Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Strop pro RPSN, který měl omezit lichvu, nejspíš zelenou nedostane

Strop pro RPSN, který měl omezit lichvu, nejspíš zelenou nedostane

24.6.2013 15:48
Autor: ČTK

Zavedení limitu roční procentní sazby nákladů (RPSN) na spotřebitelské úvěry, jak to navrhli dva poslanci spolu se senátorem Tomio Okamurou, by podle očekávaní souhlas vlády získat nemělo. Vyplývá to z návrhu stanoviska pro středeční jednání kabinetu. Ministerstva doporučila zachovat současný stav, neboť zpřísnění by mohlo vést k rozšíření neregulovaného černého trhu s úvěry. 

"Navrhované omezení výše roční procentní sazby nákladů zákonem by mohlo znemožnit či výrazně omezit existenci produktů s krátkou dobou splatnosti a pro některé spotřebitele by stanovení stropu představovalo spíše nepříjemné omezení přístupu k volným finančním prostředkům," uvádí se ve stanovisku. Vláda preferuje dosažení stavu, kdy spotřebitel při sjednávaní spotřebitelského úvěru činí především informovaná rozhodnutí za transparentních podmínek. 

Poslanci David Kádner (VV) a Radim Fiala (dříve ODS) návrh předložili s cílem omezit lichvu. Jejich novela zákona o spotřebitelském úvěru počítá s tím, že základem pro výpočet RPSN by měl být násobek lombardní sazby, za kterou si komerční banky mohou půjčit u ČNB peníze proti zástavě cenných papírů. 

Tato sazba pode tvůrců novely nejlépe odráží cenu peněz na finančním trhu. U úvěrů do 15.000 korun by RPSN měla představovat nejvýše dvacetinásobek lombardní sazby, která nyní podle webu ČNB představuje 0,25 procenta. U úvěrů nad 15.000 korun by to směl být nejvýše patnáctinásobek lombardní sazby

Poslanci navrhli limitovat RPSN místo samotného úroku, který se u komerčních bank pohybuje obvykle od 8,5 do 15,9 procenta ročně. Odvolávají se také na rozhodnutí Nejvyššího soudu z roku 2004, který označil v konkrétním případě 70procentní úrok za nepřiměřený a v rozporu s dobrými mravy. Novela podle nich vychází z modelu používaného například v Belgii. 

Vládní stanovisko bude jen doporučením pro Sněmovnu, která o novele rozhodne s konečnou platností.


Váš názor
 • Někde to jde v EU u nás ne??????
  24.6.2013 16:20

  Nejlepší opatření pro oživení ekonomiky od r.1989!!!!!!!! a nedostane podporu vlády???Typické jde jim zase o něco jiného,trh to vyřeší......Podporu od lidí to má 100%,stačí udělat průzkum.Banky se u nás pakují na našich lidech,zisky odtékají do zahraničí . Důkaz:http://hnonline.sk/ekonomika/c1-59629750-spotrebitelske-uvery-v-cesku-su-rekordne-drahe
  Jožin
  • kdopak má na tom zájem?
   24.6.2013 21:50

   A víte kdo je nejbohatším čechem? A víte jaké je veřejné tajemství jeho půjček? http://www.homecredit.cz/pujcky/ (když si proklikáte tak u 15K se splátkou 500kč se dostanete na RPSN 25% i když inzerujou nějakou slevu)
   zeman
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data