Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
     

    Detail - články
    Praha má nového primátora. Stal se jím nepřekvapivě Tomáš Hudeček

    Praha má nového primátora. Stal se jím nepřekvapivě Tomáš Hudeček

    20.06.2013 12:57
    Autor: ČTK

    Pražským primátorem se podle očekávání stal čtyřiatřicetiletý Tomáš Hudeček (TOP 09), který byl dosud pověřený řízením města. Byl jediným kandidátem. V tajné volbě mu dalo hlas 36 zastupitelů, pravděpodobně z TOP 09 a ČSSD. Ve funkci vystřídal nedávno odvolaného Bohuslava Svobodu (ODS). Hudeček povede jednobarevnou radu, která má vyjednanou podporu od ČSSD. Pokusy uzavřít novou koaliční smlouvu s ODS už dřív ztroskotaly. 
     
    "V Praze se za hodně peněz hraje málo muziky. Nikdo se nezabývá tím, jak kvalitně se tady žije, a přitom štěstí a spokojenost obyvatel je založena na každodenních maličkostech, které řeší jak při průchodu městem, dopravě do práce i trávení volného času. To je to, co lidi zajímá, a to je to, co by si veřejná správa měla vytknout jako hlavní cíl," řekl po zvolení Hudeček.

    Ve svém projevu zároveň zmínil, že jedním z hlavních úkolů nového vedení města bude "vrátit věcnost do správy věcí veřejných". Zároveň uvedl, že primátorský řetěz následně nechá vystavit v muzeum hlavního města. Řetěz prý svého nositele tíží a nejde sundat. "Myslím, že mu bude dobře, aspoň to následující období, v Muzeu hlavního města Prahy, kam jej předám," řekl.

    Hudeček původně primátorské křeslo odmítal. Situace se ale změnila v průběhu nedávných povodní, po nichž oznámil, že by v případě stranické podpory kandidaturu přijal. Podporu získal od šéfa strany Karla Schwarzenberga i od klubu zastupitelů. Sociální demokraté a TOP 09 uzavřeli tento týden dohodu o spolupráci.

    Do diskuse před samotnou volbou se dnes zapojila řada občanů, zastupitelů hlavního města včetně bývalého primátora Bohuslava Svobody (ODS), komunálních politiků, mezi nimi třeba starosta Letňan Ondřej Lněnička (ODS) nebo zastupitel Prahy 4 Petr Štěpánek (SZ), který představil stínovou radu Strany zelených. 
     
    Svoboda řekl, že lituje rozpadu koalice TOP 09 a ODS v Praze. Prý závidí vládní koalici TOP 09, ODS a LIDEM, že dokázala překonat rozpory a domluvit se na důležitých tématech. "Snad se i Praha dočká úvah, kdy podstata je to, čeho chceme dosáhnout," řekl Bohuslav Svoboda.

    Část řečníků zároveň upozornila na to, že nynější radní za TOP 09 včetně Hudečka jsou obviněni policií kvůli kauze opencard. "Nevím, když jsme odvolali jednoho obviněného primátora, proč máme zvolit dalšího obviněného primátora?" řekl na adresu Tomáše Hudečka zastupitel a starosta Prahy 10 Bohumil Zoufalík (nezařazený). O obvinění radních mluvil rovněž zastupitel Rudolf Blažek (ODS). Bývalá radní Aleksandra Udženija (ODS) zase vyzvala zástupce TOP 09 a ČSSD, aby přiznali, že v podstatě uzavřeli koalici. "Buďte upřímní a nazývejte to správným jménem," řekla Udženija.

    Koalice TOP 09 a ODS se rozpadla před několika týdny. Odvolán byl primátor Svoboda (ODS). Spolu s ním skončili i všichni radní za ODS. Následná jednání o další koaliční spolupráci skončila neúspěchem. ODS tak po více než dvaceti letech vlády nad Prahou dnes v zastupitelském sále poprvé usedla v opozičních lavicích. 


