Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
     

    Detail - články
    Thajsko zakázalo bitcoiny. Odpor vlád vůči virtuální měně roste

    Thajsko zakázalo bitcoiny. Odpor vlád vůči virtuální měně roste

    31.07.2013 18:37
    Autor: Václav Trejbal, Patria Online

    Thajské úřady postavily virtuální měnu bitcoin mimo zákon. Zprávu přinesla místní internetová burza, kde se s celosvětově rozšířenou alternativní měnou obchoduje. Bitcoin Co. se sídlem v Bangkoku se chtěla v zemi zaregistrovat, avšak její přihláška byla zamítnuta a její obchodní artikl prohlášen za nelegální.

    Jedná se o další překážku pro měnu, již si řada lidí po celém světě oblíbila kvůli tomu, že není závislá na měnové a fiskální politice rozhazovačných zemí a nepodléhá inflaci, či proto, že transakce se s ní dají těžko mapovat. Její cena v poslední době značně kolísá.

    Bitcoiny vytvořil v roce 2009 anonymní vývojář používající pseudonym Satoši Nakamoto. Jsou navrženy tak, aby je nikdo nemohl jakkoli ovlivňovat, tedy ani vlády a centrální banky. Někdy bývá označován za anarchistickou měnu. Kybernetické platidlo přijímají i některé obchody, včetně blogu Wordpress a internetové komunity Reddit. Bitcony přijímá také internetový černý trh Silk Road, na kterém se podle některých zdrojů dá koupit cokoli od drog přes zbraně.

    Kybernetické mince "razí" síť počítačů se specializovaným softwarem na provádění složitých kryptografických výpočtů. Je naprogramován tak, aby uvolňoval nové mince stále pomalejším tempem, jelikož komplexnost výpočtů se zvyšuje. Počet mincí v oběhu bude konečný, celkem jich má být vytvořeno 21 milionů. V roce 2033 jich má být v oběhu 99 procent, poslední se mají dostat do oběhu kolem roku 2140. Nyní je v oběhu něco přes 11 milionů mincí.

    Thajská centrální banka nejdříve rozhodla, že burze licenci nevydá, jelikož prý bitcoin není měna. Burza v pondělí dostala příležitost svůj produkt prezentovat. Krátce nato byla zpravena o tom, že povolení k působení v Thajsku nedostane. Jako důvod centrální banka uvedla nedostatek aplikovatelných právních norem a fakt, že virtuální mince se dají těžko zařadit mezi finanční aktiva.

    Od nynějška se v Thajsku nesmí s mincemi obchodovat ani je posílat či přijímat z jiných jurisdikcí. Bitcoin Co. se proto z thajského trhu stahuje. Dvě další thajské bitcoinové burzy, Bahtcoin a Coinmill, včera dál fungovaly.

    Bitcoiny v poslední době vzbudily pozornost regulátorů po celém světě. V červnu dostala nezisková organizace Bitcoin Foundation výzvu k zastavení činnosti od kalifornského finančního úřadu. V květnu americké úřady zmrazily účty velké bitcoinové burzy v Japonsku, načež musela burza slíbit, že změní své postupy. Americká Komise pro cenné papíry a burzy (SEC) také nedávno obvinila zakladatele texaského investičního fondu Bitcoin Savings and Trust Trendona Shaverse z provozování nelegální pyramidové hry s bitcoiny. Zároveň varovala investory před riziky plynoucími z možných podvodů s virtuální měnou.

    Shavers se svým internetovým fondem sliboval investorům týdenní úrokový výnos až sedm procent. Místo toho však většinou peněz od nových investorů vyplácel dřívější investory a zbytek využíval k osobním výdajům.

    Na bitcoinech je založena řada legálních investičních fondů a obchoduje se s ním na specializovaných burzách. Jejich hodnota v letošním roce zaznamenala prudké výkyvy a z lednových 13 dolarů se na jaře vyšplhala až na 266 dolarů.

