
9:27SAB Finance a.s.: Průběžné hospodářské výsledky za leden – březen/2025
9:21FT: Apple kvůli celní válce s Čínou plánuje montovat iPhony pro USA v Indii
9:08Rozbřesk: Důvěra v českou ekonomikou mírně poklesla
8:54Moneta dodala mírně horší čísla, než se očekávalo, Alphabet naopak očekávání překonal a futures jsou v zeleném  
8:12MONETA Money Bank, a.s.: Čistý zisk za 1. čtvrtletí 2025 dosáhl 1,5 mld. Kč, bilanční suma přesáhla 500 mld. Kč
7:45Výnosy i čistý zisk Alphabetu překonaly očekávání

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
16:00USA - Index spotř. důvěry Mich. university