    Vizitka Tomáše Hudečka (34; TOP 09):

    Datum a místo narození: 10. května 1979, Olomouc

    Vzdělání: vystudoval učitelství matematiky a geografie na Přírodovědecké fakultě Univerzity Palackého v Olomouci a doktorandské studium sociální geografie a regionálního rozvoje na Přírodovědecké fakultě UK

    Dosavadní funkce: náměstek primátora Prahy, od 23. května pověřen funkcí primátora, předseda komise rady pro územní plán, místopředseda klubu zastupitelů TOP 09

    Kariéra: v roce 2003 začal pracovat na Přírodovědecké fakultě UK, kde vede přednášky z kartografických předmětů; v politice je od roku 2010, kdy byl zvolen do pražského zastupitelstva, v listopadu 2011 se stal prvním náměstkem primátora

    Členství a funkce v politických stranách: člen TOP 09 (od 2009); místopředseda pražské krajské organizace strany

    Ostatní:

    - Původně nebyl Hudeček považován za největšího favorita na nového primátora. Výrazně na sebe ale upozornil zejména během nedávných povodní, ze kterých Praha - přes kritiku ze strany některých městských částí i slovní přestřelky mezi představiteli TOP 09 a ODS - vyšla relativně dobře.

    - Je členem dozorčí rady společnosti Český Aeroholding, která sdružuje státem vlastněné firmy působící v oblasti letecké přepravy.

    - Předsedá dozorčí radě Českého svazu tanečního sportu, je členem České geografické společnosti. Jako své zájmy uvádí sport, cestování, hudbu a kulturu.

    - Hudečkovi bývá občas vyčítáno, že se nenarodil v Praze. Mimopražský byl například i Hudečkův předchůdce Jan Koukal (primátor 1993-98), rodák z Brna.


    Váš názor
    Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
    Aktuální komentáře
    27.07.2026
    16:36Prodej aut vyrobených v Číně v pololetí v ČR vzrostl o 88 procent na 7500 vozů
    16:35PODCAST Týdenní výhled: USA a Írán přerušily boje, Fed nechá sazby beze změny a big tech hlásí výsledky  
    16:10Předhánění Spojených států, japonská minulost a čínská budoucnost
    14:44Morgan Stanley vidí další fázi AI boomu. Tentokrát na ní mohou vydělat firmy, které ji zavádí  
    12:10Přerušení bojů v Íránu dodalo trhům optimismus do začátku týdne  
    11:43Podnikatelská nálada v Německu se v červenci opět zlepšila, uvedl institut Ifo
    11:04Invesco: Zlato zažilo nejhorší čtvrtletí za více než dekádu. To ale nemusí znamenat konec býčího příběhu
    10:30Shein se propadl do ztráty. Trumpova cla zasáhla byznys levné módy před vstupem na burzu
    9:14Rozbřesk: Rok od podepsání obchodního příměří připomínají transatlantické obchodní vztahy mexickou telenovelu
    8:58Čínský čipový gigant CXMT při burzovním debutu vystřelil přes 500 %. Překonal i největší banku země
    8:53ČEZ chystá nové větrné parky, Nvidia možná podpoří OpenAI  
    6:07Chanos: Energie je dostatek, do bodu přehodnocení AI investic se dostaneme během 12 měsíců
    26.07.2026
    15:19Nastává opět základní investiční chyba?
    8:45Víkendář: Fed by měl reagovat na ropné šoky, USA od nich nejsou úplně izolovány
    25.07.2026
    15:15Chanos: Spekulace a rostoucí nabídka nových akcií nejsou pro trh dobrým znamením
    8:38Víkendář: Světová ekonomika a klíčová místa v mořích a oceánech
    24.07.2026
    22:00Závěr týdne a další propad technologií  
    17:27Malá finská společnost a velké vlny na trzích
    16:34Chceme suverenitu a místní výrobu, slyší americké zbrojovky od vlád v Evropě
    16:27Výnos desetiletých dluhopisů míří k 4,7 %. Riziková prémie roste

    Související komentáře
    Nejčtenější zprávy dne
    Nejčtenější zprávy týdne
    Nejdiskutovanější zprávy týdne
    Kalendář událostí
    ČasUdálost
    10:00DE - Index podnikatelského klimatu Ifo
    14:30USA - Objednávky zboží dlouh. spotřeby, m/m