    Velké popularitě se měna těší v inflací stíhané Argentině. Za bitcoiny lze pořídit širokou škálu zboží od ledniček po nemovitosti například na serveru MercadoLibre.com, který je částečně vlastněn aukčním serverem EBay. Burzy umožňují směňovat bitcoiny za dolary, eura, jeny a další měny. Nákup dolarů na černém trhu je v Argentině od prosince 2011 považován za teroristický čin. Pachatelé riskují trest odnětí svobody až na osm let.

    (Zdroje: CNBC, WSJ, FT)


    Váš názor
    • Order
      01.08.2013 8:02

      Všechny vlády - rozuměj spíše ti, co nás okrádají - mají odpor k tomu, když by se jim možnost okrádání zmenšila. Hayek má v tomto naprostou jasno - stáhněte si a přečtěte Hayek_penize.pdf .
      Karel
      • Re: Nakupte Bitcoiny
        02.08.2013 11:31

        To, že vlády začínají zakazovat bitcoin znamená, že se této myšlenky bojí. Proto má ceny do bitcoinu jakožto investice jít. Pro nákup bitcoin je možné využít zahraniční burzy https://www.mtgox.com/ či https://www.bitstamp.net/ nebo český projekt http://flipcoin.cz/ kde můžete nakupovat i za CZK.
        Juraj Novotný
    Aktuální komentáře
    30.07.2026
    11:43Erste zvýšila výhled i dlouhodobé cíle, výnosy ale zaostaly za očekáváním trhu  
    11:26Česká ekonomika ve 2. čtvrtletí vzrostla o 2 procenta
    11:15Fed nezvyšuje sazby, ale nejistotu, výsledky velkých techů jsou smíšené a akcie převážně zelené  
    10:59Stellantis se vrátila k zisku. Obrat táhne Severní Amerika, Evropa dál zaostává
    10:48Dlouhodobý investiční produkt láká čím dál více Čechů. Za dva a půl roku do něj vložili přes 12 miliard korun
    10:39BMW doplácí na krizi v Číně. Zisk automobilky se propadl o více než třetinu
    10:30Komerční banka překonala očekávání a zlepšila výhled. Hlavní výnosy však zůstávají pod tlakem  
    9:41Komerční banka, a.s.: Hospodářské výsledky 2Q 2026
    9:06Rozbřesk: Nový šéf Fedu Kevin Warsh pozorně sleduje reakce trhů na příchozí data.
    8:51I přes pokles čistého zisku Komerční banka překonala odhady a dividenda má dosáhnout 80 % zisku
    8:41Erste překonala odhady a zvýšila výhled. Do roku 2030 chce více než zdvojnásobit zisk na akcii
    29.07.2026
    23:07Meta po výsledcích padá o 8 %, Microsoft těží ze silného růstu Azure
    22:15Fed ponechává sazby beze změny ale šířící se disent avizuje růst v září
    22:01Akcie po rozhodnutí Fedu kolísaly, růst cen ropy zvýšil nervozitu trhu  
    17:03Umělá inteligence, nebo budovatelský boom v Číně: Kolik by to vlastně mělo vynášet?
    15:14Balistické rakety mění podobu válek. Nové zbrojní závody otevírají příležitosti i pro obranný průmysl
    14:48De Beers za zlomek původní hodnoty. Anglo American jedná o prodeji diamantového impéria
    13:32SK Hynix roste rekordním tempem, ale trhu to nestačí. AI lídr doplatil na přehnaná očekávání  
    12:37Klid na Blízkém východě skončil a SK Hynix nepřesvědčil. Čeká se na Fed a velký tech  
    11:23Morgan Stanley radí vsadit na kombinaci kvality a dividendy

    Související komentáře
    Nejčtenější zprávy dne
    Nejčtenější zprávy týdne
    Nejdiskutovanější zprávy týdne
    Kalendář událostí
    ČasUdálost
    9:00CZ - HDP, q/q
    10:00DE - HDP, q/q
    11:00EMU - HDP, q/q
    13:00UK - Jednání BoE, základní sazba
    14:00DE - Harmonizovaný CPI, y/y
    14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
    14:30USA - Výdaje na osobní spotřebu, m/m